מנהיג ומוביל – כיצד החברה שלך יכולה להמלט מ"מלכודת הדבש" של התאבנות והתקעות בעבר (חלק ב')

הנה סיפור דמיוני שידגים את צורת ההתנהלות העסקית ואופן קבלת ההחלטות  המתוארים למעלה. נניח שמנכ"ל של חברה חשובה ומוכרת, נקרא לו לצורך העניין- דני, נאלץ לקבל החלטה חשובה והרת גורל בנוגע למוצר חדש שהחברה מפתחת. מדובר במהלך מכריע בנוגע לדרך ההתנהלות העסקית של החברה ולעתידה. במהלך ישיבה סוערת של צוות הפיתוח הייעודי והמיוחד של החברה, דני מגן בקנאות ובאופן נמרץ על החשיבות של השמירה על המוצר הקיים, שנכנה מוצר X , למרות שהמוצר כבר מיושן ולא עדכני, דני מתעקש שיש רק להרחיב את קו הייצור שלו ולחשוב על גרסה מפותחת, מתקדמת ומעודכנת יותר שתהלום את דרישות השוק החדשות. עובד בכיר מצוות החדשנות קוטע את דני, ואומר בטון החלטי שלדידו עדיף להשיק את מוצר Y, מוצר חדש ומהפכני, השונה מכל מה שהחברה עשתה עד כה.

אבל מדובר במוצר הרבה יותר טוב ואיכותי, שאבטיפוס מוקדם שלו הצליח בצורה יוצאת דופן בקרב הלקוחות. בהנתן כל הנתונים האלה, אין טעם בלפתח גרסה מעט משופרת  של אותו המוצר המוכר-(X(2, אלא עדיף להשקיע את הכסף לפיתוח והשקת המוצר החדיש, היעיל והמתאים הרבה יותר, מוצר Y. ניתן היה לחוש את המתח ששרר בחדר הישיבות המפואר, וכולם חיכו בציפייה דרוכה להחלטתו של דני.

המנכ"ל עצר לרגע, הסתכל על השולחן והחל להתחבט בסוגייה הגורלית.

למרות שבסתר ליבו דני ידע שכדאי יותר להשקיע את משאבי וכספי החברה בפיתוח המוצר החדש, השונה מכל מה שיוצר על ידי החברה עד עכשיו, הוא תהה האם כדאי להמר וללכת על צעד מסוכן ונועז עד כדי כך, במקום להשקיע בשכלול של מוצר הדגל שלהם שהביא אותו למשרתו הבכירה והצליח בעבר. לבסוף, דני אזר אומץ , שינס מותניים, הרים את מבטו מהשולחן, ואמר בחיוך: אכן, אתה צודק, עמיתי היקר. אין כל טעם להשיק גרסה 2 של מוצר X, אלא להתמקד בתכנון, פיתוח וייצור של מוצר Y".

Umbrella

אנחת רווחה קולקטיבית השתחררה בקרב כל עובדי צוות הפיתוח והחדשנות של החברה, לאחר שהבוס הכריע לטובת המוצר המהפכני ופורץ הדרך שהגו, במקום להפנות לחינם זמן, משאבים ותקציבים בשכלול מוצר מיושן ולא רלוונטי יותר. אחרי הפגישה הסוערת, עמיתיו של פיטר הודו שהחלטתו הוותה נקודת מפנה חשובה בהתנהלות העסקית של החברה ובמחויבותם לתהליך חדשנות אמיתי: "אחרי שדני הודה בפומבי בשגיאתו, לא חששנו יותר להעלות רעיונות נועזים ופורצי דרך שיש להם סיכוי טוב לעבוד, גם אם הם נגדו את מה שהחברה עשתה עד עכשיו". למעשה, דני ביסס תרבות ארגונית המגלמת את הרוח מאחורי העיקרון השני של התנתקות מתפיסות ומוסכמות העבר ובחינת רעיונות וגישות חדשים החיוניים לחברה.

האם גם אתם מוכנים לקבל החלטות דומות ולהראות לעובדים שלכם שאתם מחויבים בצורה מלאה לתהליך ההתחדשות והחדשנות  החיוני להמשך הצלחתו של העסק שלכם?

אתם צריכים לפעול ולבצע מהלכים סימבוליים שידגימו לעובדים שלכם שתרבות החדשנות והיזמות המתמדת המגולמת בעיקרון מס. 2 (בחלק א' של הפוסט) היא חלק בלתי נפרד מהתרבות הארגונית של העסק שלכם והיא תהווה  את חלק  הארי בהתנהלות העסקית שלכם לתמיד.

כמה מובילי חדשנות ויזמות עסקית בכירים הקפידו לבצע מהלכים סימבוליים שתפקידם לעורר גלים והדים נרחבים בקרב עובדי ואנשי החברה, ולהראות את חשיבות החדשנות העסקית בעולם הדינמי ורב התהפוכות של היום. מדובר בהתערבויות גלויות ורבות משמעות באספקטים שונים בחברה שנועדו לסמל לכולם מסביב שהדרך הנכונה והחדשה לעשיית עסקים היא ניסיון מתמיד להשתפר, להתחדש ולפרוץ לתחומים ולשווקים חדשים, תוך הקשבה והתייחסות מלאה ותמידית לצרכי ודרישות הלקוח, במקום להיות מקובעים לאותן תוכניות עסקיות שמרניות שהיו רלוונטיות פעם.

