תכנסו לעידן של היזם…

כבר מזמן ברור לכולם שעסקים רבים חייבים לשנות את ההתנהלות וצורת החשיבה המיושנת, המסורבלת והמקובעת שלהם. הם צריכים להיפטר מההרגלים שעבדו היטב במאה ה-20, אך כיום רק מסכנים את הצלחתם והישרדותם בטווח הארוך. היררכייה קפדנית, מילוי עיוור של נהלים והוראות, וציות למנהלים המנותקים מהלקוחות בשטח והנמנעים מכל סיכון ושינוי לא מתאימים לעולם העסקי של המאה ה-21. בעידן של מהפכות טכנולוגיות ושיבוש עסקי, חברות רבות החלו להבין שהמפתח להצלחה טמון ביצירת וטיפוח כוח עבודה יצירתי, חדשני, אמיץ, נועז ונמרץ יותר.

כיום, אנו חיים בעידן של היזם והמחדש.

תופתעו לגלות, שבחברה שלכם ישנם המון עובדים יצירתיים בעלי חוש יזמות וחדשנות מפותח. מבחינות רבות, אנשי דור המילניום, הם הדור החדשני, הנועז והמתקדם ביותר, שמגלה נטייה ברורה ליזמות והתחדשות . למרות שישנם גם כמה ניסיונות להפריך את הטענה הזאת, מניסיוני האישי, דור העובדים של היום מתאפיין במשיכה עזה ליזמות וחדשנות. ילידי שנות השמונים והתשעים הם בעלי מנטליות, גישה וצורת מחשבה שונה לגמרי מזאת שאפיינה את אבותיהם. הם לא מחפשים לשמור על העבודה שלהם בכל מחיר ולעבוד במקום אחד או שניים במשך 40 שנה.

חופשיים מהפחדים, הקשיים וההלם בעקבות השפל הכלכלי הגדול, הם בוחרים היטב את מקום העבודה שלהם ולא חוששים להחליף אותו אם הוא לא מתאים לצרכים, לדרישות ולהעדפות שלהם. הם הרבה יותר אמיצים ונועזים בהתנהלות ובצורת המחשבה שלהם. הם יודעים שבעולם שנשלט על ידי כלכלת הגיג, הם יכולים למצוא מגוון משרות גמישות ונוחות שיתאימו לאופי שלהם. הם לא יעשו הכל על מנת לזכות בתעסוקה קבועה ויציבה ולעבוד בעבודה משעממת ושגרתית שלא מעניינת אותם, הם רוצים למצוא עבודה עם חזון, ערכים ותחושת שליחות שהם יוכלו להזדהות עמם. הם מחפשים תפקיד עם השראה, יצירתיות ועצמאות מחשבתית. הם לא רוצים לציית לפקודות ולחזור על נהלים מיושנים, אלא ליצור משהו חדש ומקורי משלהם.

העובדים של היום רוצים ליצור שינוי ממשי, לשפר את העולם ולתרום משהו לטובת הכלל. הם לא חוששים לאתגר את צורות החשיבה ונקודות ההשקפה המסורתיות, לחשוב מחוץ לקופסה ולהתנהל בדרך חדשנית, מקורית ולא צפויה. הם מחפשים מקום עבודה שיאפשר להם לבטא את עצמם ולהשיג את המטרות השאפתניות שהם הציבו לעצמם. אם לא תשכילו ליצור מקום עבודה שנותן מקום לכל התכונות והמאפיינים האלה ומעודד אותם, אז פשוט תאבדו את כל העובדים החשובים והמועילים האלה, שמהווים את הכוח המניע מאחורי הצלחתכם. אם תמשיכו ליישם תרבות ארגונית של הימנעות מסיכונים, שינויים וחידושים, שימור הקיים בכל מחיר ודיכוי יוזמה אישית ועצמאות מחשבתית, אז כל האנשים האלה לא יישארו בחברה שלכם לאורך זמן. וההפסד יהיה כולו שלכם.

