כיצד נראית "סיירת" החדשנות העסקית, האחראית על פיתוח ותיקוף המודל העסקי החדש והמהפכני שלכם?

 בשעה טובה ומוצלחת, הארגון שלך מוכן להתפתח, להשתנות ולהתקדם הלאה. אתם מחפשים מודלים עסקיים חדשים ומהפכניים שישפרו את חיי הלקוחות שלכם, יענו על הצרכים העדכניים שלהם וייצרו רווח עבור החברה שלכם. עליכם לתכנן, לפתח ולתקף את הנחות היסוד מאחורי המוצרים והשירותים החדשים והנועזים שאתם רוצים ליישם. אולם על מי אפשר לסמוך ולהטיל עליו משימה כה חשובה ומורכבת? מי מתאים להיות חלק מ"סיירת" החדשנות העסקית המובחרת שלכם? כיצד לבחור צוות שיהפוך רעיון נועז וחדיש לפתרון מעשי שיעבוד בעולם האמיתי? האם ישנם אנשים מתאימים לתפקיד בחברה שלך? תתחיל לחפש, למיין ולגייס את המובחרים ,הטובים והמתאימים ביותר!

כאשר אנו חושבים על צוות ימ"מ מקצועי, מייד עולה לנו תמונה של יחידה מובחרת של לוחמים מיומנים ומנוסים, שנדרשים להתמודד בהצלחה עם המצבים המאתגרים, הלא צפויים והקיצוניים ביותר שיכולים להתרחש. אנו יכולים להשתמש בדימוי של היחידה המשטרתית או הצבאית המובחרת גם בהקשר של צוות החדשנות והפיתוח בחברה שלכם, האחראי לעיצוב, פיתוח ותיקוף של מודלים עסקיים חדשים, שיבטיחו את הצלחתכם העתידית.

אם אתה מתכנן להשיק תהליך חדשנות עסקית מואץ, יעיל ומהיר שייקח בין 8-12 שבועות, עליך לבחור צוות חדשנות ופיתוח ייעודי שיתרכז בעיצוב ובתיקוף של המודל העסקי החדש. מובן שלמשימה כה חשובה והרת גורל לעתיד העסק שלך ולהצלחתו, תחפש את העובדים המוכשרים, הטובים והמנוסים ביותר, שירכיבו את הסיירת המיוחדת שלך. תצטרך להרכיב צוות  המורכב מאנשים מהירי קליטה וחדי תפיסה, המחויבים לעסק שלך והמסוגלים לחשוב מחוץ לקופסה ולפעול בדרכים לא שגרתיות. הם יצטרכו לשאת את החזון העסקי הבא שלך, לייצג אותו בכבוד בפני אנשים אחרים ולעשות את כל עבודת השטח הכרוכה בפיתוחו, בתיקופו ובבדיקת מידת הצלחתו בקרב אנשים אמיתיים בתנאי השוק הנוכחיים. נשאלת השאלה, אילו סוגים של אנשים עליך לחפש ומהן התכונות שעליך להתמקד בהם?

במאמר זה ננסה לסקור בצורה מהירה את הדרישות, הכישורים והמיומנויות המרכזיות הדרושות לחברי "סיירת" החדשנות העסקית שלך. נבחן את המרכיבים המרכזיים והחיוניים ביותר להצלחתה של יחידת עובדי העילית שאתה מנסה לגבש.

 

1. מנהיג אמיץ שיוביל את החזון העסקי החדש וידריך את צוות החדשנות.

כמובן שסיירת החדשנות העסקית המיוחדת שלך צריכה מנהיג אמיץ ומחויב לשינוי שיעמוד בראשה, יוביל את חבריה וישמש מודל לחיקוי ולהשראה. עמדה כזאת מצריכה עובד בכיר, מנוסה וותיק.לא מדובר רק במישהו שיממן את פרויקט התהליך והפיתוח, אלא במישהו שיהיה מוכן גם לצאת מהמשרד, לדבר עם לקוחות אמיתיים ולבדוק מה הצרכים והבעיות שלהם, ולחשוב כיצד החברה יכולה לעזור לשפר את חייהם ולהפוך אותם לנוחים ולפשוטים יותר. הוא צריך ליצור חזון ונרטיב שיתאר בצורה הטובה והמשכנעת ביותר את העקרונות הבסיסיים שעומדים ביסוד הצעת הערך החדשה והמהפכנית שאתם רוצים לתקף ולבדוק את נכונותה. כבר כתבנו בעבר על סוג כזה של מנהיג וקראנו לו היזם והמחדש הראשי. מדובר במישהו שמסוגל להוביל את החברה אל עתיד מבטיח וחדשני, במקביל או לצד שאר חברי ההנהגה הבכירה שעסוקים בניהול ובתפעול השוטף של החברה, ובפיקוח על מוצריה ושירותיה הקיימים. עליו להתנתק מהתוכנית העסקית, אמות המידה והפרקטיקות העסקיות הנוכחיות של הארגון שלכם, לדעת לבדוק אותם מבחוץ, ולהיות מסוגל לתכנן ולפתח מודלים עסקיים חדשים  לא שגרתיים שניתן לתקף את מידת הצלחתם בעולם האמיתי בקרב צרכנים פוטנציאליים .

