איך יכולות חברות גדולות להפוך את היזם הפנימי לסקסי שוב

להיות יזם זה סקסי. זה בא עם תהילה ויוקרה וכסף. מדוע יזמים פנימיים (intrapreneurs) אינם יכולים ללכת באותו מסלול קריירה ביזמות עסקית בחברה גדולה? יוקרה בחברה גדולה משמעותה משכורות שמנות וצוות גדול, אז אולי אנחנו צריכים לשנות את משמעות היוקרה עבור חברות? בפוסט הזה אשתף כמה ממחשבותיי איך להפוך את התפקיד הזה לחשוב.

אלכס אוסטרוולדר, יזם, סופר יוצר חדשנות מודלים עסקיים

Intrapreneur_BMC_VPD_header

 

חברות יודעות שהן צריכות לבנות מנועי צמיחה חדשים, אך הן לא בטוחות כיצד לעשות זאת. חברה יכולה לנסות ליצור סטארט-אפים פנימיים או תרבות פנימית, אבל רק לעיתים רחוקות ארגון הולך עד הסוף עם הכוונות שלו.

חשוב מכך, עדיין נדיר לראות יזמים בעלי כוח אמיתי בחברה גדולה – הם נתפסים יותר כפיראטים או כמורדים.

זו הסיבה שהביטוי “יזם פנימי” אף פעם לא תפס אף על פי שזו תווית יפה לאדם שיוזם משהו בתוך חברה גדולה. חברות מאורגנות לבצע מודלים עסקיים קיימים, כאשר כל דבר מחוץ להם מסתכן בנטרול על ידי “נוגדנים ארגוניים”.

כל אחד שיזם משהו (בתוך או מחוץ לחברה קיימת) יודע שאי אפשר פשוט לשלוף את זה מהשרוול. זו משרה מלאה שמצריכה תפקיד מסודר בחברות.

היזם הפנימי לא קיים ברוב החברות מפני שלאנשים שמנהלים יזמות צמיחה, במיוחד ברמות הגבוהות, יש בעיקר תפקידים ביצועיים. ה”יזם” בתוך חברה אחראי או מזוהה בד”כ עם מחקר ופיתוח (מו”פ).

אבל המבנים הקיימים של מו”פ בחברות גדולות אינם מתרכזים בד”כ בחיפוש אחר הצעות ערך ומודלים עסקיים חדשים. מו”פ מתרכז בד”כ בטכנולוגיה או חידושים שיעזרו לשפר את המודל העסקי הקיים. רק לעתים רחוקות הוא מכין את החברה למודלים עסקיים חדשים. זו הסיבה שאנו רואים שיבושים בחברות גדולות: הן אינן מוכנות לחקור תחומים חדשים. ראינו את זה קורה בחברות ידועות כמו Kodiak או Nokia.

DSC_0744

 

ליזמים פנימיים מגיע ליהנות הרבה יותר מהפוטנציאל שהם יוצרים לחברה שלהם. התפקידים הקרובים ביותר ליזמות הפנימית היום הם כנראה ניהול פרויקטים או הובלת פרויקטים. אין אלה תפקידים המצריכים קבלת החלטות, אלא רק ניהול פרויקטים. אין להם הכוח להחליט החלטות מהירות, נועזות וחשובות. הם חייבים לדווח למישהו בעל יותר כוח, מישהו בעל תפקיד ביצועי.

חברות גדולות צריכות מישהו שיהיה לו הכוח לפעול במהירות, שיהיה זריז ושיוכל לקבל החלטות במהירות כמו יזם. יזמים פנימיים חייבים להיות מסוגלים לערוך את השינויים ההכרחיים כשהדבר מתבקש. הכוח הזה חייב לבוא בשילוב עם תהליכים ותמריצים שמשקפים את התפקיד. מגיע ליזמים פנימיים לקבל לגיטימציה. היזם הפנימי משרת את חברת האם. קיימים יתרונות רציניים להעסקת יזם פנימי עוצמתי והחלטי. למתחילים, היזם הפנימי יכול להשתמש במשאבים קיימים ולמנף אותם לטובת חברת האם. הם יכולים לנצל לרשותם את המותג, צוות המכירות, ואפילו את הלקוחות. בנוסף, היזם הפנימי תמיד מקשיב לרחשי השוק; הוא מתקשר לעיתים תכופות עם לקוחות כדי להבין ולעדכן את תפקידיהם, ההפסדים והרווחים שלהם. הוא מעצב הצעות ערך ומודלים חדשים שיכולים להועיל לתאגיד הגדול ומתנסה בהם בדרך קבע.

DSC_0488

 

האנשים האלה קיימים בחברות היום, אך אין להם המרחב הדרוש כדי למצות את כישוריהם. הם לעיתים קרובות נדחקים הצידה ע”י ה”נוגדנים הארגוניים” שמתרכזים בביצוע מודלים עסקיים קיימים, וסופם שהופכים ללא רלוונטיים. זהו מתכון נוראי להגבלת כשרון שיכול להמציא את עתיד החברה מחדש. חברות עלולות להיתקע עם צוות שמצוין בביצוע מודל עסקי קיים, אך אינו מסוגל ליצור את העתיד.

אם אתה יזם פנימי ספר לנו איך נוכל לעזור לך

אלי בעל 20 שנות נסיון בשש תעשיות בעולם העסקי, ועצב פתח ויישם מודלים עסקיים בסביבות סטרטאפ וחברות מבוססות. הוא בנה מיזמים מרעיון ועד הוצאה לפועל וחווה הצלחות וכשלונות. אלי משלב בעבודה את אהבתו לעיצוב, משחק ומנטורינג לאחרים. הוא סקרן לגלות אנשים ולקוחות ובעל אובססיה למודלים עסקיים ופיצוח ערך.