חמש טעויות נפוצות שתרצו להמנע מהן בשימוש בקנבס הצעת הערך

קנבס הצעת הערך עוזר לך לעצב מוצרים ולתכנן שירותים שלקוחות רוצים מפני שהוא גורם לך להתרכז במה שבאמת חשוב להם. אולם, לא תייצר הצלחה עם הכלי אם לא תלמד להשתמש בו כראוי. הפוסט הזה יעסוק בחמש הטעויות הנפוצות והקריטיות ביותר שראינו שאנשים עושים כשהם משתמשים בקנבס הצעת הערך ונלמד מה יש לעשות במקום.

 

חמש טעויות שיש להמנע מהן

 

1.אי-הסתכלות על הקנבס כשתי אבני בניין שונות

חשוב לראות את קנבס הצעת הערך כשני אלמנטים שונים. בצד הימני של הקנבס (המעגל) נמצא ‘פרופיל הלקוח’. המעגל הזה מכיל רק דברים שניתן ללהפיק מהתבוננות על הלקוח. כל הדברים האלה הם מחוץ לשליטתך הישירה. בצד השמאלי של הקנבס (הריבוע) נמצאת ‘מפת הערך’. הריבוע הזה מכיל דברים שאתה תעצב בהצעת הערך שלך כדי להתייחס למשימות, כאבים ורווחים של פלח הלקוח. הדברים הללו נמצאים בשליטתך.

גגגגגגג

  1. ערבוב מספר פלחי לקוחות בקנבס אחד

לעיתים קרובות אנחנו רואים צוותים שמערבבים משימות, כאבים ורווחים בקנבס אחד (לדוגמא יצרנים ומשתמשים). זו טעות מאחר שלכל לקוח יש משימות, כאבים ורווחים משלו. ערבוב גורם לקושי בהבחנה בין המאפיינים השונים של כל משימה. עוד יותר קשה מזה לדעת לזהות ולהתמקד במשימות הכי חשובות ולהיות מסוגל לעצב הצעה מתאימה עבורן. זו טעות פשוטה שפשוט גם לתקן אותה.

 

במקום לערבב בין לקוחות, עבדו ועצבו פרופיל לקוח על פלח לקוח אחד בכל פעם. מרגע שסיימתם את כל פרופילי הלקוחות תוכלו להתחיל להציע הצעת ערך מתאימה לכל פלח לקוח. מניסיוננו בעבודה עם חברות מצאנו שיותר קל לתלות כמה קנבסים על הקיר ולהתאים לכל קנבס פלח לקוח אחר.

werwer

  1. יצירת פרופיל הלקוח בראייה דרך עדשת הצעת הערך

דבר שרואים לעתים קרובות, בין בחברות ענק לסטרטאפים, הוא שקשה לאנשים להפריד את עצמם מהרעיון, המוצר, השירות או הטכנולוגיה המקורית שהם מציעים. ברגע שהם מתחילים לעבוד על פרופיל הלקוח הם מיד מתחילים לרשום את המשימות, הכאבים והרווחים שהם רואים את ההצעה שלהם פותרת. הם נכשלים בהבנה של רצונות וצרכי הלקוח ובהבנה של המוטיבציה שלהם.

 

על מנת לתקן זאת עליכם לנסות להיכנס לנעליים של הלקוח. המשיכו כמו אנתרופולוג והתעלמו לרגע ממה שאתם מציעים (או מקווים להציע) ללקוחות. נסו לחשוב מעבר לנושאים שתנסו לענות עליהם בהצעת הערך שלכם. חפשו את המוטיבציות העמוקות של הלקוח. מצאנו שגישת חמשת ה”למה” (The Five Whys) יעילה במיוחד במציאת המניע האמיתי של הלקוח לעבוד ולחפש רווחים מסוימים.

sdsadas

  1. התמקדות במשימות פונקציונליות בלבד

אחת התופעות הנפוצות שראינו היא שלאחר סיום פרופיל הלקוח אנשים מתייגים את הלקוח כבעל טבע פרקטי, חברתי או רגשי. מצאנו שמרבית המשימות שזוהו היו משימות פונקציונליות. זה קורה מאחר שהמשימות האלה הכי קלות לזיהוי.

 

חשוב להסתכל מעבר למשימות הפונקציונליות הברורות על מנת להבין את המשימות הרגשיות והחברתיות שמניעות את הלקוח. למשל, ייתכן שהלקוחות מנסים להרשים את הבוס שלהם, עמיתים, חברים או חברי משפחה (לדוגמה נסיעה ברכב מסויים או לבישת בגדים מסוימים.). או שאולי הם ירגישו שלמים יותר לאחר ביצוע משימה מסוימת (כגון דיאטה מסוימת או בילוי משותף עם אדם מסוים). הרווחים הקשורות בנושאים חברתיים ורגשיים הן לעיתים קרובות יותר מושרשים ויותר מניעים את הלקוח.

 

erterte

  1. נסיון להתייחס לכל בעיה ומטרה של הלקוח

ניתן לראות אנשים רבים המנסים לקשר בין כל משימה, כאב ורווח מפרופיל הלקוח למוצרים ושירותים ממפת הצעת הערך. אין זה מציאותי להאמין שניתן לספק את כל הדברים הללו ללקוחות. יתרה מכך, נסיון לעשות זאת הוא בזבוז זמן במשימה שמטרתה לעשות הכל וסופה לא לעשות אף אחד מהדברים האלה כמו שצריך. כך הלקוח עדיין אינו מפוצח על ידינו.

 

במקום זאת, חשוב לזהות שהצעות הערך הטובות ביותר מתרכזות בעיקר בפתרון המשימות, הכאבים, והרווחים החשובים ביותר ללקוחות. עליך לשקול לאיזה כאבים להתייחס ומאילו רווחים להתעלם. לאחר מכן, עליך לעצב כמיטב יכולתך באלמנטים הספציפיים שאליהם בחרת להתייחס.

 

ע”י המנעות מהטעויות הקריטיות הללו תוכלו לתכנן הצעות ערך שלקוחות ירצו לקנות. באפשרותכם למצוא עוד טעויות נפוצות ביצירת קשר איתנו.

 

עיצוב ערך מוצלח!

 

עם אילו אתגרים התמודדת או איזה טעיות עשית בזמן המשימה עם הקנבס? מה עזר לך להתגבר עליהם?

 

 

 

 

אלי בעל 20 שנות נסיון בשש תעשיות בעולם העסקי, ועצב פתח ויישם מודלים עסקיים בסביבות סטרטאפ וחברות מבוססות. הוא בנה מיזמים מרעיון ועד הוצאה לפועל וחווה הצלחות וכשלונות. אלי משלב בעבודה את אהבתו לעיצוב, משחק ומנטורינג לאחרים. הוא סקרן לגלות אנשים ולקוחות ובעל אובססיה למודלים עסקיים ופיצוח ערך.