איך מנהלים בכירים יכולים להפוך חדשנות עסקית לחלק בלתי נפרד משגרת העבודה היומיומית בחברה שלהם? – חלק שני

 מנכ”ל מיקרוסופט,סאטיה נאדלה מאמין שהטמעת תרבות ארגונית של גילוי וחקירה היא הכרחית להבטחת הצלחת החברה בעתיד ובטווח הארוך. לאחר שנטל את מושכות הניהול במיקרוסופט, הוא שינה לחלוטין את צורת ההתנהלות של החברה, וקידם באופן גלוי גישה חדשנית ומתקדמת של ” דפוס חשיבה של צמיחה והתקדמות”, תוך שהוא מדגיש שיש ללמוד מהטעויות  שביצעו אחרים ושביצעה החברה עצמה, לנתח אותן ולהפיק לקחים לעתיד. צריך לאתגר את הקיים, לתקן  טעויות ושגיאות אלה, ולמצוא את הדרך הנכונה לנוע קדימה ולהבטיח את העתיד של החברה. נאדלה אומר, ” אנחנו רוצים לדחוף ולקדם תרבות ארגונית של למידה מתמדת במקום תרבות של מקובעות ומאובנות וגישה שאנחנו יודעים כבר הכל ולא צריכים לשנות או לחדש משהו.”

בליבה של צורת החשיבה המאפיינת חקירה, ניסוי וגילוי, עומדת המחויבות לאתגר את הקיים והמוכר, לבחון נקודות השקפה  לא שגרתיות ומקובלות, לשאול שאלות חדשות ולא צפויות, ולנסות שיטות וגישות חדשות שאפילו לא חשבנו עליהן לפני כן. בספרו A More Beautiful Question ,, וורן ברגר חקר מאות חברות חדשניות ומצא שהרעיון המקורי ופורץ הדרך שהוביל אותן להצלחה תמיד נולד מיכולת לשאול שאלות אמיצות ונועזות ולחשוב על דרכים יצירתיות ומקוריות להתמודד עמן: ” צריך להעלות שאלות שאפתניות אך ברות יישום וניתנות לביצוע, אשר משנות את הצורה והדרך שהתרגלנו לתפוס גורם מסוים, ואשר יכולות לעורר ולזרז שינוי ולפרוץ את דרך ההתנהלות המקובלת והשגרתית.”

 

חברת הסטארט אפ ” Calorie Cloud”  היא דוגמה מצויינת ליישום מוצלח של גישת הגילוי  והניסוי בפועל.

מייסדי המיזם המקורי והייחודי, טרוי היקרסון ודן ביילר, קיבלו את השראתם מקהילה כנסייתית שהשילה באופן קולקטיבי יותר ממאתיים אלף פאומד ממשקלה, באמצעות עידוד הדדי ומערכת של תמריצים קבוצתיים שונים. כשהם דנים במקרה המשעשע, הם אמרו לעצמם בחצי צחוק, חבל שהקהילה הזאת לא תרמה את הקלוריות העודפות האלה לילדים שסובלים מתת תזונה ומשקל וזקוקים להן. ואז אחד מהמייסדים שאל ברצינות: ” האם אנו יכולים לעשות את זה?”.

עד היום, מיזם  Calorie Cloud, עזר להעביר יותר מ-3.5 מיליארד קלוריות לא רצויות לאנשים שזקוקים להם הרבה יותר, ויצרו את זירת המסחר הבינלאומית הראשונה לקלוריות.

דפוס חשיבה מתאים ונכון הוא היבט חשוב בניהול מוצלח של תהליכי חדשנות. אולם, אי אפשר לשנות את כל צורת ההתנהלות וסביבת העבודה בארגון שלכם באורח פלא ובאופן מיידי.  חשיבה באופן יצירתי, פורץ גבולות ומחוץ לקופסא צריכה להפוך לחלק בלתי נפרד מהתרבות הארגונית בחברה שלכם. הארגון שלכם חייב לעודד, לתמרץ ולתגמל גישות ותפיסות אלה.

חדשנות מצריכה השקעה בתרבות ארגונית מתאימה ונכונה

בספרו The Geography of Genius , אריק ויינר מנסה לעמוד על השאלה כיצד ומדוע ערים מסוימות הצליחו להשאיר חותם ממשי על התפתחות ההיסטוריה והתרבות האנושית והפכו למוקדי משיכה רבי השפעה וחשיבות בתקופות מסוימות לאורך ההיסטוריה האנושית.

לאחר מחקר מקיף ומעמיק של ערים כדוגמת אתונה העתיקה בתקופת תור הזהב שלה, פירנצה בתקופת הרנסאנס, ועמק הסיליקון כיום, ויינר מצא כי ההצלחה יוצאת הדופן וחסרת התקדים של מרכזים אלה  נעוצה בעיקרון פילוסופי בסיסי ופשוט שטבע הפילוסוף היווני המפורסם אפלטון: ” כל מה שמכובד במדינה בסופו של דבר יטופח שם.”

