למה הדרך שבה אנחנו מנהלים עסקים משולה לשימוש בסכין מטבח בניתוח ראש?

surgeon-with-scalpel-page1

 

חדשנות עסקית וסכין המטבח

דמיינו לעצמכם את הסיטואציה הבאה: אתם צריכים לבחור רופא מנתח לניתוח ראש. אתם מתייעצים ושואלים מיהו המומחה שבידיו תפקידו את הענין הכל כך קריטי הזה. האם יכול להיות שתפקידו את עצמכם בידי מומחה מנוסה עם 20 שנות מוניטין, שיופיע לניתוח עם…סכין מטבח?
התשובה כנראה ברורה , אנחנו לא יכולים לדמיין את זה קורה אפילו כי ברור שבמאה ה-21 אנחנו לא יכולים לחשוב על שימוש של רופאים בכלים לא רלוונטיים, בטכנולוגיות לא חדשניות לניתוחים מתקדמים.
אז למה בעולם שמקיף אותנו היום, שכמות השינויים הטכנולוגיים, העסקיים והאישיים שקורים סביבנו הולכת ומואצת, אנחנו ממשיכים להשתמש בסכין מטבח כדי להתקדם עסקית?
התקופה שאנחנו חיים בה מאופיינת באי וודאות הולכת וגוברת.. אנחנו רואים סביבנו הצפה של הצעות למוצרים ושירותים, אנחנו לא יכולים לצפות מי יהיה המתחרה הבא, ומדוע עסקים מסוימים מצליחים במקום שבו אחרים מנסים פעם אחר פעם “עם ידיים מגורזות על קיר חלק”. גם התוקף של כל אלו הולך ומתקצר משמעותית.
בתוך כל שפע המידע, הרעיונות, והתחרות אנחנו חייבים כלים עסקיים שעומדים בקצבים מהירים יותר.הייתם מאמינים שאפשר לצייר תמונה עסקית מלאה בתוך שעות ספורות, במקום שבועות וחודשים? הייתם מאמינים שאפשר לפצח בזמן קצר למה רעיונות טובים ומושקעים מתרסקים ואפילו למנוע את זה? שאפשר להפוך הנחות לעובדות בדרך מהירה,רגע לפני שרצים לבצע אותן?
אז זהו, שאפשר.

התכנית העסקית והארכיטקט

ועוד סיטואציה מהחיים – מי מכם שבנה בית אי פעם יודע. אתם פוגשים ארכיטקטים שונים ,כדי לבחור עם מי תבנו את בית חלומותיכם. הארכיטקט שאתם רוצים אומר לכם בפגישה הראשונה שהדרך שבה הוא עובד היא: הוא יראיין אתכם, יבין מה אתם רוצים, ישב לתכנן לפרטי פרטים את הבית שאתם רוצים, ובעוד חודש חודשיים תפגשו שוב והוא ימסור לכם ביד את התכנית האחת הטובה ביותר – ואתם תבנו לפיה.
אתם שוכרים את שירותיו?

a_2835_WorkingwithyourArchitectHERO
אם לא, אז איך זה שתכניות עסקיות, ששוקדים עליהן לפרטי פרטים, שמציעות אפשרות אחת לביצוע, שמראות איך ייראו הכנסות לכמה שנים מראש…הן עדיין כלי מרכזי לחיפוש מודלים עסקיים, בעולם של אי ודאות?
כדי לדעת איזה בית אנחנו רוצים, אנחנו מצפים מהארכיטקט שלנו להראות לנו אפשרויות, מכמה דגמי אבטיפוס, רישומים גסים בשלבים הראשונים. אנחנו רוצים לבחור ממגוון של אופציות שעל חלקן חשבנו מראש ועל קיומו של חלקן אפילו לא ידענו.
כדי שנוכל לנוע מהר יותר בעולם החדש העסקי – אנחנו צריכים לאמץ שיטות עבודה של מעצבים וארכיטקטים ופחות של מנהל העסקים המסורתי. השיטות והכלים האלה שייכים לעולם של “חדשנות מודלים עסקיים”.

אנחנו צריכים שפה משותפת

כדי להבין מהי חדשנות מודלים עסקיים אנחנו צריכים לשאול ראשית – מהו מודל עסקי? ערכו את התרגיל הבא: רשמו על דף את ההגדרה שלכם למודל עסקי. 

שאלו מישהו נוסף לידכם והשוו את התשובות.

אתם תגלו הגדרות שונות (גם אם במעט). “מגדל בבל” הזה מונע מאיתנו להתקדם מהר יותר.הדרך להתחיל היא להגדיר מודל עסקי בשפה משותפת, כדי שנוכל לנוע קדימה מהר יותר וביחד.

מודל עסקי הוא האופן שבו ארגון מייצר, מעביר ללקוחות ומתרגם להכנסות רק דבר אחד – ערך. ההגדרה הפשוטה והחדה הזאת היא עוצמתית ביותר. היא מתאימה לאדם, יחידה עסקית, מיזם או חברה בכל סדר גודל ובכל תחום. אבל…יש כאן יותר מזה! בעצם ההבנה שרק ערך הוא הדבר שעבורו לקוחות יסכימו לשלם – אנחנו מנטרלים מוצרים, שירותים, טכנולוגיות, תהליכים ועוד, ומתמקדים במה שקריטי במודל עסקי.

