זהירות! – אי בודד של חדשנות עסקית בחברה שלכם

כבר במשך תקופה ארוכה, שקהילת היזמות העסקית מתלוננת בנוגע לארגון ולחלוקת העבודה המאובנת והשמרנית שמאפיינת חברות ותאגידים רבים. החלוקה הברורה של עסקים רבים לחטיבות ייעודיות נפרדות האחראיות על תחום פעילות מסוים והיבט עסקי מוגבל פוגעת בעסק שלכם בדרכים רבות.

היא מגבירה את בזבוז המשאבים של החברה, מקדמת מדיניות של הטלת אחריות על האחר והאשמות הדדיות בין היחידות העסקיות השונות, ומעניקה לעובדים תירוץ נוח להתמחות בתחום צר מסוים אחד ולא לדאוג לתפקוד הכללי של החברה בה הם מועסקים  או לטרוח להבין את החזון הכולל העומד בבסיסה.

יותר ויותר ארגונים מאמצים מדיניות של צוותי עובדים רב תחומיים ואיחוד של המחלקות העסקיות השונות בחברה. בעוד שהחלוקה המסורתית למבנים עסקיים ייעודיים האחראיים רק לתחום עסקי צר מסוים ומנותקים משאר חלקי הארגון הולכת ונעלמת, עליכם לארגן את העסק שלכם בצורה חדשה ולהפוך אותו לחממה מתאימה לתהליכי חדשנות עסקית מוצלחים ויעילים.

יש לארגן ולבנות את העסק שלכם כך שיעודד חדשנות, יקל עליה ויאפשר את הוצאתה לפועל.

אחד מהכוחות המניעים של חממת חדשנות מוצלחת, הוא מודל “שלושת האופקים”.

מודל שלושת האופקים העסקיים

0-voqj5tjuaso1qp4o
כל אופק מייצג שלב התפתחותי והיבט עסקי שונה של התאגיד שלכם .הרעיונות למוצרים או לשירותים המהפכניים והחדישים שלכם שיגרמו לשיבוש עסקי ויפתחו את החברה שלכם בפני שווקים וקהלי יעד חדשים ולא מוכרים נולדים באופק השלישי. לאחר שהרעיון מתפתח לאב טיפוס ראשוני ועובר תיקוף מוגבל, הוא עובר לאופק השני- שם מפתחים גרסאות מתקדמות וסופיות שלו, ועובדים על דרכי פרסום, שיווק וייצור מתאימות. לבסוף, המוצר החדש והמצליח שלכם צריך לעבור לאופק הראשון בפעילות העסקית שלכם- שם הוא כבר יהיה חלק משרשרת המוצרים המבוססים והמרוויחים שלכם ויזכה לייצור ולשיווק המוני.

ככל שתבינו בצורה טובה יותר את המודל הזה ותתמידו ביישומו, תראו שלא מדובר במרכיבים נפרדים לגמרי, אלא בהיבטים עסקיים שמשתלבים ומתמזגים אחד בשני, מעודדים אימוץ דפוסי חשיבה חדשים ולא שגרתיים ומאפשרים תהליך חדשנות עסקית מוצלח, יעיל מהיר.

האופק העסקי הראשון מתמקד במוצרים המפותחים והמוכרים שלכם שאיתם אתם מזוהים ועליכם מבוססת הפעילות העסקית שלכם. המרכיב החשוב ביותר בנדבך העסקי הזה הוא מדד החזר ההשקעה, המוצרים האלה שזוכים לייצור המוני ולשיווק בקנה מידה גדול צריכים להיות כדאיים מבחינה כלכלית, להחזיר את ההשקעות שלכם ולהניב רווחים קבועים לאורך זמן. ייתכן שמדובר במוצרים שפיתחתם לפני 25 שנים ויותר, ואתם ממשיכים להתבסס על מודלים עסקיים מצליחים אלה. האופק הזה מאופיין בצוותי עובדים רבים וגדולים. ייתכן שתצטרכו למעלה מ-1000 עובדים על מנת להניע ולתפעל את האופק העסקי הזה, שדורש ממכם את מירב המשאבים והתקציבים. מבחינה ציבורית, כישלון בשלב המתקדם הזה לא יתקבל בהבנה כלל, שכן הוא יוביל לאיבוד ההכנסות שלכם, יפגע בערך המניות שלכם ובמוניטין של החברה שלכם בעיני הלקוחות והמשקיעים.