אתם יכולים לחשוב שאתם כבר עושים את זה בצורה מוצלחת. אולם, במרבית המקרים, מדובר רק בהעמדת פנים. טיפוח ועידוד החדשנות בחברה שלכם היא לא רק יצירת מצג שווא של פתיחות מחשבתית בעסק שלכם. קומות פתוחות ללא מחיצות, ריהוט עתידני ומתוחכם, חטיפים ושתייה בחינם, ומשמרות נוחות וגמישות יספקו לכם תיאטרון מושלם של חדשנות ויעניקו לחברה שלכם נופך מתקדם, חדשני ונוצץ. אולם, על מנת לקדם באמת את היזמות והחדשנות בחברה שלכם, נדרש הרבה יותר מאמצעים מלאכותיים אלה.

אז למה כל כך קשה ליצור ולשמר תרבות ארגונית וסביבת עבודה המתאימה למאה ה-21? חלק גדול מהבעיה היא בהתנהלות המסורתית של תאגידים גדולים שנוהגים לדכא כל גישה של יזמות וחדשנות. הם מונעים כל חשיבה עצמאית, מקורית ולא שגרתית של העובדים שלהם ובולמים כל יוזמה לשינוי או לחידוש. מחדשים ויזמים נתפסים כאיום ממשי ומוחשי על היציבות של החברה. מנהלים רבים רוצים לשמר את הקיים ולמנוע כל קריאת תיגר על התרבות הארגונית וסביבת העבודה השגרתית והמסורתית שכולם התרגלו אליה ואשר נשמרת ללא כל שינוי במשך שנים רבות. גישה מסורתית זאת המאפיינת את המאה העשרים דוגלת במילוי נהלים ושיטות עבודה מבלי לסטות מהם, בייעול ושימור הישגי ההווה ומהימנעות מסיכונים, זעזועים ושינויים גדולים.

יזמים יצירתיים שחושבים מחוץ לקופסה,רוצים להשאיר חותם משלהם בחברה, לשפר את התנהלותה ולהכניס שינויים וחידושים גדולים, נתפסים כאיום על הסטטוס קוו.

 

״האט, יזם. כאן נוסעים לפי הכללים״

אולם, בעולם העסקים של המאה ה-21, הסיכון הגדול ביותר להצלחה ולהישרדות של העסק שלכם הוא בדיוק הסטטוס קוו שאותו אתם רוצים לשמר בכל מחיר. קבלת החלטות איטית והססנית, חשיבה צרת אופקים לטווח הקצר ודחיית שינויים וחידושים הכרחיים יאיימו על העסק שלכם ויובילו לקריסתו. בסביבה העסקית של היום, חברות צריכות לקבל החלטות מהירות, לדעת להסתגל לתנאים ולצרכים של השוק ולשנות את פניהן בהתאם לדרישות העדכניות ביותר של הלקוח. על מנת לשמר את הצלחתכם לאורך זמן, תצטרכו להתגבר על תחרות עזה, לשמר את יתרונכם על שחקנים חדשים שיופיעו לפתע בשוק ולהסתגל למהפכות טכנולוגיות שישנו את פני התעשייה שבה אתם עוסקים. הלקוחות כיום תובעניים מתמיד, היריבים בשוק יחשבו איך ליצור את השיבוש העסקי הבא ותהליך קבלת ההחלטות יצטרך להיות מואץ ויהיה כרוך בהרבה יותר הימורים ואי ודאות יותר מאי פעם.

תצטרכו להתמודד עם כמות גדולה של משתנים לא ידועים, לנקוט בסיכונים ולהמר על מנועי צמיחה ומודלים עסקיים חדשים ויצירתיים. בסביבה כזאת, תצטרכו להסתמך הרבה יותר על יזמים ומחדשים, שיתאימו את החברה שלכם לעתיד ויבטיחו את הצלחתה בטווח הארוך. יזמים כאלה ישמרו על היתרון של החברה שלכם בשוק משתנה ולא צפוי. עובדים כאלה הם עורק החיים המרכזי של החברה שלכם, והם יבטיחו שהיא תישאר רלוונטית, מקורית וייחודית כל הזמן. לא משנה מה יעשו המתחרים וכיצד ישתנו התנאים בשוק, הם ידאגו שהחברה שלכם תספק את המוצר הטוב, השלם והמתאים ביותר ללקוח. עליכם להבין שאתם זקוקים לאנשים כאלה, הם לא מהווים סיכון ואיום לחברה שלכם, אלא להפך, הם מבטיחים שהעסק שלכם יתרחב, יצמח וישנה את פניו, על מנת לשפר את חיי הלקוח ולתרום לו משהו ייחודי ומועיל גם בעתיד.

