יישום מוצלח של רעיונות גרועים הורג עסקים

יישום מול חיפוש – שני עולמות שונים לגמרי

יוזמות חדשות קורסות לעיתים קרובות משום שהן מיישמות רעיונות שלא מספיק מעניינים לקוחות או בגלל שהמודל העסקי אינו בר-קיימא בסופו של יום. ניתן למנוע כשלונות אלו על ידי התמקדות בחיפוש הצעת ערך ומודל עסקי מתאימים לפני ההתמקדות ביישומם.
הצלחה דורשת הצעת ערך ומודל עסקי מתאימים, כמו כן יישום מושלם של שניהם. אולם, חובה למצוא את שני הראשונים קודם, לפני ששמים את הדגש על היישום. אחרי הכל, יישום מוצלח של רעיון גרוע זה לא רעיון ממש טוב. חשוב להבין את ההבדל בין “חיפוש” ל”יישום”, מכיוון שכל אחד דורש גישה וכישורים שונים.

2015-02-07_10-25-36

שלב ה”חיפוש”

“חיפוש” משמעו להביא ראיות שוק שתומכות בכך שהרעיון שלכם הולך לעבוד. נורא קל להתאהב ברעיון, ללטש אותו ולכתוב תכנית עסקית ארוכה ומפורטת ואז ליישם. הבעיה עם זה היא שללטש רעיון ולחשוב עליו רבות הוא לא בהכרח הדבר הנכון לעשות. כאשר אנו מדלגים על שלב החיפוש, אנו מסתכנים ביישום מוצלח של הדבר הלא נכון.

למקד את כל האנרגיה שלכם ביישום רעיון לא מוכח נקרא “סקיילינג (scaling) מוקדם”, מה שיכול להרוג את העסק שלכם. השקעה בשלב ה”חיפוש” תעזור לכם לצמצם את הסיכון לכישלון באופן משמעותי. המשמעות היא שאתם צריכים לעצב דגמי אבטיפוס באופן שוטף, לבחון אותם בשטח עם ניסויים, לכתוב מסקנות ולעצב מחדש בהתאם. הלולאה הזו תימשך עד שתשיגו מספיק ראיות לכך שהרעיונות שלכם יכולים לעבוד.

המטרה: למצוא ראיות שיוכיחו שהרעיון יוכל לעבוד.
הגישה: לחקור, לערוך ניסיים, ללמוד ולהתפתח. באופן הדרגתי
כישורים: היכולת להתמודד עם דו-משמעות, אמפתיה ללקוח וכישורי הקשבה, זיהוי תבניות.

שלב ה”יישום”

אתם מתחילים את שלב ה”יישום” ברגע שאתם יכולים להציג הוכחות לשלושה דברים. הראשון, אתם עוסקים במשהו שללקוחות אכפת ממנו.שנית, הצעת הערך שלכם מושכת משתמשים ו/או לקוחות. והשלישי, אתם עליתם על מודל עסקי רווחי וניתן לגידול. אנו קוראים לזה ‘שלושת החוקים’.

“יישום” משמעו להפוך רעיונות לעסק אמיתי. במילים אחרות, אתם מתחילים להשקיע הרבה בשיווק כדי לרכוש לקוחות ואתם בונים את התשתית כדי לשרת אותם. בזמן שלב הסקיילינג הזה המודל העסקי והצעות הערך שלכם לא ישתנו משמעותית.

המטרה: להפוך רעיון בדוק לעסק שימושי ולגדול.
הגישה: לתכנן, ליישם ולנהל. באופן עוקב.
כישורים: תכנון, מנהיגות, ניהול פרוייקטים, יכולת לבצע סקיילינג.

מחקר מוצר וטכנולוגיה מסורתי (מחקר ופיתוח) הוא לא “חיפוש”
חברות מוציאות כסף רב על מחקרי מוצר וטכנולוגיה. אף על פי כן, מעט מאוד מההשקעה הזו מוקדשת ל”חיפוש”. למעט מאוד חברות יש תהליכים ותקציבים לעצב, לבחון ולפתח מודלים עסקיים והצעות ערך.
הטכנולוגיות והמוצרים המרשימים ביותר עדיין יכשלו בלי הצעת ערך שלקוחות תומכים בה, שמוטמעת במודל עסקי רווחי וניתן לגידול. למה לא להקצות חלק מתקציב המחקר והפיתוח למען “חיפוש”?

כמה זמן ואנרגיה אתם משקיעים ב”חיפוש”?

איורים על ידי Strategyzer

מאת אלכס אוסטרוולדר, מחבר הספר Business Model Generation” ומפתח קנבס המודל העסקי.

רוצים ללמוד עוד על חיפוש ותיקוף בעיה עסקית ב-60 יום? קראו עוד על חיפוש אסטרטגי מהיר

אלי בעל 20 שנות נסיון בשש תעשיות בעולם העסקי, ועצב פתח ויישם מודלים עסקיים בסביבות סטרטאפ וחברות מבוססות. הוא בנה מיזמים מרעיון ועד הוצאה לפועל וחווה הצלחות וכשלונות. אלי משלב בעבודה את אהבתו לעיצוב, משחק ומנטורינג לאחרים. הוא סקרן לגלות אנשים ולקוחות ובעל אובססיה למודלים עסקיים ופיצוח ערך.