האופק העסקי השני  מתמקד בהתפתחות והתרחבות. על מנת לבנות גרסה סופית של המוצר החדיש שלכם, ולעבור לייצור ושיווק שלו בקנה מידה גדול ורחב, יש להשקיע די הרבה זמן , כסף ומשאבים. צוותי העובדים המתמקדים באופק העסקי הזה אינם כה גדולים כמו אלה האחראים על האופק הראשון בתאגיד שלכם. מדובר בצוותים רב-תחומיים בעלי מגוון רחב של כשרונות ומיומנויות. העובדים המניעים את האופק הזה אחראים על תכנון ועיצוב סופי של המוצר ועל מציאת הדרכים הטובות והיעילות ביותר לייצר ולשווק אותו. כישלונות נקודתיים ומוגבלים בשלב הזה עוד יתקבלו בהבנה מסוימת, אבל תהליך הפיתוח, ההשקה והשיווק של המוצר החדשני שלכם לא יכול להימשך לנצח ולזלול עוד ועוד משאבים מהחברה שלכם. אם ההנהלה הבכירה תראה שהמוצר החדיש שלכם פשוט לא זוכה לדרישה בקרב הלקוחות, או שתהליכי הייצור והשיווק שלו תובעניים וארוכים מדי, הם פשוט ישקלו לוותר על המוצר או השירות שפיתחתם.

האופק העסקי השלישי מתמקד בגיבוש ועיצוב הרעיון המהפכני והחדשני הבא שיעניק לכם דרך חדשה להרוויח וישאיר את המתחרים מאחור. הוא מאופיין בצוותי עובדים רב-תחומיים מצומצמים ( מכילים בין 3-5 עובדים). מדובר באנשים כשרוניים שלא מפחדים להיכשל, ומסוגלים להפיק עוד ועוד רעיונות יצירתיים ויוצאי דופן, לנסות לתקף אותם ולהעניק לכם הזדמנויות עסקיות חדשות. ( אני יכול להבטיח לכם מראש, שרוב הרעיונות החדשים שלכם לא יעמדו במבחן המציאות). אם צוות החדשנות שלכם מצא שירות או מוצר מוצלחים  באמת שיזכו לביקוש רב ויניבו רווחים, אז הם יעברו  בהדרגה עד לאופק הראשון בתאגיד שלכם, בו הם יהפכו למוצרי הדגל החדשים שלכם ויזכו לייצור ולשיווק  המוני לצד או במקום המוצרים הקודמים שפיתחתם בעבר.

 האם אתם מתחילים לראות כיצד חממת החדשנות שלכם קורמת עור וגידים?

האופק השלישי הוא הזירה שבה הרעיונות למוצרים או לשירותים המהפכניים והחדישים שלכם נולדים. אופן המימון, אופי הפעילות וארגונה וסוג העובדים שמאיישים אותו שונים לגמרי משני האופקים העסקיים האחרים בעסק שלכם.

הסביבה והאווירה המיוחדת שמאפיינת את האופק השלישי של העסק שלכם מצריכה שתאיישו אותו בעובדים מתוך החברה שלכם שיהיו בעלי תכונות, כישורים ומיומנויות מסוימות שיתאימו במיוחד לתהליכי חדשנות עסקית:

home-header-mental-health

  • בעלי ניסיון בעבודה בחברת סטארט אפ
  • שואפים לעבוד בחברת סטארט אפ
  • מרגישים בנוח עם מצבי אי ודאות ומוכנים לקחת סיכונים
  • לא פוחדים מכישלונות
  • עובדים שאפתניים ועצמאיים שעובדים בזריזות וביעילות תוך תשומת לב לפרטים קטנים

אם לא תשימו לב לזה, אז האופק השלישי בעסק שלכם יהפוך למרכז החדשנות היחיד בארגון שלכם, ויהיה מנותק משאר חלקי העסק שלכם, שימשיכו במדיניות השגרתית והקבועה שלהם.

זה יכול ליצור תקדים מסוכן שיפגע בעתיד החברה שלכם. אם יצרתם חממה נפרדת וייעודית לחדשנות העסקית שלכם, אז שאר החטיבות והיחידות הארגוניות שלכם הם לא חלק מההתחדשות והחדשנות העסקית שלכם ולכן לא אכפת להם מהיבט חשוב זה, שמעכשיו מישהו אחר אחראי וממונה עליו.