במילים אחרות, כל הערכים והתחומים שעיר מסוימת מכבדת ומעריצה הם אלה שיזכו בהשקעה ענפה, בתשומת לב מיוחדת, בתמריצים ותגמולים, ובפיתוח וצמיחה. אם נדע להעריך ולכבד את הדברים הנכונים, נוכל להגיע לגדולה אמיתית.

באולפני פיקסאר, אחת מהחברות היצירתיות והחדשניות ביותר בהיסטוריה, נוצרה והתבססה תרבות ארגונית אשר מחברת בין כישרון טכנולוגי יוצא דופן ליצירתיות וחדשנות על מנת לספר סיפורים ייחודיים ויוצאי דופן בדרך פורצת דרך שהעולם עדיין לא נחשף אליה. החזון והערכים האלה מטופחים ונתמכים באופן תמידי בכל השכבות של החברה והיא חרטה אותם באופן גלוי על דגלה.

אד קטמול, הנשיא של חברת פיקסאר ואחד ממקימיה, טוען שהחברה היא כל כך מיוחדת ויוצאת דופן בגלל העובדה שכל עובדיה בטוחים שהם יקבלו תמיכה והבנה מלאה אחד מהשני. כולם רוצים לעשות את עבודתם ברמה הגבוהה ביותר וליצור משהו חסר תקדים ופורץ דרך, אבל במקום לבצע  אותה באופן אישי ויחידני, להתחרות עם כל שאר העובדים ולא לשתף עמם פעולה, הם אימצו גישה של ” אחד בשביל כולם, כולם בשביל אחד”. לא מדובר באוסף של בודדים אלא בצוות מלוכד, בו כל אחד יכול להביע את דעתו ולהציע ביקורת בונה כלפי עבודת האחר. בסופו של דבר, זה גורם לכולם להתקדם, להשתפר ולהציג את המוצר הסופי הטוב ביותר.

” תפקיד ההנהלה היא ליצור את היכולת להתאושש אחרי כישלונות וללמוד מטעויות”, כותב קטמול ברב המכר הידוע שלו, “יצירתיות בע”מ”. ” חייבים לבנות סביבה ואווירה שבה כל אחד יכול לומר את האמת שלו ללא כל חשש. אנו חייבים לאתגר כל הזמן את ההנחות, התפיסות וההשערות שלנו ולחפש את הסדקים והפגמים שיכולים להרוס את התרבות הארגונית שעליה עמלנו במשך זמן רב.”

כמו שקטמול מציין, תרבות של חדשנות חייבת לבוא מלמעלה, מהנהלת החברה. היא חייבת לקבל תמיכה, מחויבות, תשומת לב והשקעה מצד מובילי החברה והעומדים בראשה. מובילי החברה חייבים לבסס, לטפח ולהגן על תרבות ארגונית וסביבת עבודה של חדשנות, פתיחות, יצירתיות, וחשיבה מחוץ לקופסה. הם חייבים להמריץ חשיבה כזאת ולתגמל עובדים שמגלים התנהגות חדשנית, מקורית ויצירתית.

ברגע שהחדשנות הפכה לחלק בלתי נפרד מהתרבות הארגונית, דרך הניהול וסביבת העבודה של הארגון שלכם, אתם יכולים לגשת לעבודה ולחשוב איך לבנות עתיד מצליח ומבטיח לעסק שלכם ולמצוא דרך מקורית וייחודית  לתרום לצרכן ולשפר את חייו. אבל עדיין לא תוכלו לעצב ולתקף רעיונות מהפכניים וחדשניים באמת מבלי לשמור על כמה כללי אצבע פשוטים, שיאפשרו לכם להוביל את תהליכי החדשנות העסקית שלכם בצורה הרבה יותר נכונה ויעילה.

חדשנות היא תהליך שיטתי, מסודר ומאורגן שאפשר ללמוד וללמד כיצד לבצע אותו

חדשנות עסקית היא לא רעיון מצוין אחד שמישהו אלתר במקרה או גילוי בלתי מכוון שנולד באופן פלאי. לא מדובר בתהליך לא רציף, מקוטע ומפוזר של גישוש באפלה . חדשנות היא תהליך שיטתי, מסודר ומאורגן של תכנון ועיצוב מודלים עסקיים חדשים ותיקוף מהיר, יעיל וחסכוני שלהם באמצעות קבלת משוב מהלקוח וניתוח של התגובות שלו לרעיון החדש.

