כלכלה מעגלית: ארבעה מיליון מודלים עסקיים והספירה נמשכת

לאחרונה, אנו עדים לזרם הולך וגובר של רעיונות וכלים הקשורים לעיצוב ופיתוח מודלים עסקיים הנשענים על כלכלה מעגלית. כמה מהם מבוססים על מחקרים ואחרים נגזרים מתיאוריות שהועלו בנושא. אבל למה המשימה לערוך סקירה כוללת ומקיפה של המודלים העסקיים המציגים כלכלה מעגלית כל כך קשה ומורכבת? התשובה פשוטה: המספר הרב של מודלים עסקיים מהפכניים וחדשניים כאלה מקשה על המשימה הזאת.
כבר הספקנו לבחון את המגוון האדיר של תוכניות עסקיות מסוג זה במאמר שהתפרסם בכתב העת לאקולוגיה תעשייתיית באפריל 2018. יחד עם פרופ. סטפן גולד ופרופ. ננסי בוקן, סקרנו את הספרות הענפה בתחום הכלכלה המעגלית ומצאנו 26 סוגים עיקריים של מודלים עסקיים, ביניהם אפשר למצוא לדוגמא את הרעיונות המרכזיים הבאים: : ייצור חוזר, שימוש מחדש בפסולת, ומוצר כשירות.

העבודה שביצענו חשובה לא רק לחוקרים, אלא גם יכולה להועיל למנהלי שרשרת אספקה, מפתחי מוצר, מנהלי חדשנות, ועובדים אחרים שמנסים להפוך את העסק שלהם להרבה יותר ידידותי לסביבה ולפתח את נושא הקיימות בתוכו. מצאנו מספר בלתי נתפס של אופציות שונות לעיצוב מודל עסקי התומך בכלכלה מעגלית, כולל כמה הצעות ערך, דרכי התקשרות עם הלקוח, או גישות לניהול שרשרת אספקה באופן שימנע בזבוז מיותר של אנרגיה וחומרי גלם. באופן תיאורטי, המגוון האדיר הזה מאפשר לפתח יותר מארבעה מיליון מודלים עסקיים של כלכלה מעגלית.

תחום מסובך, אך גם מקור עשיר ופורה לרעיונות יצירתיים וחדשניים
רעיון הכלכלה המעגלית אינו חדש לגמרי והמקור הראשוני של מושג זה נמצא בגישות המוקדמות בתחום האקולוגיה התעשייתית, שעסקה במעבר לתעשייה ידידותית יותר לאיכות הסביבה וצמצום הזיהום והפגיעה האקולוגית שהיא גורמת. רעיונות אלו החלו להופיע כבר בתחילת שנות התשעים וקראו להקים פארקי תעשייה אקולוגיים ולחקות את חוקי הטבע של מחזוריות והתחדשות גם בפעילות האנושית. אבל התרגום של רעיונות כמו ייעול זרימת החומרים והאנרגיה בפעילות תעשייתית או שיתוף נכסים לא מוחשיים למודלים עסקיים היא תופעה חדשה שהחלה להתרחש לאחרונה. הניסיון ליצור פתרונות עסקיים יעילים, חסכוניים ואקולוגיים יותר זכה לתמיכה של ארגונים לא ממשלתיים רבים כמו קרן אלן מקארתור. אבל גם המחוקקים, הרשויות ומקבלי ההחלטות לא נשארים אדישים למעבר החיובי הזה ומנסים לעודד אותו במגוון תקנות ודרישות שמחייבות חברות להציג מודלים עסקיים חדשניים המתחשבים באיכות הסביבה ובעלי ערך חברתי רב. זה מסביר את העניין הרב שמגלות יותר ויותר חברות ברחבי הגלובוס בכלכלה מעגלית.