תכנון מוצר או שירות חדשים או סיוע לפיתוח ולתיקוף שלהם אינם חלק מעבודתי ולא נכללים במטלות שלי, בשביל זה יש צוות חדשנות מיוחד שזה תחום העבודה הבלעדי שלו”- עובד מגדיר את תחומי האחריות שלו ומדגיש שגישה יצירתית,הסתגלות לשינויים ,שיתוף פעולה ,חשיבה מחוץ לקופסה  ושאיפה לחדשנות ולהתחדשות הם לא חלק מיום העבודה שלו.

2016-10-07_18-28-58

 

היבטים נוספים שחשוב לקחת בחשבון

אני לא מאמין שיישום המודל  העסקי של שלושת האופקים דורש שכל תהליכי החדשנות בחברה שלכם יתרחשו רק באופק השלישי, ועל מנת למנוע מצב זה, חשוב להקפיד על הדברים הבאים:

  • חשוב שתיתנו לעובדים שלכם להבין שישנם הרבה סוגי חדשנות והתחדשות עסקית. השאיפה והחתירה לחדשנות עסקית צריכה להיות ערך חשוב בכל היחידות בארגון שלכם וללוות את כל ההיבטים והמרכיבים של הפעילות העסקית שלכם. חידוש ועדכון תוכנית עסקית קיימת והשקת תהליכי תפעול ושיווק חדשניים הם תהליכים שמאפיינים את האופק הראשון והשני. בניגוד למה שחושבים רוב האנשים, גם ביצוע עבודות אלה הוא מרכיב חשוב ומשמעותי בחדשנות הארגונית שלכם.
  • אתם מוזמנים לשלב עובדים מהאופק הראשון והשני בפעילות של האופק השלישי. אתם יכולים להעביר אותם לזמן מוגבל לחממת הפיתוח החדשנית שלכם באופק השלישי על מנת שיטעמו מסביבת העבודה הייחודית והלא שגרתית שם. את הרעיונות החדשים והמהפכניים שנולדים באופק השלישי של העסק שלכם ניתן לתקף במהירות וביעילות בפרק זמן של שלושה עד שישה חודשים.
  • אתם צריכים להעניק לעובדים שלכם מרחב וחופש פעולה מסוים ולהעניק להם הרשאה להחליט האם ועד כמה הם רוצים להמשיך בפיתוח הרעיון החדשני שהם יצרו. עליכם לאפשר לעבוד על כמה מוצרים או שירותים חדשים במקביל. ייתכן שכמה מהעובדים יאמינו במוצר החדיש שיצרו וירצו לפתח אותו באופק 2, בעוד שעובדים אחרים יעדיפו לעבוד על רעיונות חדשים ולהתמקד בהזדמנויות עסקיות אחרות באופק 3.
  • עליכם לעודד ולהמריץ את החדשנות בתוך החברה שלכם. אתם צריכים לדרבן את העובדים שלכם לאמץ גישה יצירתית ולאפשר להם להביא לידי ביטוי את הכישרונות והמיומנויות שלהם, במקום להעסיק עובדים חדשים מבחוץ. לדוגמא, חברת התוכנה אדובי, השיקה את תוכנית ה- “Kickbox program”  , שמטרתה לטפח את החדשנות בתוך החברה והיא מאפשרת לכל עובד בארגון לפתח ולבדוק מוצר או שירות חדשניים.

באופן כללי, חשוב לא ליצור חממות חדשנות עסקיות חדשות בפזיזות ובהיסח דעת, בעוד שאתם עסוקים בפירוק וארגון מחדש של החטיבות העסקיות המסורתיות בחברה שלכם.

יעל מומחית בניהול אנשים, שיפור ביצועים עסקיים, עיצוב אסטרטגי, שיפור תהליכי עבודה, שיווק ומכירות, ניהול כספים, גיוס ושימור לקוחות. היא משלבת עיצוב וביצוע באופן מעשי וידועה כמי שאוהבת תוצאות ברורות וחדות. במודל זי, יעל מלווה לקוחות ביישום המודל העסקי שלהם לכל חלקי הארגון.