ישנו מגוון עצום של מדריכים וספרי לימוד ואימון שונים בנושא ניהול תהליכי חדשנות ויזמות עסקית- מתודולוגיית ה”לין סטארט אפ”, ניהול זריז ונמרץ של תהליכי חדשנות על ידי אימוץ גישה של ניסוי וטעייה, ואימוץ גישה עיצובית הן הטכניקות הנודעות והחשובות ביותר לניהול מוצלח של חדשנות בחברות ועסקים. לא משנה מהי הגישה והתפיסה המועדפת עליכם, הטמעת וניהול תהליכי חדשנות והתחדשות בעסק שלכם ידרשו מכם ללמוד כמה כישורים חיוניים והכרחיים, שרוב המדריכים וספרי הלימוד והאימון בתחום מדלגים עליהם.

הכל מתחיל ומסתיים בצרכן . עליכם ללמוד להיכנס לראש של הלקוח שלכם ולחוות את העולם מנקודת המבט שלו. רק בדרך הזאת תוכלו להבין את הצרכים האמיתיים שלו וכיצד להפוך את המוצרים או השירותים שלכם לבעלי ערך ממשי בעיניו. נקודת המוצא שלכם בתהליכי חדשנות ויזמות עסקית צריכה להיות ההעדפות, הדרישות והבעיות של הלקוח ולא מה שאתם חושבים ומאמינים שהם צריכים וזקוקים לו  או כיצד אתם תופסים את טיב המענה של המוצרים והפתרונות שלכם ללקוח.

חדשנות היא עבודת צוות .  תלמדו איך לערב, לשתף ולהפעיל כמה שיותר עובדים ושותפים במאמצי החדשנות שאתם מובילים. חשוב שתשמעו מגוון השקפות מבט ודעות שונות, מה שרק יתרום לתהליך ויעשיר אותו. עליכם ליצור סביבת דיונים וסיעור מוחות מיוחדת וייעודית לתכנון ועיצוב מודלים עסקיים ומנועי צמיחה חדשים, בה כל אחד יוכל להעלות  ולהביע את הרעיונות והדעות שלו בחופשיות, בלי כל הגבלה, הדרכה או דעה מוקדמת. בחלל כזה תוכלו לעבוד על הרעיונות המקוריים, הייחודיים והלא שגרתיים ביותר, גם אם הם מנותקים מסביבת וגישת העבודה המוכרת והשגרתית ומתחומי הפעילות הנוכחיים שלכם.

תספרו סיפורים ותמחישו אותם,תחשבו ותעבדו באופן חזותי. תתאמנו על העברת הרעיונות שלכם בדרך חזותית, יצירתית משכנעת ומושכת- באמצעות סיפורים, דוגמאות, מטפורות, אמצעי המחשה שונים. זה יעזור לכם להתמקד בעקרונות וביסודות החשובים ביותר של הרעיונות שלכם, להיפטר מהצורך בתוכניות מקיפות ומפורטות שכוללות אינסוף נתונים ומונחים שקשה להבין, ולמצוא את הרעינות המוצלחים , הטובים והמתאימים ביותר עבורכם.

תשמרו על פשטות. תתאמנו כיצד למצוא את הרעיון הפשוט והבסיסי שעומד ביסוד התוכנית המורכבת והמסובכת שפיתחתם. תלמדו לראות את התמונה הגדולה, אבל גם תלמדו כיצד לפרק אותה לגורמים החשובים והמכריעים ביותר. כשתלמדו למצוא את הנחות המפתח הבסיסיות של הרעיונות החדשניים שלכם שבאמת חיוניות והכרחיות להצלחתם, תוכלו לתקף אותם במהירות ובקלות ולהבין אם הם באמת יעבדו במציאות.

תתכננו ניסויים קטנים, פשוטים וחסכוניים לתיקוף הרעיונות שלכם:  תמצאו דרכים מהירות, יצירתיות, זולות ויעילות לבדוק את הרעיונות החדשניים והמוצרים החדשים שלכם. זה יעזור לכם להבין האם הלקוחות שלכם באמת מתחברים ומעריכים את הצעות הערך החדשות שלכם. תוכלו להבין ולנתח את תגובת הצרכן לערך המיוחד הטמון במוצר או בשירות החדשים שפיתחתם ולדרכים שאתם מעבירים אותו ללקוח.

תאמצו אי וודאות ותתמודדו איתה.  כאשר אנו מובילים מדיניות של פתיחות לשינויים ורעיונות חדשים, ומנהלים תהליכי צמיחה והתחדשות, אנו חייבים ללמוד להתמודד עם מצבי אי וודאות, ללמוד לנקוט סיכונים והימורים מושכלים, ולשמש דוגמה והשראה לאחרים בניסיון לממש את החזון החדשני שלנו וליצור עולם יותר חיובי, בהיר ומלא תקווה.

