כשהמנמ”ר התעייף מסיסמאות עסקיות והחליט להפוך את ה- IT למעצב עסקי

יוסי שנק, סמנכ”ל התקשוב של חברת החשמל, מספר שההחלטה שארגון המחשוב יהיה חלק מקבלת ההחלטות ויביא חדשנות עסקית התקבלה כבר לפני יותר מחמש שנים האתגר היה במימוש.
“חפשנו כלים שיגשרו מהר על הפערים בין אנשי החטיבה שלנו למקבילים שלהם בחטיבות האחרות כדי לקחת רעיונות מופשטים או טכנולוגיים ולייצר איתם מודלים עסקיים, מהר.
כשנחשפנו לחדשנות המודלים העסקיים ולקנבס המודל העסקי, קשה היה להאמין שאפשר בדף אחד לקבל תמונה אסטרטגית על פרויקטי מחשוב ומיזמים של החטיבה שלנו.
אחרי סדנת עיצוב מודלים עסקיים שחברת מודל זי ערכה איתנו ומפגשים עם צוותים מגוונים מכל החטיבה, התוצאות הפתיעו. הפרקטיקה כאן היא היא משמעותית , אל מול תהליכי ייעוץ שלוקחים זמן רב מאד. סוף סוף חברנו בין ה Agile המחשובי לאסטרטגי.”

 

DSC_0569

לא רק טכנולוגיה, הבנתם?

עשרות הגדרות תפקיד ,תארים מפארים ואף הספדים נשמעו בשנים האחרונות בהקשר לתפקיד המנמ”ר בארגון. כל סחף שכזה, היה מקושר בדרך כלל אל טרנד טכנולוגי זה או אחר אשר ניסה לשווק את עצמו לארגונים כמפתח הזהב הבא. היו מסרים, שפנו אל המנמ”ר בנסיונות הפחדה על שתפקידו אינו רלוונטי עוד והיו שהגדילו לעשות וייתרו את תפקיד המנמ”ר בבואם להציג את מחלקת המחשוב כיחידת עלות יקרה שאינה בעלת ערך עסקי אמיתי. בפועל, אנו עדים כי תפקידו של המנמ”ר התחזק והציפיות ממנו ומהגוף שבראשו עלו והתגברו עם השינויים בסביבה העסקית.

מערכות המידע ארגוניות מהוות כיום את הצומת המרכזי ביותר בארגון, המאגד סביבו ברבדים שונים את כלל הפעילות העסקית והליבתית של החברה מחד ,ומאידך ניהול מערכות יחסים של הארגון עם הסביבה העסקית של לקוחות ושותפי מפתח, ניהול תהליכי המערך הפיננסי של החברה, ניהול דרישות רגולטוריות , ניהול סיכונים (חיצוני ופנימי) ועוד.

ההכרה בחשיבותו של גוף מערכות המידע בארגון, הביאו בשנים האחרונות לשילוב של מנהלי מערכות מידע כחלק בלתי נפרד מהנהלת הארגון וכן שילוב גורמי מחשוב כחברים בצוותי ההיגוי של חברות לצורך הובלת תהליכי תכנון אסטרטגי.

במצב החדש, הציפיה גדלה ממנהלי מערכות מידע להבין את הסביבה העסקית של הארגון ולפתח יכולות של למידה והכרה של שיטות וטכנולוגיות חדשות אשר תומכות במטרות העל של הארגון תוך הסתכלות אל השוק המקומי והבינלאומי, הבנת הנעשה בתעשייה שלהם ואף הסתכלות דפוסי פעולה של מקבילים ומתחרים במטרה לוודא כי הארגון צועד קדימה בקצב הנכון ולא מאבד יתרונות תחרותיים.

טכנולוגיה מאפשרת כיום ללקוחות לצרוך מגוון של מוצרים ושירותים ללא קשר למיקומם פיזי וביחד עם חשיפה של לקוחות למגוון אלטרנטיבות אינסופי הקיים בעולם, היא מחזקת את הצורך של מחלקות המחשוב בארגון לתת מענה ללקוחות קיימים ופוטנציאלים של הארגון בעולם מבוזר.

אנחנו צריכים שפה חדשה, פשוטה והכי חשוב – משותפת!

האתגר הגדול – איך מחברים בשפה משותפת למערכות המידע, המכירות, השיווק, הכספים והתפעול תמונת מבט אסטרטגית שתאפשר למנמ”ר ואנשיו לדבר אסטרטגיה באופן פשוט מהיר וחד?

איך גורמים לבחינת טכנולוגיות ופתרונות מחשוב עדכניים להיות מתורגמים לערך עסקי ולמודלים עסקיים בתוך שעות, ימים?