אולם מדובר רק באספקט מרכזי אחד בפעילותו החשובה של ראש ומנהיג הצוות. מלבד הובלת סיירת החדשנות, עליו גם לגשר ולייצג אותה בפני מנהלי ובכירי המחלקות האחרות. אומנם צוות החדשנות והפיתוח צריך להתקיים במקביל ובמנותק לשאר המחלקות והיחידות בחברה,עדיין מישהו  צריך לעמוד על צרכיה ולתקשר עם שאר חברי הנהגת החברה במקרה של צורך בתקצוב, כלים ושירותים מיוחדים, שיתוף פעולה, משאבים או סיוע ממחלקות אחרות. עליו לדאוג לתת מענה לכל הדרישות, הצרכים והבקשות של צוות הפיתוח, על מנת להבטיח את תהליך החדשנות המוצלח, המהיר והיעיל ביותר. באופן מטאפורי, מנהיג סיירת החדשנות צריך להוביל את לוחמיו בלי פחד אל עבר הלא נודע, לייצג את רוח השינוי, הפתיחות והתעוזה בקרב על המודל העסקי החדש, לתכנן שיטות פעולה וכלי נשק חדשים ולא שגרתיים ולנסות את מידת הצלחתם במהירות בתנאים הקרובים ביותר ללחימה אמיתית ( ליצור ניסויים פשוטים ומהירים שיבדקו ויתקפו את הצעות הערך החדשות בקרב לקוחות אמיתיים). מעבר לכך, עליו לייצג את יחידתו בפני הפיקוד הבכיר, לזכות בתמיכתם ובאמונם ולדאוג שכל הצרכים השוטפים של יחידת העילית יסופקו. הצורך המהותי בתמיכה מחברי ההנהלה האחרים בחברה שלכם מוביל אותנו לנקודה הבאה.

2016-05-20_17-35-18

 2. תמיכת וגיבוי ההנהלה הבכירה

כמובן שסיירת החדשנות שלכם צריכה לקבל "גב" מהפיקוד הבכיר. צוות הפיתוח הייעודי שלכם צריך לזכות בגיבוי, תמיכה ואמון מלא מצד דרג המנהלים, וההנהלה הבכירה של החברה שלכם. הם צריכים להיות בטוחים שהמנהיגות של החברה שלכם מחויבת למשימה החשובה ,המכריעה והחיונית שהם מובילים. כל הארגון צריך באמת להתחייב לתהליך השינוי באופן מלא וכנה ולתמוך במידת הצורך בתהליך ההתחדשות, מתיחת הפנים והשינוי שצוות הפיתוח מנסה להוביל. ההנהגה הבכירה ביותר של החברה צריכה להיות מסוגלת לבחון באמת ולהיפטר במידת הצורך מהתוכניות העסקיות הקיימות, להיכנס לתחומים חדשים ולא נודעים ולבחון ברצינות מודלים עסקיים חדשים ונועזים, שיכולים להיות שונים מכל מה שעשו ועבדו עליו מקודם. תהליך החדשנות העסקית ידרוש הקצאת תקציבים, משאבים, זמן  וכוח עבודה. אם סיירת החדשנות שלכם תראה שההנהגה הבכירה של החברה לא באמת מוכנה לשינוי מקיף ולא מעוניינת ברצינות בפרוייקט שהיא מנסה לפתח ובחזון החדש שהיא מנסה להוביל, כל תהליך החדשנות ייכשל ועתיד העסק שלך ושגשוגו ישאר לוט בערפל.

2016-05-20_17-36-53

3. אנשי ביצוע יעילים ואנרגטיים: האחראים לעבודת השטח היסודית והחשובה בתהליך החדשנות העסקית.