אתם חייבים לחפש עובדים עם דעות עצמאיות, שלא חוששים לבעוט במוסכמות וללכת נגד הזרם. תנצלו את הכישורים הייחודיים והמרץ הבלתי נגמר שלהם לטובתכם, ותאפשרו להם לממש את החזון המקורי שלהם ולהצעיד את החברה שלכם לעתיד הרבה יותר בהיר, בטוח ומוצלח.

חלק מהתפקידים החשובים והמשמעותיים של ההנהלה הבכירה הוא לעודד ולהמריץ עובדים יצירתיים ושאפתניים שמוכנים לקדם את החברה שלכם ולשנות את פניה. עליכם ליצור סביבת עבודה ותרבות ארגונית שמטפחת חשיבה עצמאית, פקפוק בקיים ובמקובל וחשיבה יצירתית על גישות חדשניות ודרכי פעולה ייחודיות עבור החברה שלכם. עליכם להבטיח שצוות העובדים שלכם יבצע סיעורי מוחות חופשיים ופתוחים, בה כל אחד לא יחשוש להעלות את דעתו ולהציע פיתרון חדש ולא שגרתי. במקום לדבוק בגישה של ציות מוחלט לדעה של הרוב ולנהלים מקובלים ונפוצים, עליכם לזהות רעיונות חדשים , מקוריים ולא שגרתיים, ששונים מכל מה שהתרגלתם אליו וניסיתם עד עכשיו, ולתת להם הזדמנות.

אחד מההיבטים החשובים ביותר בעבודתו של מנהל בכיר שרוצה להוביל את החברה שלו להצלחה, הוא לאזן את הגורמים והכוחות השמרניים בתוך העסק שמתמקדים אך ורק בשמירת וייעול הקיים. אנשים אלה, שאני מכנה “תאי דם לבנים”, הם אלה שמבטיחים את התפקוד השוטף של העסק, שומרים על הישגי ההווה ומוציאים את המירב מהמשאבים הקיימים והתוכניות העסקיות הנוכחיות של החברה. הם מדכאים כל יוזמה לשינוי ולהתחדשות ובולמים כל סיכון הכרחי או השקעה לעתיד הרחוק. הם מודדים את התפקוד של העובדים על פי היכולת שלהם ליישם את המודל העסקי הנוכחי ולשמור על יציבות החברה והצלחתה בהווה.

הם נוטים להיפטר מאנשים שמנסים לקחת יוזמה, להכניס שינויים וחידושים, ולחשוב כיצד החברה יכולה לצמוח, להשתפר ולהתקדם. הם נרתעים מאנשים כאלה שמערערים על גישות ודרכי הפעולה שלהם, ומאתגרים את השיטות והנהלים שהם שימרו והטמיעו במשך שנים רבות. למרות, שתפקיד זה של ההנהלה הבכירה לא מודגש מספיק ובדרך כלל זוכה להתעלמות מוחלטת, עליכם להגביל את הפעילות של כוחות כאלה בעסק שלכם ולמנוע מהם לדכא כל שינוי, חידוש וסיכון שיכול להיות הכרחי להצלחתכם בעתיד.

גם חזון וגם פעולה

מאמר שפורסם לאחרונה בבלוג של )Harvard Business Review הכותרת שלו הייתה “ההצלחה של צוותי העובדים תלויה באישיות ובאופי ולא רק בכישורים שלהם”), עסק בתפקידים המרכזיים, בדמויות המפתח ובמיומנויות החשובות שנדרשות לצוות עובדים מוצלח, מצטיין ויעיל שיוכל להבטיח את הצלחת החברה שלכם. בין התפקידים שאנשי הצוות חייבים לקחת עליהם, כותבי המאמר הזכירו את היבט החדשנות- סימן ההיכר הבולט והמשמעותי ביותר של כל יזם ומחדש. היבטים אחרים שהם חייבים לטפל בהם כוללים חתירה לתוצאות ממשיות, פרגמטיזם ומעשיות, ניהול תהליך הדרגתי ויעיל ויחסי עבודה תקינים תוך שיתוף פעולה מלא ועבודת צוות. כמובן שצוותי עובדים חייבים לטפל בכל ההיבטים האלה וכל עובד חייב לקחת על עצמו את אחד מתפקידי המפתח האלה.

