למה "מכונית של אפל" נשמע כמו מודל עסקי הגיוני

אם השמועות לגבי האייקאר (iCar) נכונות, התזמון להיכנס לשוק המכוניות יכול להיות מושלם עבור אפל.

עד עכשיו בטח שמעתם מספיק השערות סביב הדיווחים על כך שאפל מתכננת לבנות את האייקאר, ואפילו גם על כמה פארודיות על הרעיון. החדשות פרצו  על כך שאפל כינסה צוות של אלף איש ואספה קבוצה של כשרונות גבוהים מחברות המכוניות כדי לעבוד על פרויקט סודי ביותר של כלי רכב חשמלי ללא נהג, המכונה "טיטאן". ("ניסאן" בטח מתים על זה). דווח גם שאפל נפגשה עם ספקי כלי רכב באירופה, מהלך המשקף את הניסיון של גוגל לאחרונה לקבץ חברות המבוססות בדטרויט כדי לעזור לה לבנות את הרכבים-ללא-נהג שלה.

 

סודי ביותר…

כמו עם כל דבר שקשור לאפל, היו הרבה דיווחים בעיתונות, כשהרוב הגדול מצביע על כך שהמטרה הסופית של אפל היא לבנות רכב-ללא-נהג כדי להתחרות עם גוגל ואובר בסחר המוניות הגדל. התגובות התחלקו בין חיוביות לשליליות על היוזמה הראשונה של אפל מחוץ לעולם מוצרי האלקטרוניקה, כאשר מעריצי החברה מתלהבים מהרעיון של להיות בעלים של מכונית האייקאר בזמן שמבקרים מזהירים שייצור אוטומטי יכול להוביל למבוי סתום של שריפת מזומנים עבור החברה.

הרעיון של האייקאר הוא לא חדש. סטיב ג'ובס, המייסד השותף, המנכ"ל והאייקון הטכנולוגי של אפל כבר רצה שיום אחד החברה תבנה מכונית. וקבוצת המנהלים הבכירים באפל כוללת הרבה חובבי רכב, כמו אדי קיו, סמנכ"ל בכיר של מחלקת שירותי ותוכנת האינטרנט וחבר בחבר המנהלים של פרארי, ופיל שילר, סמנכ"ל בכיר של מחלקת שיווק בינלאומי, שחשבון הטוויטר שלו מציין ש"אפל, ספורט, מכוניות, מדע ורוק אנד רול" הם חלק מהדברים האהובים עליו. כתבת פרופיל על ג'וני אייב שפורסמה לאחרונה בניו יורקר בדקה את האובססיה הארוכת טווח למכוניות של גורו העיצוב של אפל, והזכירה את החברות הקרובה שלו עם מארק ניוסון, חובב הרכב והמעצב התעשייתי המפורסם, שהצטרף לאפל בשנה שעברה ולפני כן יצר מכונית קונספט עבור פורד.

זמן מצויין לרכב של אפל

אך בעוד שהאייקאר הייתה שמועה במשך כמה שנים טובות, העיתוי של אפל להיכנס לשוק המכוניות הוא מושלם בשל כמה סיבות, והכי חשוב להשיג דריסת-רגל בטכנולוגיית תחבורה בעתיד. לאחד, מכוניות חדשות הופכות מהר מאוד לכמו מחשבים, ולקונים רבים כח עיבוד וקישוריות הם בעלי אותה חשיבות כמו נוחות וכח סוס.

נוסף על כך הוא שיצרניות רכבים מסורתיות עדיין מתקשות עם טכנולוגיה תוך-רכבית, ולאחרונה החלו להעביר את ממשקי הבידור-חדשות שלהם לקארפליי של אפל ולאנדרויד אוטו של גוגל. מה גם שנאמנות מותג, מה שפעם היווה כמרכיב מרכזי במכירות רכב, החל לצנוח, במיוחד בקרב קוני מכוניות המילניום הנחשקות.
גורם נוסף הוא שמודל הבעלות על רכב צפוי לעבור שינויים דרמטיים עקב שילוב מושלם של אורבניזציה גוברת, ירידה במספר האנשים הצעירים המקבלים רישיון רכב, וגדילת שירותי מוניות ונסיעות משותפות. גוגל ואובר כבר מסתמכים על כך שרכבים אוטונומיים יהפכו לרובו-מוניות כדי לאפשר לתושבי העיר להתנייד ממקום למקום בלי לרכוש מכונית.

עבור גוגל ואפל, מודל עסקי מאוד רווחי בשוק הרכב הפרטי הקטן יכול להיות שירותים של רובו-מוניות שאוספות נתונים על הרגלי הנסיעות והעדפות הרכישה של המשתמש, ככל הנראה במקום גביית תשלום על הנסיעה. זה ממש נראה שאפל מרחיבה את הפלטפורמה הסגורה שלה. ובזמן שאפל עדיין צוברת רווחי שיא במכירת מכשירים ניידים, מבקרים החלו לבקש מהחברה לגוון. ואפל לא יכולה פשוט לשבת בצד כשהמתחרה הגדולה שלה, גוגל, משקיעה בעתיד של התחבורה.


כמובן שזו קפיצה גדולה מייצור מכשירים ניידים לייצור רכבים—עם כל המורכבות, המשאבים, רגולציה ממשלתית, וזמני ביצוע ואספקה ארוכים—אבל אפל הוכיחה שיש לה כישרון לשיבוש מודלים עסקיים קיימים. בואו רק נקווה שהאייקאר של אפל היא לא מיניוואן, כמו שדווח וצולם ברחבי עמק הסיליקון. זה בטוח לא מה שסטיב ג'ובס חלם עליו.

 

 

מודלים עסקיים משבשים בשילוב עם חדשנות טכנולוגית הם מנועי הצמיחה והזינוק האמיתיים.

רוצים לפענח מודלים כאלו ולהביא אותם אליכם לזינוק הבא? צרו איתנו קשר לקבלת עיצוב עסקי מואץ!

 

 

 

 

 

 

אלי בעל 20 שנות נסיון בשש תעשיות בעולם העסקי, ועצב פתח ויישם מודלים עסקיים בסביבות סטרטאפ וחברות מבוססות. הוא בנה מיזמים מרעיון ועד הוצאה לפועל וחווה הצלחות וכשלונות. אלי משלב בעבודה את אהבתו לעיצוב, משחק ומנטורינג לאחרים. הוא סקרן לגלות אנשים ולקוחות ובעל אובססיה למודלים עסקיים ופיצוח ערך.