כאשר אנו עובדים על החדשנות בחברה שלנו, אנו מקבלים הזדמנות לעבוד על הכישורים האלה בפועל, ולשפר את השליטה שלנו בהם. בכל מיזם חדשנות חדש תתאמנו ביישום הכישורים וההרגלים האלה, ותצברו יותר ויותר ידע וניסיון במסגרת מחזורי החדשנות המהירים שתבצעו. מדובר באפקט של גלגל תנופה- לא רק שתלמדו לתכנן ולעצב רעיונות חדשניים ולמצוא דרכים לתקף אותם ולבחון את מידת הצלחתם מראש, אלא שהארגון שלכם יתרגל לביצוע התהליכים האלה ועם הזמן ילמד כיצד לבצע אותם בדרך היעילה, הנכונה והמוצלחת ביותר. בסופו של דבר, הארגון שלכם יהפוך להרבה יותר חדשני, יצירתי ומתקדם.

כולנו מסוגלים להפוך למחדשים וממציאים

חדשנות דורשת הרבה יותר ממס שפתיים והעמדת פנים שאתם מחויבים אליה. לא מדובר רק בפגישות סיעור מוחות שבה מועלים מגוון רעיונות יצירתיים ומקוריים שבסופו של דבר לא מצליחים להבשיל למשהו משמעותי ולהוביל לשינוי מהותי ועמוק בהתנהלות החברה. לכולנו יש הרבה רעיונות, כל אחד יכול לחשוב על משהו שהוא רוצה לשנות, לשפר או להמציא ולעצב מחדש. אבל אם לא תדעו כיצד להתקדם אל מעבר לשלב הרעיונות ולהחליט מה לעשות איתם, תהליך החדשנות שלכם ייעצר ולא יוביל לשום תוצאה ממשית שקיוויתם להשיג.

חדשנות אמיתית דורשת מחויבות מלאה, תשוקה עזה לממש את החזון שלכם בכל מחיר, ומוכנות להמשיך הלאה גם במצבי סיכון ואי וודאות, כשאתם לא בטוחים בהצלחתכם ויודעים לצפות לאן התהליך יוביל. אתם חייבים להשקיע בסדרת ניסויי תיקוף חוזרים ונשנים שבהם תאמצו גישה גמישה של ניסוי וטעייה המבוססת על הצרכים וההעדפות של הלקוחות. תצטרכו להתגבר על כישלונות, ללמוד מטעויות ולבצע שיפורים והתאמות על מנת להצליח. תצטרכו להעניק השראה וללכד את העובדים שלכם על מנת שיתנו את כל מה שהם יכולים  כדי שפרוייקט החדשנות שלכם יצליח. תצטרכו להפעיל המון חטיבות ויחידות שונות בחברתכם ממגוון תחומים והתמחויות שונות, להשתמש בכל הידע, הניסיון והמשאבים שצברתם על מנת לגרום לרעיון המקורי והחדשני שלכם לקרום עור וגידים במציאות.

ברעיון שנערך עמו לאחרונה’ מנכ”ל חברת אפל, טים קוק, דיבר על החשיבות של הגיוון והשונות בחברתו. ” העבודה הטובה והמוצלחת ביותר שלנו תמיד מונעת על ידי המגוון האדיר של העובדים והדעות בארגון שלנו. אנו מאמינים בהגדרה המודרנית של גיוון- מדובר בתנאי הכרחי ליצירתיות, לביקורת בונה, לבחינת נקודות השקפה שונות שתורמות להתקדמות מתמדת וליצירת המוצרים הטובים ביותר.”

כשאתם לוקחים על עצמכם להיות המטיפים, הנציגים והדוברים של החדשנות בארגון שלכם, אתם נהנים מההזדמנות להשאיר חותם ממשי בחברה, לממש את החזון הייחודי שתמיד חלמתם עליו וליצור את המציאות כפי שאתם ראיתם ודמיינתם אותה. עליכם לשמש השראה לעמיתים ולשותפים שלכם ולדרבן אותם ללמוד ולפתח את הכישורים הנדרשים על מנת להצליח במטרה המשותפת שלכם. תוכלו ליצור שינוי אמיתי ולהשפיע בצורה חיובית על העולם. תוכלו להפוך לאדריכלים של עתיד הרבה יותר טוב ובהיר לכולנו.

אלי בעל 20 שנות נסיון בשש תעשיות בעולם העסקי, ועצב פתח ויישם מודלים עסקיים בסביבות סטרטאפ וחברות מבוססות. הוא בנה מיזמים מרעיון ועד הוצאה לפועל וחווה הצלחות וכשלונות. אלי משלב בעבודה את אהבתו לעיצוב, משחק ומנטורינג לאחרים. הוא סקרן לגלות אנשים ולקוחות ובעל אובססיה למודלים עסקיים ופיצוח ערך.