כיצד השפה העסקית וכלי האסטרטגיה ממשיכים להתעדכן

כיצד השפה העסקית וכלי האסטרטגיה ממשיכים להתעדכן

מאת קאווי גופטה, אנליסט בכיר

 

מרתק לראות את האופן בו שפתו של העולם העסקי מתפתחת עם הזמן. כאשר מציגים כלים או עקרונות חדשים לעולם, רואים את השינוי באופן בו החברות מפתחות את דרכי חשיבתן. במאמר הזה, אלכנסדר אוסטרוולדר ואני נביט במגוון השפות העסקיות המשפיעות של 20 השנים האחרונות, וננתח אותן לצד כלים כדוגמת ה-Business Model Canvas.

Pivot_New_Business_Model_Value_Proposition

 

אלכס ואני רצינו להכניס את ה-BMC בהקשר של כלים ניהוליים ואסטרטגיים משפיעים אחרים. באבחון שלהלן, תוכלו לראות כי לעיתים, ה-BMC אינו רואה את אותה מידת ההצלחה של שחקנים אחרים. אך בהשוואות אחרות, אנו רואים את השימוש הנפלא בכלים וברעיונות שיצרנו כאן ב-Strategyzer.

כמובן, הניתוח המופיע בהמשך הוא אוסף היפותזות הנוגעות לשינויים החלים בשפות העסקיות. במסגרת משימתנו ליצור שפה משותפת לחדשנות עסקית ואסטרטגית, רצינו להציג את הפוטנציאל ואת הרעיון בבסיס מה שאנו מנסים להשיג.

 

ה Business Model Canvas- וה – Lean Startup

1

 

הספר Lean startup כבש את עולם הסטרט-אפ, תחילה רק בארה"ב אך כיום גם בשאר העולם. ה-BMC, לעומת זאת, אמנם התפשט ברחבי העולם התאגידי והיזמותי, אך אינו דומיננטי באותה המידה. הוא אינו מהווה "דת" לסטרט-אפיסטים, לעומת Lean Startup. לעומת זאת, Lean Startup רק מתחיל את דרכו בעולם התאגידי.

אציין כי Lean Startup אומץ בחום בארגונים גודלים כדוגמת GE, בתור מערכת עקרונות. ה-BMC הוא כלי המתמודד עם נושאים אסטרטגיים באמצעות יישום טקטי.

כמובן, לא מדובר בבחירה באחד מבין השניים בלבד – הם משתלבים היטב. בספרנו האחרון, Value Proposition Design (עיצוב הצעות ערך), משתמש ברעיונות של Lean Startup בחלק מהגישה שלו. רצינו לקחת את מה שיצרו סטיב בלנק ואריק רייס, ולבנות על הרעיונות הקיימים במקום להמציא אותם מחדש. מה שאנחנו מנסים לעשות הוא ליצור כלים פרקטיים המבוססים על עקרונות שאנחנו מאמינים בהם – למשל, ה-Learning Card או ה-Test Card. אנו מאמינים כי כך נוכל לחזק את הרעיונות הקיימים ולפתח את הדרכים בהן הם נטמעים.

 

workshop+environment

 

ה Business Model Canvas- וה – Balanced Scorecard

 2

 

כאשר מסתכלים על הגרף המופיע מעלה, רואים כמה דומיננטי היה ה-Balanced Scorecard בתחילת שנות ה-2000. המגזין Harvard Business Review הנציח את הגישה, והיא הפכה לדבר שבשגרה עבור חברות. הרעיון החל להתיישן בעיקר כיוון שקשר את הגמול האישי במסגרת הארגון.

גישת ה-Balanced Scorecard התפתחה ל"מפות אסטרטגיות" – גישה ויזואלית יותר, הקרובה באופיה ל-BMC. אין כלים ויזואליים רבים שהצליחו למצוא את מקומם בחלק השולט של השפה העסקית. עם זאת, ה-BMC הציג פוטנציאל חיובי בתחום, כיוון שהוא אינטואיטיבי יותר ודורש פחות הסברים.

 

ה Business Model Canvas- וה –   Strategic Planning

3

אני מאמין שאנשים מתרגזים מהתכנון האסטרטגי המסורתי – ובפרט, תהליך התכנון האסטרטגי המסורתי. הגישה הפכה לאמצעי לשימור התקציב השנתי, במקום לתאם את האסטרטגיה של החברה.