מרכיב אחרון אך לא פחות חשוב בסיירת החדשנות העסקית המובילה שלך הוא הפועלים הפשוטים שיעשו את כל העבודה המעשית וה"שחורה". על אנשי ביצוע אלה יהיה מוטל התפקיד החשוב והמכריע של תכנון וביצוע התיקוף והבדיקה בשטח של הצעות הערך החדשות והמודלים העסקיים החדשניים שאמורים לקדם את העסק שלך, לשמור על הרלוונטיות וההצלחה של החברה ואף להעלות את ביצועיה לגבהים ולשיאים חדשים. תזדקק לאנשים יעילים וזריזים, שלא יפחדו לפשוט את החליפות שלהם, לצאת מהמשרד וללכלך את ידיהם בעבודות הפשוטות והשגרתיות ביותר. הם יצטרכו לתכנן, לפתח ולבצע ניסויים שתפקידם לתקף את הרעיונות החדשניים שאתה מעלה בקרב הלקוחות הפוטנציאליים שלך בעולם האמיתי.

למרות שההנהגה הבכירה צריכה להיות מעורבת ולתת גיבוי רחב לסיירת החדשנות והפיתוח של החברה שלך, היא עסוקה מעל הראש במטלות הקיימות ובניהול השוטף של העסק, ולכן לא תוכל להקדיש מספיק זמן לכל ההיבטים והפעולות שמצריך תהליך חדשנות מקיף ואמיתי. מעבר לאנשים שיתנו את הפקודות וההשראה, יתכננו, יתקצבו ויובילו את החזון העסקי הבא, ישנו צורך בפועלים הפשוטים שינסו לבדוק, לאמת וליישם אותו בשטח. אנשי הביצוע בסיירת החדשנות שלך צריכים להיות עובדים חרוצים, זריזים, סקרנים ובעלי קליטה מהירה, שמסוגלים למצוא דרכים חדשות ויצירתיות כיצד לבדוק את המוצר או השירות החדש שלך בעולם האמיתי בצורה המהירה, היעילה והחסכונית ביותר.

הם יכולים להשתמש בכלים החדשים והעדכניים ביותר בתחום טכנולוגיית המידע, כמו סקרי לקוחות מקוונים,עיצוב דפי נחיתה או אתרי אינטרנט המתארים את הצעת הערך המהפכנית שלכם ומאפשרים הרשמה ומשוב מלקוחות אמיתיים למוצר או לשירות העומדים בבסיסה. על הפועלים שלכם לעשות את כל העבודה החשובה מאחורי הקלעים תוך ניצול מירבי ויעיל של המשאבים הקיימים, מבלי להסתמך יותר מדי ולהעמיס עוד יותר על מחלקת ה- IT והמחשוב של החברה, שגם כך עסוקה בניהול השוטף ובמענה לבעיות ולצרכים הנוכחיים שדורש העסק שלכם.

2016-05-20_17-38-11

לתפקיד ה"לוחמים" הפשוטים שלך אתה לא צריך בהכרח עובד בעל ניסיון תיאורטי רב והתמחות רבת שנים בתחום מוגבל אחד, כמו כספים או שיווק. עליך למצוא אנשים בעלי יכולת קליטה מהירה, יחסי אנוש ותקשורת מצוינים, המצטיינים גם במשימות השגרתיות ובתפקידים הטכניים הקטנים ביותר כמו עיצוב ובניית דפי נחיתה משכנעים שימשכו לקוחות פוטנציאליים ויבדקו את תגובתם או מעקב וניתוח אתרים ובלוגים באינטרנט בעזרת גוגל אנליטיקס וכלים חדשניים אחרים. עליך למצוא אנשים פרקטיים וסקרנים, שחושבים מחוץ לקופסא ולא מפחדים להשתמש בכלים החדשניים והעדכניים ביותר של המאה ה-21.

כאלה שמסוגלים לפעול ולהתנסות בהרבה מישורים שונים וללמוד בזריזות כלים רבים ממגוון תחומים חדשים שלא הכירו או שלא נעזרת בהם לפני. סוג כזה של עובדים אופייני לחברות הסטארט אפ החדשניות שצצות בזמן האחרון בכל פינה, אך נדיר למצוא אותו בחברות הגדולות, המגושמות והמסורתיות, אלא אם כן הם שוכרים עובדים מיוחדים מבחוץ לביצוע ייעודי של מטלות אלה במסגרת תחומי הפעילות העסקית הקיימת של החברה.

אם אתם רוצים להרכיב את צוות הימ"מ שלכם צרו איתנו קשר