שאלה – על מה אתם משלמים כשאתם קונים דירה? תרופה? למה אתם מפעילים את WAZE במכונית? התשובות לכל אלו ועוד הן תחילת ההבנה העמוקה והחדה.

חדשנות המודלים העסקיים עוזרת  לייצר ערך עבור העסק, עיצוב הצעות ערך עוזר לייצר ערך עבור הלקוח.

ארבעה אבי טיפוס של תכנית עסקית בשעה

תוכלו לדמיין תכנית עסקית שלמה על דף אחד? אז זהו, שיש. בשנת 2010 יצא ספר שהפך לרב מכר עולמי בשם Business Model Generation. הוא נכתב על ידי אלכסנדר אוסטרוולדר ואיב פינייר (משווייץ). דרך הספר, שמכר למעלה ממליון עותקים, נחשף העולם העסקי לקנבס המודל העסקי. 

הקנבס הוא למעשה דף אחד בודד המחולק לתשעה חלקים שכולם יחד יוצרים את התמונה השלמה של כל מודל עסקי בעולם. הקנבס עונה על תשע אבני הIMG_4061בנין ושואל את השאלות הקריטיות ביותר של כל עסק בכל שלב ובכל רגע נתון בחייו. מי הם פלחי הלקוחות, מהן הצעות הערך, הערוצים, מערכות היחסים, זרמי ההכנסות, מבנה העלויות, משאבי המפתח, פעילויות המפתח ושותפי המפתח. הקנבס מצליח בפשטות מדהימה לייצר מגרש משחקים אסטרטגי אינטואיטיבי שדרכו ניתן למפות ולייצר שלל אפשרויות עסקיות. ישנן 30 טכניקות שונות בהן ניתן לעבוד עם הכלי המתוחכם הזה, המאפשרות ב-5 עד 15 דקות לייצר מודל עסקי חדש בכל פעם. יתרונו הגדול של הקנבס הוא שבמקום לבלות זמן רב על רעיונות ולהתאהב בהם בתכנית העסקית, הוא מאפשר לחקור אפשרויות שלא היו קיימות רגע לפני. בפוסטים הבאים נרחיב יותר על דרכי העבודה עם הקנבס.

למה התכנית העסקית שונה מהמודל העסקי?

עסקים חיים בשני עולמות – ביצוע של מודלים קיימים וחיפוש אחר מודלים חדשים. חברות מבוססות מבלות (כמעט) 100% מזמנן בביצוע ולכן מתקשות לפנות משאבים לחיפוש (זו גם סיבה משמעותית לעובדה שהן מתקשות בחדשנות עסקית). סטרטאפים ויזמים חיים 100% בעולם החיפוש. חיפוש אחרי מה? אחרי מודל עסקי בר גידול ושכפול

התכנית העסקית היא כלי תפעולי טוב מאד לעולם של וודאות גבוהה שבו יש ביצוע של מודלים קיימים. חדשנות המודל העסקי צריכה כלי חיפוש מהירים – שלא מבזבזים זמן רב בתוך הבנין, אלא יוצאים החוצה כדי לתקף ולהביא עובדות. מה חשוב וקריטי ללקוחות? מה מניע אותם? מה מטריד אותם ומציק? הפער בין מה שאנו מתכננים והמציאות בחוץ אדיר. סיבה זו בלבד אחראית ל 42% מהכשלונות של מיזמים וסטרטאפים. הדרך לייעל ולדייק את החיפוש הינה בהחלפת מיינדסט –  לייצר חשיבה של מעצבים וארכיטקטים עסקיים, היוצרים דגמי אבטיפוס, יודעים לפענח לקוחות מהר ובחדות, ומעצבים הצעות ערך רלוונטיות. קודאק ונוקיה אל מול נספרסו וAIRBNB הן דוגמאות מייצגות.

modelz

בעידן שאנו חיים בו, עלינו לחשוב כמו מעצבים עסקיים, ללא קשר לתפקידנו, נסיוננו ושייכותנו. בין אם אנחנו יזמים, מנהלים או יועצים – המציאות המשתנה מחייבת אותנו להשתנות.

 

מעונינים להתחיל את הדרך?

השאירו את פרטיכם ונשלח אליכם עותק דיגיטלי של קנבס המודל העסקי בעברית, כולל שאלות מנחות שיסייעו לכם להתחיל. בפוסטים הבאים נסייע לכם להשיג תוצאות טובות יותר בהבנת חדשנות מודלים עסקיים והצעות ערך.

 

/>

 

 

 

אלי בעל 20 שנות נסיון בשש תעשיות בעולם העסקי, ועצב פתח ויישם מודלים עסקיים בסביבות סטרטאפ וחברות מבוססות. הוא בנה מיזמים מרעיון ועד הוצאה לפועל וחווה הצלחות וכשלונות. אלי משלב בעבודה את אהבתו לעיצוב, משחק ומנטורינג לאחרים. הוא סקרן לגלות אנשים ולקוחות ובעל אובססיה למודלים עסקיים ופיצוח ערך.