ה-BMC מציב את עתיד החברה במרכז העניינים. הוא יכול למלא את תפקידה של התוכנית האסטרגטית, אך בשל היותו גם כלי ויזואלי הוא מפאשר לחברה לראות מעבר למספרים הרגילים. כך הוא מהווה למעשה כלי היכול להחליף את החד-גוניות של "תכנון אסטרטגי".

זוהי הסיבה שבגללה אנחנו נלהבים מה-BMC. אפשר להראות כך מה התכנון שלך – לפתח יחסים טובים יותר עם הקלוחות, לבנות משאבי בסיס, לשפר את מבנה העלויות שלנו וכו'. זוהי דרך הרבה יותר ברורה להסביר למה אתם מקבלים את ההחלטה העסקית המדוברת.

 

ה Business Model Canvas- וה –Blue Ocean Strategy

4

הגרף המופיע כאן מהווה הפתעה די גודלה עבורנו. הספר Blue Ocean Strategy הוא אחד מספרי העסקים המצליחים ביותר מהעשור האחרון הואו פופולרי להחריד. ה-BMC הוא כלי שקל להוריד ולהשתמש בו גם בלי הספר שלנו, Business Model Generation. לכלי שלנו ישנם שימושים רבים, בעוד Blue Ocean Strategy מדוייק מאוד בנוגע לבידול.

אנחנו אוהבים את הכלים ש-Blue Ocean Strategy מספקים בספר, והכנסנו אותם לשני הספרים שלנו – בדומה ל-Lean Startup, השיטות האלה משתלבות היטב.

 

ה Business Model Canvas- מול Business Model ו Value Chain

5

במקרה הזה, אנחנו משווים מילה מאוד רחבה (שרשרת ערך) שאינה רק רעיון לצד הכלי שלנו. לכן הוספנו גם את המושג הרחב יותר "מודל עסקי" בשביל להחליק את הדברים.

שרשרת ערך הינה רעיון חשוב, אך כיום היא נוגעת בעיקר לפעולות בתוך הארגון. אפשר לומר שמודל שרשרת הערך, שהופץ על ידי מיכאל פורטר בשנת 1985, היא האב הקדום של של הרעיונות המופיעים פה.

המושג הפך להיות פופולרי במיוחד בכלכלות יצרניות – עסקים שפיתחו מוצרים בעלי קלט ופלט ברורים. אך היום, ישנם סוגים רבים של כלכלות, ומודלים עסקיים שונים יכולים ליצור סוגים רבים של יצירות ערך.

מה שחשוב לזכור בנושא הוא ששרשרת הערך היא חלק מהמודל העסקי, ולמעשה מהווה מרכיב משני שלו. המודל העסקי מדבר על האופן בו החברה תגרום לכל המרכיבים שלה לייצר ערך.

BMC, חדשנות של מודלים עסקיים וחדשנות משבשת

 6

 

 

חדשנות משבשת היא תאוריה מעולה, אך ה-BMC הוא כלי רחב הרבה יותר, שניתן לחקור באמצעותו מודלים עסקיים המשבשים או משבשים. ה-BMC יכול לשרת מטרות רבות.

מה שמדהים הוא שחדשנות מודלים עסקיים אינה ביטוי העובד היטב. לא רבים הם העסקים המנסים לראות את החדשנות לעומת המודל העסקי הממשי שלהם. אנחנו רוצים לשנות זאת.

 

 

אם התעייפתם מכלים מסורתיים ושיטות מתישות לתכנון אסטרטגי ויישום שלו, ואתם רוצים חרענן את הדרך כולה

למציאת מנוע הצמיחה הבא מהר, צרו איתנו קשר לקבלת עיצוב עסקי מואץ!

 

 

 

 

 

 

לאסף 15 שנה של ניהול עסקי בחברות טכנולוגיה. הוא צבר קבלות על השגים עסקיים משמעותיים בארגונים מספר ואף היה חלק ממכירת חברת הסטרטאפ Storewise ליבמ בתחום אחסון הנתונים החכם. בתפקידו כמנהל הפעילות האירופאית ביבמ הביא להשגי צמיחה בהכנסות בתוך פחות משנה. הוא משמש כמנטור למספר מנהלים וחברות סטרטאפ ובעל תואר EMBA מהאוניברסיטה העברית בירושלים. הוא יזם אובססיבי ועוסק ביזמות באשר היא.