איך תכנית עסקית טובה תגביר את הסיכון לכישלון

התכנית העסקית היא כלי יישום מצויין. אך באותו הזמן, תכנית עסקית בזמן השלבים הראשוניים של פיתוח הרעיון יכולה להגביר את הסיכון לכישלון. ארגונים גדולים עדיין דורשים תכניות עסקיות. זו היא טעות. בפוסט זה אנו נפרט 3 סיבות מדוע חברות צריכות לרדת מתכניות עסקיות לטובת גישה יותר מהירה ורקורסיבית.

 

בעוד תכניות עסקיות הן פחות ופחות נפוצות בעולם הסטרטאפים, הן ממשיכות להתקיים בתאגידים גדולים. זה לא נדיר שבחברות גדולות צוות של כמה אנשים מקדיש כמה שבועות לפיתוח תכנית עסקית. הם קודם יקדישו זמן למחקר שוק. לאחר מכן, הם יתכננו תכנית מפורטת עם גיליון נתונים פיננסי מרשים הצופה 3-5 שנים לעתיד. לבסוף, כל זה יהיה מסוכם במצגת יפה כדי לשכנע משקיעים או הנהגה בכירה שהרעיון מבריק.
תכניות עסקיות מעולות יכולות להראות כל כך טוב ולהציג טענות כל כך משכנעות שדי קשה לפקפק בהן. למרבה הצער, אשלייה שקרית זו של ביטחון יכולה גם להגביר את הסיכוי לכישלון (או לבזבז זמן וכסף). אף חברה לא רוצה את זה. הנה שלוש סיבות למה תכנית עסקית היא רעיון רע.
1) התמקדות בפרטים מוקדם מדי = סיכון לבזבוז זמן
אחת הסכנות של כתיבת תכנית עסקית היא להקדיש יותר מידי זמן ללטש רעיון לפני שהוא מוכח. למרבה הצער, "אין תכנית עסקית (לא משנה כמה חכמה היא נראית) ששורדת מגע ראשון עם לקוחות", כמו שסטיב בלאנק, יוזם תנועת הלין סטארטאפ (lean startup), אוהב לומר.
במקום לשפר רעיון בשלבים המוקדמים, עדיף שתבדקו אותו באופן מיידי ותפתחו אותו בהתאם למשוב השוק. אחרת, אתם מסתכנים בבזבוז זמן בעבודה על ליטוש רעיון שאף אחד לא מעוניין בו. הבעיה היא שאתם רק תבינו את זה הרבה יותר מאוחר.
טיפ: תשאירו את הרעיונות הראשוניים שלכם במצב גולמי (לדוגמא, בדף אחד עם קנבס המודל העסקי ו/או הצעת הערך) ותבדקו אותם מיידית. תחדדו את הרעיון בהדרגה ככל שהראיות גוברות.

2015-04-24_13-27-37


2) מכירת רעיון ותכנית להנהלה או משקיעים = סיכון להינעלות
העניין הופך למסוכן כאשר הצוות מוכר להנהלה הבכירה או למשקיעים שלו תכנית עסקית מלוטשת ומחודדת – לפני שהוא בודק בקפידה את המודל העסקי והצעת/ות הערך בשוק.
כשהנהלה או משקיעים קונים ומממנים תכנית עסקית, הם מצפים שההצלחה היא בעיית ביצוע בלבד. הם מצפים שגיליון הנתונים היפהפה והמפורט בתכנית העסקית יתממש בדיוק כמו שכתבתם אותו. במילים אחרות, אתם נועלים את עצמכם לתכנית מומצאת לחלוטין. נכפה עליכם ליישם רעיון שטרם הוכח. אם יותר מאוחר תרצו לשנות כיוון, תהיה לכם בעיה לשכנע את ההנהלה בגלל שמכרתם להם משהו אחר.
טיפ: אל תמכרו תכנית עסקית מלוטשת להנהלה. תמכרו להם הזדמנות ותהליך מוקפד שיהפוך את הרעיון שלכם למודל עסקי שניתן לבצעו באמצעות מציאת ראיות שוק. תראו להם איך הגישה הזאת תוכל לצמצם את הסיכון לכישלון, בניגוד לתכנית עסקית שתגביר את הסיכון להינעלות לתוך כיוון אחד שעוד לא הוכח.

Picture2


3) שכירת עובדים המבוססת על רעיון ותכנית = סיכון לסקיילינג (scaling) מוקדם
הסיכון הכי גדול של תכניות עסקיות הוא שהן יובילו לסקיילינג מוקדם. זה קורה כשאתם שוכרים אנשים ומבזבזים כסף על משאבים חשובים כשאתם מתבססים על תכנית במקום על ראיות שוק. במילים אחרות, אתם נכנסים ל"מצב יישום" לפני שאתם בכלל סיימתם "לחפש" את המודל העסקי והצעת/ות הערך המושלמים. כתבנו על כך לא מזמן בפוסט על איך יישום מוצלח של רעיונות גרועים הורג עסקים.
סוג זה של סקיילינג מוקדם של תכניות עסקיות שנראות מצויין יכול להוביל להפסדים כלכליים ענקיים. הדוגמאות ה"אהובות" עלינו הם פלו טי.וי של קוואלקום (הפסד של 1$+ מיליארד) או בטר פלייס, סטארטאפ שנועד לעודד אנשים להשתמש במכוניות חשמליות (הפסד של 850$ מיליון).
טיפ: אל תשקיעו ביישום עד שתהיה לכם ראיה חזקה שהרעיון שלכם יעבוד. אחרת, אתם מסתכנים בסקיילינג מוקדם ובזבוז כל הכסף שלכם.

Picture12015-04-24_13-16-19


תכניות עסקיות הן כלי מצוין אם עושים בהן שימוש למטרות יישום בלבד. למרבה הצער, ראינו יותר מידי נזק מתכניות עסקיות שעשו בהן שימוש בזמן השלבים הראשונים של פיתוח הרעיון – במיוחד בארגונים גדולים.
אין שום מקום לתכנית עסקית כשאתם עדיין מחפשים את המודל העסקי והצעת הערך הנכונים לרעיון שלכם. זהו פשוט כלי שגוי למשימה זו וזה אפילו יכול להגביר את הסיכון שלכם לכישלון.

DSC_0065


תכניות עסקיות צריכות להיות מוחלפות בגישה הרבה יותר דינאמית עד שיש לכם מספיק ראיות שיוכיחו שהרעיון שלכם יעבוד. רק אז תוכלו לשקול לכתוב תכנית עסקית. עד אז, אנו מציעים שתזרקו את התכנית העסקית שלכם לפני שהיא תזרוק אתכם.

 

 מודלים עסקיים משבשים בשילוב עם חדשנות רעיונית הם מנועי הצמיחה והזינוק האמיתיים.

רוצים ללמוד לפתח מודל עסקי ב 15 עד 30 דקות? צרו איתנו קשר לקבלת עיצוב עסקי מואץ!

 

 

 

 

 

 

לאסף 15 שנה של ניהול עסקי בחברות טכנולוגיה. הוא צבר קבלות על השגים עסקיים משמעותיים בארגונים מספר ואף היה חלק ממכירת חברת הסטרטאפ Storewise ליבמ בתחום אחסון הנתונים החכם. בתפקידו כמנהל הפעילות האירופאית ביבמ הביא להשגי צמיחה בהכנסות בתוך פחות משנה. הוא משמש כמנטור למספר מנהלים וחברות סטרטאפ ובעל תואר EMBA מהאוניברסיטה העברית בירושלים. הוא יזם אובססיבי ועוסק ביזמות באשר היא.