אולם, כל צוות עובדים מצטיין ומוצלח חייב להכיל יזם ומחדש – מישהו שיאתגר את הדעות המקובלות והשגרתיות, יציע דרכים מקוריות וייחודיות ויחשוב באופן יצירתי. רק אדם כזה יכול להעלות רעיונות חדשים, להציע פתרונות וכלים שעדיין לא ניסיתם, ולעצב מנועי צמיחה ומודלים עסקיים מבטיחים שאפילו לא העלתם על דעתכם. רק דמות כזאת תאפשר לשאר חברי הצוות להשתמש ביתרונות שלהם ולהביא אותם לידי ביטוי. חשוב שיהיו אנשים שיהיו מסוגלים להבטיח שהרעיון החדשני שעלה יהיה ישים ומציאותי, ויתכננו תהליך תיקוף והטמעה הדרגתי, מבוקר ויעיל שלו, אולם בתור נקודת התחלה, צריך אדם יצירתי, שאפתני ואמיץ, שמסוגל להעלות רעיון חדשני ויוצא דופן. יזמים ומחדשים בדרך כלל מחזיקים גם בתכונות האופי ובכישורים החשובים האחרים שמנו מחברי המאמר- הם לא רק אנשי חזון שחושבים בגדול, אלא בדרך כלל אנשי ביצוע ופעולה שמוכנים לעשות הכל על מנת לממש את החזון שלהם ולהשיג את המטרות שהציבו לעצמם בצורה המהירה, היעילה והחלקה ביותר.

אז גם אם תנסו ליישם את המסקנות של המאמר הזה ולהבטיח שלפחות 20 אחוז מצוותי העובדים שלכם יהיו מורכבים מיזמים ומחדשים, כיצד תהיו בטוחים שמשכתם מספיק עובדים שאפתניים, יצירתיים ובעלי חזון כאלה? כיצד תוכלו לוודא שהם יהנו ממספיק מרחב פעולה ועצמאות מחשבתית ויוכלו לנסות ליישם את הרעיונות החדשניים שהעלו? האם באמת שיניתם את התרבות הארגונית בחברה שלכם ושמתם דגש על פתיחות, שיתוף פעולה והתנהלות מעשית של גמישות, ניסוי וטעייה ונקיטת סיכונים והימורים מושכלים?

פחד הוא אסטרטגיה גרועה

עליכם לאמץ את ההתנהלות הבאה: במקום לפחד ולהירתע מיזמים ומחדשים בחברה שלכם, שהולכים נגד הדעות המקובלות ומטילים ספק בדעת הרוב, תלמדו להקשיב להם ולתת להם חופש ומרחב פעולה מסוים. ברור שאם היזם פועל רק מהשיקולים הצרים והאנוכיים שלו, שבכלל לא קשורים למטרות וליעדים של החברה ולצרכים של הלקוחות, אז מדובר באתגר שההנהלה חייבת לטפל בו ולהתגבר עליו. אולם, גם אם נראה לכם שהיזמים והמחדשים שלכם פועלים רק לטובתם, לא חושבים בכלל על טובת החברה והצלחתה ורוצים רק להרוויח על חשבונכם ולהוכיח לכולם שהם טעו, שווה שתשנו את היחס השלילי הזה ותשקלו אותו מחדש. תיפטרו מכל הדעות המוקדמות וההנחות הלא מבוססות האלה כלפי אותם “מורדים” שהולכים נגד דעת הרוב, לא מצייתים להוראות ולנהלים ומנסים לקדם שינויים וחידושים.

מנהל במאה ה-21 צריך לתת הזדמנות לאנשים כאלה. במקום לחשוב על המניעים והכוונות שלהם, להאשים אותם שהם חותרים נגדכם ורוצים לפגוע בחברה כדי להאדיר את שמם ולבלום את כל הרעיונות והיוזמות שלהם, פשוט תתנו להם הזדמנות. גם אם ההצעות שלהם שונות מכל מה שהתרגלתם לעשות וניסיתם עד עכשיו, ונראות לכם מגוחכות, אז תתנו להם מרחב פעולה לנסות אותם בפועל. לא משנה מה מניע אותם, תשפטו יזמים כאלה, על פי התוצאות. כל עוד, הרעיונות שלהם תורמים לחברה ועוזרים להצלחתה, עליכם לעודד אותם ולתמוך במיזמים וברעיונות שלהם.