ג’ק וולץ, המנכ"ל האגדי של חברת הענק ג’נרל אלקטריק, היה אשף בביצוע מהלכים סימבוליים אלה אשר תפקידם היה להטמיע בחברה את המדיניות העסקית שרצה להתוות. במרכז האסטרטגיה העסקית שלו עמדה השאיפה לייעל ולשפר את החברה, תמיד לשאוף ליותר ולהפוך אותה לחברה המובילה בכל שוק חדש שאליו נכנסו . דוגמא לפעולה כזאת ניתן למצוא בספרו האוטוביגרפי הנודע: "ג’ק- הדברים החשובים באמת":

Picture1

"באותם הימים.. ניסיתי להיפטר ממסורות ומטקסים שהרגשתי שרק מחזיקים את החברה בעבר ומונעים ממנה לפרוץ קדימה. בסתיו 1981, החלטתי לאתגר את אגודת Elfun., מועדון מנהלים פנימי ואליטיסטי של חברת ג’נרל אלקטריק… מדובר בקבוצה עסקית וחברתית עבור אנשי צווארון לבן מקובעים"

בסגנונו הייחודי והאופייני, ג’ק וולץ פוצץ את כינוס הנהגת הארגון ותקף אותם חזיתית. הוא ראה בהם סמל ערכאי לקבעון, צביעות ושטחיות. בפנייתו לראשי האגודה, הוא תיאר אותם כארגון שמקדם את האג’נדה של האתמול, והזהיר אותם שבתור המנכ"ל החדש הוא אף פעם לא יוכל להזדהות ולעמוד מאחורי הפעולות האחרונות שלהם. ההתקפה שלו נגד Elfun זכתה לתהודה עצומה, גרמה לשינוי תפקודי וארגוני בתוך הארגון המסוגר וסימלה את נקודת המפנה בהתנהלות העסקית של החברה כולה.

“…כיום (שנת 2001) Elfin  היא אגודה המונה יותר מ- 42 אלף חברים, כולל גמלאי החברה. הם פועלים בהתנדבות ומשקיעים את זמנם ומרצם במגוון פעילויות בקהילות השונות בהן לחברת ג’נרל אלקטריק יש משרדים ומפעלים. הם עורכים פעילויות חינוך והסברה בבתי ספר… השינוי הפנימי שעבר המועדון, מאגודה שמרנית, סגורה ומסורתית המקדמת אינטרסים צרים לארגון רחב הפעיל חברתית מסמל את הפיכתה של ג’נרל מוטורס מארגון מקובע , היררכי ובירוקרטי לחברה שוויונית , יעילה ופתוחה יותר… זה בדיוק השינוי שייחלתי לו."

רוב האנשים זוכרים בצורה הטובה ביותר ומושפעים בצורה העמוקה ביותר ממהלכים סימבוליים בעלי משמעות נסתרת ועמוקה יותר מהנראה במבט ראשוני. ג’ק וולץ היה אשף במהלכים כאלה, שהעניקו השראה לאנשים להעיז לחשוב מחוץ לקופסה, בצורה לא שגרתית ולחשוב בגדול על רעיונות מהפכניים שלא נוסו עדיין.

דמיינו שהוא יהיה אורח ליום בחברה שלכם ויבחן את ארגונכם. אילו מהלכים הוא היה נוקט כדי להסיר את השרידים המיותרים של העבר שרק מכבידים על התנהלות העסק שלכם ומונעים ממנו לפרוץ קדימה?

תהליך החדשנות העסקית, והצורך במציאת מודלים עסקיים חדשים ורענון הצעות הערך שלכם הוא מאמץ אינסופי שיש להתמיד בו ולבצע ללא הפסקה.

אם אתם רוצים לשמור על השגשוג וההצלחה של העסק שלכם, עליכם לדעת כיצד להוביל את החברה שלכם במסלול ההתחדשות והחדשנות העסקית בצורה יעילה, כנה ומקיפה. למעשה, בעולם העסקים הדינמי, הגמיש ורב התהפוכות של המאה ה-21, אתם בתפקיד של גיבורי על. עליכם לא להתרפק על הצלחות העבר, להתגבר על אינסוף קשיים ומהמורות, להיות קשובים לצרכי ובעיות הלקוחות שלכם ולמצוא כל הזמן דרכים וגישות חדשות לשפר את חייהם ולפתור את הבעיות העדכניות והדחופות ביותר שלהם, על מנת להציל את העסק שלכם מקשיים או קריסה ולנווט אותו לחוף מבטחים. עליכם כל הזמן להתבונן על העסק שלכם- לשמר בתבונה את מה שעובד עבורכם, לדעת לאבחן ולזרוק לפח את מה שכבר לא עובד יותר ומפריע להתקדמות ולצמיחה של החברה שלכם, ולדעת לתכנן וליצור בצורה יעילה, מהירה ומושכלת שירותים ומוצרים שיבטיחו את הצלחתכם בעתיד.

כדי להפוך את ההתחדשות המתמדת הזו לתרבות יזמית בארגון צרו איתנו קשר

 

אלי בעל 20 שנות נסיון בשש תעשיות בעולם העסקי, ועצב פתח ויישם מודלים עסקיים בסביבות סטרטאפ וחברות מבוססות. הוא בנה מיזמים מרעיון ועד הוצאה לפועל וחווה הצלחות וכשלונות. אלי משלב בעבודה את אהבתו לעיצוב, משחק ומנטורינג לאחרים. הוא סקרן לגלות אנשים ולקוחות ובעל אובססיה למודלים עסקיים ופיצוח ערך.