חברת פפסי מחזירה את הממתיק המלאכותי אספרטאמה בחזרה למשקה הדיאטטי שלה לאחר התקוממות הלקוחות.

זה היה יכול להיות רגע של ניצחון בשביל חברת פפסי, אך בסופו של דבר זה הביא לאסון.
שנה לאחר ההכרזה של חברת המשקאות על הורדת הממתיק המלאכותי מהמשקה הדיאטטי והחלפתו בסוקרלוז, נוצרה השפעה הפוכה מהציפייה של החברה, שהתבטאה בפגיעה נרחבת במכירות המוצר, נראה שהשינוי בהרכב המשקה הרחיק את הלקוחות המסורים אשר אהבו את המשקה כפי שהיה.
אספרטאמה יחזור לרשימת המרכיבים ויחזור למדפים החל מספטמבר.

השינוי היה צפוי להיות רגע גדול בשביל חברת פפסי. הצרכנים הגיבו באופן חיובי לחברות מזון אחרות אשר הסירו מרכיבים וטעמים מלאכותיים ממוצריהם ולאור העובדה שהחברה המתחרה, חברת קוקה קולה, סירבה להסיר את הממתיק המלאכותי מהמשקה הדיאטטי שלה עצמה, חברת פפסי ראו בזאת הזדמנות טובה לקבל ביקורת חיובית בעקבות השינוי.

התוצאה שהתקבלה הייתה הפוכה מהציפיות של חברת פפסי, ומה שקרה בפועל הייתה אכזבה.

IMG_0657
משקיעים ביקשו לדעת לגבי מכירות המשקה הדיאטטי בכנס משקיעים אשר נערך באוקטובר 2015, ואילו מנכ"ל החברה, אינדרה נואי, לא סיפק תשובה ברורה.
"אנו מאמינים שצריך לחכות לפחות מספר מחזורים עד שניתן יהיה לראות בבירור את השפעת שינוי הנוסחה על המכירות" נמסר בתגובה לשאלת המשקיעים.
לאחר שמונה חודשים משינוי הנוסחה, התברר כי לא רק שהשינוי לא זכה באהדת קהל הלקוחות אלא גם גרם לסלידה והתרחקות מהמשקה.

מכירות המשקה הדיאטטי צנחו ביותר מעשרה אחוזים ברבעון הראשון של השנה, בהשוואה לירידה של שישה אחוזים אצל החברה המתחרה, חברת קוקה קולה, לפי עלון המשקאות "Beverage Digest ".

IMG_0659

באותו הזמן ידיעות חדשות לגבי הממתיק שהוכח כמזיק לבריאות, הראו סתירה בין הטענות לגבי השפעתו על הבריאות. אפילו ההנחיות של משרד הבריאות של ארה"ב העידו על כך שהממתיק המלאכותי אספרטאמה, איננו מזיק לבריאות.
ההחלטה של חברת פפסי לחזור בה מהשינוי ברשימת המרכיבים של המשקה הדיאטטי שלה ולהחזיר אותו למשקה עלולות להצדיק את החלטתה של חברת קוקה קולה להשאיר את המוצר המתחרה שלה כפי שהוא ללא שינוי במרכיביו, אבל בכל זאת זהו ניצחון ריק לחברת קוקה קולה, לאור ההבדלים באחוזי המכירות של שני המוצרים המתחרים. משקאות מוגזים וגם כן דיאטטים, ככלל, הראו גירעון בצריכה בציבור האמריקאי לאורך השנים.

IMG_0660
בחודש אפריל, מנכ"ל חברת פפסי, נואי, אמרה שרק 12 מאחוזי הרווחים שלהם בצפון אמריקה במחלקת המשקאות הקלים באו מהמוצר הידוע, הפפסי. השאר הגיע ממשקאות שאינם בתחום המשקאות המוגזים, כולל מוצרי תה ליפטון של החברה, שגדלו בעשרה אחוזים במהלך הרבעון הראשון של השנה, ובנוסף מוצר שנקרא Naked Juice, שרווחי המכירות שלו גדלו בשישים אחוז.

 

אפילו מכירות של מים מינרליים בבקבוקים צמצמו את הפער אל מול מכירות המשקאות המתוקים, מה שמסמן לחברות המשקאות שהן צריכות למצוא פתרונות יצירתיים בשביל להחיות בחזרה את המכירות בתחום המשקאות המתוקים.