האם התרבות, האווירה והסביבה הארגונית בתאגיד שלכם תואמת לרצונות ולשאיפות של העובדים שלכם?

סקר שביעות רצון בקרב עובדים שונים שנערך בזמן האחרון, חושף תמונה עגומה בנוגע להנאה ולסיפוק שחשים עובדים רבים מעבודתם. התוצאות מגלות כי שבעה מתוך עשרה מועסקים אינם מרוצים ממקום עבודתם ולא שמחים לבוא לעבודה כל יום.

כוח העבודה המדוכדך והמנותק הזה, שעובד ללא כל רצון אמיתי והתלהבות, פוגע בתפוקה וביצרניות של החברה שלכם, וגורם לנזק משוער של עד ל- 550 מיליארד דולר מדי שנה.

אם אתם רוצים לשפר את החיבור של העובדים שלכם למקום עבודתם, להעלות את המעורבות שלהם ולגרום להם ליהנות מעבודתם השגרתית במשרד ולהעריך אותה, אז אתם צריכים ליצור תרבות וסביבת עבודה, שתתאים לצרכים, לדרישות ולשאיפות שלהם. קיים פער גדול מדי בין הציפיות של העובדים שלכם למה שחברות רבות מציעות בפועל, מה שרק מגביר את התסכול ותחושת הניכור שלהם מהעבודה שהם מבצעים בחברה שלכם.

מה הסיבה לתופעה המדאיגה הזאת?

התרבות התאגידית של ארגונים רבים מיושנת ולא עדכנית. מדובר בתרבות נוקשה וקשיחה ששמה דגש על מילוי נהלים וציות עיוור לשיטות ודרכי עבודה מקובעות. היא לא מתאימה לעולם העסקי של היום ומקורה בעידן אחר שנשלט על ידי תהליכי ייצור והיררכיות קפדניות ומחמירות. תרבות מסורתית ומאובנת כזאת לא מתאימה לעולם הדיגיטלי של היום שנשלט על ידי ידע, יצירתיות וכישורים, ומבוסס על כוח עבודה עקשני ודעתני המפוזר בכל רחבי העולם.

העובדים של היום מחפשים ערך מוסף ותכלית ממשית בעבודה שהם מבצעים. חברות רבות לא מתייחסות בכלל להיבט האווירה והתרבות התאגידית בארגון, ולא עושות כלום כדי לשפר אותה. הן מקבלות את הסביבה העסקית בתוך הארגון שלהן כדבר שנוצר מעצמו והיה קיים מאז ומתמיד. הן לא מנסות לעצב מחדש ולהתאים למציאות העכשווית את התרבות המיושנת שירשו מעידן אחר שמזמן כבר חלף ואיננו.

תרבות מקרית

תשאלו כל אחד שעובד בארגון גדול כיום בנוגע לסביבת העבודה שלו ולתרבות בארגונו, ותוכלו להיווכח באופן אישי שהעובדים של תאגידים גדולים וחברות ענק מעוניינים בסביבת עבודה שונה לגמרי מזאת שהם מקבלים בפועל ושנחשבת לתרבות ארגונית מקובלת וסטנדרטית בתאגידים רבים. הגיע הזמן, שההנהלה הבכירה של תאגידים גדולים תיקח את העניינים לידיים שלה ותטפל בהיבט חשוב זה.

אל תתנו לתרבות העבודה בארגון שלכם להתפתח ולצמוח מעצמה באופן מקרי ולא מודע. בעולם העסקי של היום, חברות צריכות לעצב , לנהל ולטפח את התרבות התאגידית שלהם באופן שיטתי ומעמיק. הם צריכים ליצור את סביבת העבודה הטובה והמתאימה ביותר עבור העובדים שלהם, שתשקף את הערכים והחזון מאחורי החברה ותאפשר לה לפעול ולהתנהל באופן היעיל והמוצלח ביותר.

חברות גדולות צריכות להתחיל לשאול את עצמן את השאלות הבאות: איפה וכיצד אנשים רוצים לעבוד? כיצד לעורר את התשוקה וההתלהבות של העובדים ולגרום להם לגלות יותר מעורבות ומודעות בעבודתם? כיצד לתגמל אותם על המאמצים שהם משקיעים ולהפגין הערכה כלפיהם? מה מפריע להם לתרום יותר מעצמם ולממש את מלוא הפוטנציאל והיכולות שלהם? כיצד לסלק את הקשיים שעומדים בדרכם ואשר מפריעים להם לעבוד טוב יותר ומורידים את התפוקה והפרודוקטיביות שלהם?


חברות, שרוצות להצליח במאה ה- 21 חייבות להפוך את תחום תרבות וסביבת העבודה בארגון שלהם לנושא אסטרטגי חשוב ומשמעותי שיעמוד בראש סדר העדיפויות שלהן. הן חייבות להגדיל את החפיפה בין הרצונות והשאיפות של העובדים לבין מה שהארגון מספק להם בפועל.

אם אתם באמת רוצים להעסיק את העובדים הטובים והמוכשרים ביותר ששוק העבודה יכול להציע, ולוודא שהם יתנו מעצמם את הכל עבור הצלחת החברה שלכם, אתם לא יכולים להזניח היבט מכריע זה. חשוב שתזכרו: אין דבר כזה, תרבות ארגונית ” נכונה” או “מוטעית”.

כל מה שחשוב, זה שהתרבות התאגידית וסביבת העבודה בארגון שלכם תתאים לצרכים ולדרישות של המועסקים שלכם.

יעל מומחית בניהול אנשים, שיפור ביצועים עסקיים, עיצוב אסטרטגי, שיפור תהליכי עבודה, שיווק ומכירות, ניהול כספים, גיוס ושימור לקוחות. היא משלבת עיצוב וביצוע באופן מעשי וידועה כמי שאוהבת תוצאות ברורות וחדות. במודל זי, יעל מלווה לקוחות ביישום המודל העסקי שלהם לכל חלקי הארגון.