גם לאחר שתאתרו יזמים ומחדשים כאלה בחברה שלכם ותטפחו אותם, המשימה לעודד ולהגביר את החדשנות בקרב שאר העובדים בחברה יכולה להתגלות כמורכבת ומסובכת למדי. עליכם לזכור, שלא כל העובדים בחברה שלכם חייבים לגלות יצירתיות , חשיבה מחוץ לקופסה ושאיפה להטביע חותם ממשי בחברה ולקדם אותה. כל עסק צריך גם אנשי ביצוע אחראיים ונמרצים שיוכלו לתפעל את המודל העסקי הקיים ולגלות כישורים ותכונות אחרות, אפילו כשהחדשנות והיזמות בעסק שלכם הופכים להיבטים הרבה יותר משמעותיים, חשובים ודומיננטיים. למעשה, אתם תגלו שרוב העובדים בחברה שלכם, גם כאלה שעובדים בתאגיד זמן רב ורגילים רק לציית להוראות ולמלא נהלים מבלי לסטות מהם, יתבררו כפתוחים לשינויים ולחידושים.

אנשי הביצוע, שלא שואלים שאלות, וחשבתם שהם עמידים בפני כל סיכון, שינוי וזעזוע, יכולים לגלות אומץ ופתיחות, ולשתף פעולה עם היזמים והמחדשים בחברה, להשתתף ביוזמות שלהם ולתמוך בהם. גם הם מסוגלים להבין שלפעמים כל חברה צריכה לשנות את התנהלותה, להתאים את פניה לעתיד ולעצב את עצמה מחדש. כל עוד אתם מנהלים את תהליכי החדשנות שלכם בצורה מבוקרת, נכונה ומושכלת, כל עובדי החברה ישמחו לתמוך בהם ולשתף פעולה אחד עם השני על מנת למצוא מנועי צמיחה ייחודיים והזדמנויות עסקיות חדשות עבור החברה.

במאה ה-21, כל העסקים זקוקים לאומץ, תעוזה ויצירתיות, אם הם רוצים להצליח ולשרוד. אתם זקוקים ליזמים ומחדשים שיחשבו כיצד לשפר, לפתח ולשנות את החברה שלכם, כיצד להתאים אותה לעתיד ולאילו כיוונים יצירתיים ולא צפויים היא יכולה וצריכה להתפתח. עובדים כאלה אתם צריכים לעודד, להמריץ ולטפח. אם אתם חשים שאין בחברה שלכם אנשים עם כישורים, מיומנויות ותכונות אופי כאלה, אז תשכרו מישהו מבחוץ.

תביאו אדם שאפתן, יצירתי ונמרץ שחושב מחוץ לקופסה ולא נרתע משינויים, הימורים וסיכונים. מדובר בשלב ההתחלתי והיסודי ביותר בדרך להפיכת העסק שלכם לחברה חדשנית ומתקדמת, בעלת צורת התנהלות, תרבות ארגונית וסביבת עבודה המתאימה למאה ה-21. היזמים והמחדשים בחברה שלכם יעניקו לעסק שלכם את האופי הדרוש על מנת להתגבר על כל השינויים הפתאומיים והמהפכות הטכנולוגיות ולהבטיח את שליטתכם והצלחתכם בטווח הרחוק.

 

לאסף 15 שנה של ניהול עסקי בחברות טכנולוגיה. הוא צבר קבלות על השגים עסקיים משמעותיים בארגונים מספר ואף היה חלק ממכירת חברת הסטרטאפ Storewise ליבמ בתחום אחסון הנתונים החכם. בתפקידו כמנהל הפעילות האירופאית ביבמ הביא להשגי צמיחה בהכנסות בתוך פחות משנה. הוא משמש כמנטור למספר מנהלים וחברות סטרטאפ ובעל תואר EMBA מהאוניברסיטה העברית בירושלים. הוא יזם אובססיבי ועוסק ביזמות באשר היא.