מגמה שתופסת תאוצה בשנים האחרונות כתופעה גלובאלית מטפלת ביעילות ביכולת של ארגונים להוביל חדשנות, יעילות ופריצת גבולות של מנועי צמיחה והתמודדות עם תחרות. מגמה זו, מובלת על ידי מגוון שיטות ניהוליות אג’יליות ומהירות ומכונה “חדשנות מודלים עסקיים” (Business Model Innovation).

חדשנות מודלים עסקיים היא שיטה המאפשרת בויזואליזציה בלבד – יכולת ניתוח, הסקת מסקנות ותכנון עסקי. השיטה מאפשרת יישום תהליכים איתור יכולות צמיחה ורווחיות חדשות. התפיסה של חדשנות מודלים עסקיים עוסקת ביכולת של ארגון לבצע בעצמו על סמך הידע הפנימי האינסופי (חוכמת ההמונים) המצוי בארגון שיקוף מעמיק, תכנון, והוצאה לפועל של רעיונות יוצרי הצעות ערך ומיושמת כיום במאות אלפי חברות וארגונים בעולם החל מחברות הזנק ועד ארגונים מובילים בעולם דוגמת Microsoft, GE, Apple, M3 ועוד.

שיטת החדשנות במודלים עסקיים, מאפשרת לכל עובד בארגון לרכוש מיומנויות אסטרטגיות והבנה של תהליכים עסקיים מתקדמים בזמן קצר וזאת בראש ובראשונה על ידי לימוד שפה אחידה וברורה וכלים ייחודיים.

חפשנו שיטות וכלים

יוסי שנק, סמנכ”ל התקשוב של חברת החשמל, מספר שההחלטה שארגון המחשוב יהיה חלק מקבלת ההחלטות ויביא חדשנות עסקית התקבלה כבר לפני יותר מחמש שנים האתגר היה במימוש.

“חפשנו כלים שיגשרו מהר על הפערים בין אנשי החטיבה שלנו למקבילים שלהם בחטיבות האחרות כדי לקחת רעיונות מופשטים או טכנולוגיים ולייצר איתם מודלים עסקיים, מהר.

כשנחשפנו לחדשנות המודלים העסקיים ולקנבס המודל העסקי, קשה היה להאמין שאפשר בדף אחד לקבל תמונה אסטרטגית על פרויקטי מחשוב ומיזמים של החטיבה שלנו.

אחרי סדנת עיצוב מודלים עסקיים שחברת מודל זי ערכה איתנו ומפגשים עם צוותים מגוונים מכל החטיבה, התוצאות הפתיעו. הפרקטיקה כאן היא היא משמעותית , אל מול תהליכי ייעוץ שלוקחים זמן רב מאד. סוף סוף חברנו בין ה Agile המחשובי לאסטרטגי.

החלטנו לאמץ את השיטה ולייצר תהליכי מידול עסקי מרמת מנהל פרויקט ועד להצגתם מול הנהלת החברה ודירקטוריון החברה באמצעות הקנבס.”

 מ”בלה בלה בלה” של שעות ל – 20 דקות חדות

אחת החברות המובילה בחדשנות עסקית וטכנולוגית – אמזון, מיישמת תפישה זו במשך כמספר שנים והחלה את השימוש בשיטה דווקא במחלקת המחשוב של החברה תהליך שמיתג את החברה כיצרנית סדרתית של תהליכי חדשנות.

היכולת לגשר על הפער הקיים כיום בגופי המחשוב בארגון ביחס להבנה עסקית אסטרטגית פותחת חלון הזדמנויות למנהלי המחשוב בארגון להיות לב החדשנות של ע”י שילוב בכלים ושיטות בכל אותן נקודות ממשק עם היחידות העסקיות השונות.

התוצאה של הפיכת דיונים אסטרטגיים מישיבות ארוכות ומייגעות המלאות ב- “בלה בלה בלה” ונמשכות שעות, ללא תוצאות של ממש – לישיבות עיצוב קצרות, ממוקדות בעלות תוצרים ברורים וחדים היא המפתח לגמישות העסקית הנדרשת מארגונים כיום.

New IT Business Models

רוצים לדעת איך להפוך דיונים ארוכים לחדים ויזואליים ומהירים?

רוצה גם אתה להיות מוביל חדשנות ויוצר ערך לארגון? לראשונה בישראל מאסטרקלאס חדשנות במודלים עסקיים

 

השאירו פרטים ונשלח לכם את הצעד הראשון בדרך לקיצור הדרך למציאת ערך רלוונטי

 

אלי בעל 20 שנות נסיון בשש תעשיות בעולם העסקי, ועצב פתח ויישם מודלים עסקיים בסביבות סטרטאפ וחברות מבוססות. הוא בנה מיזמים מרעיון ועד הוצאה לפועל וחווה הצלחות וכשלונות. אלי משלב בעבודה את אהבתו לעיצוב, משחק ומנטורינג לאחרים. הוא סקרן לגלות אנשים ולקוחות ובעל אובססיה למודלים עסקיים ופיצוח ערך.