אחד מהאתגרים העיקריים בהטמעה מעשית של עקרונות הכלכלה המעגלית הוא הצורך הבלתי נמנע לעצב מחדש את כל שרשרת האספקה של החברה, וכתוצאה מכך, גם את הדרך שבה החברה מעבירה ערך ללקוח. נדרש שינוי עמוק ומהותי מהשורש בגלל שדורות רבים של מהנדסים, מנהלי תפעול, ויזמים בזבזו עשורים ואפילו מאות שנים על ייעול ושיפור של שרשרת האספקה הליניארית המסורתית שבה המוצר הופך לחסר תועלת ושימוש לאחר תום תקופת החיים שלו. הם היו רגילים לארגן את המשאבים וצורת הפעילות שלהם על מנת לתמוך במוצרים " מהעריסה לקבר", ולא בפתרונות חדשניים מהסוג " מעריסה לעריסה", שבה ניתן לעשות שימוש חוזר במוצר כמה שיותר פעמים לפני שהוא יסיים את תפקידו.


על מנת שחברות יוכלו ליצור מערכות ייצור וצריכה שעולות בקנה אחד עם ערכי הכלכלה המעגלית, הן חייבות להשתמש בלוגיסטיקה הפוכה, שתאפשר להם לא לספק את המוצר רק בכיוון אחד, אלא גם לאסוף אותו מהצרכן ולהכין אותו לשימוש חוזר. משימה זאת דורשת גם לתקן את כל המודל העסקי שלהן ולהתאים אותו לשימוש בחומרים מתחדשים וממוחזרים שמאפשרים יצירת מוצרים המתאימים לשימוש חוזר וייצור מחדש. חברות יכולות אפילו להפוך את המוצרים הפיסיים שלהם לשירותים חדשניים. דוגמה טובה לאסטרטגיה כזאת היא חברת Interface Inc, שמציעה פתרונות ריצוף וחיפוי בבד במקום שטיחים רגילים.
כמובן, שברגע שצרכי הלקוחות מתחילים להשתנות ולהתפתח, החברות חייבות להגיב בהתאם, להסתגל למציאות החדשה בשוק ולעבוד בשיתוף עם הצרכנים ולמענם. רק זה יבטיח שהם ימשיכו לספק ערך ( כלכלי) ללקוח בצורה הטובה והמלאה ביותר. במקביל, הן ישתלבו במציאות של המאה ה-21 ויספקו מענה לאתגרי השעה. הן יעברו למודל עסקי שמצמצם נזק סביבתי וחברתי. כפי שמראה הסקירה שלנו, שינויים וחידושים בקו הייצור חבויים בדרך כלל בפני הלקוחות והמשקיעים, וזה יכול להוביל חברות רבות לחשב מסלול מחדש ולשנות לגמרי את המודל העסקי שלהם, על מנת שהוא יתאים לאינטרסים ולערכים של ציבור הלקוחות.


לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שמדובר באתגר לא פשוט, שכרוך באינסוף שאלות מהותיות ומכריעות:
• האם צריך לשנות את שרשרת האספקה ולהנהיג לוגיסטיקה הפוכה?
• האם צריך לבצע את המעבר לכלכלה מעגלית באופן מיידי, או לחכות לדרישה מפורשת מצד קהל הלקוחות , הרשויות וגופי הרגולציה?
• האם אנו יכולים להתגבר על התחרות בשוק בעזרת אימוץ שרשרת אספקה מחזורית ומעגלית?
מה שנדרש על מנת להצליח במסע המורכב הזה הוא סקר שוק רחב ומוכנות לשינויים עסקיים קיצוניים ולהימורים נועזים- ההיבטים האלה מתוארים באופן נפלא בספרים של ריי אנדרסון, המייסד והיו"ר של חברת Interface. המחקר שלנו לא יכול לענות על הסוגיות האלה שתלויות במקרה וברקע הספציפי של כל חברה.
למרות זאת, אנחנו יכולים להציע סקירה של מבחר אפשרויות פיתוח ועיצוב שמנהלי מוצרים, צוותי חדשנות ומנהלי קיימות יכולים לאמץ על מנת ליצור מודל עסקי חדשני משלהם שיענה על עקרונות הכלכלה המעגלית. ברגע שחברות יהיו מוכנות לחשוב מחוץ לקופסה ולהיפתח לרעיונות חדשים, הם יבינו את הפוטנציאל הכלכלי העצום של מעבר לכלכלה מעגלית. היא תבטיח עתיד הרבה יותר בהיר ומוצלח עבור העסק שלהם.

הפיכת הניתוח המורפולוגי למאגר עזר לפיתוח ועיצוב מודלים עסקיים
בהתבסס על ניתוח שיטתי של מאמרים בכתבי עת, סיכומי ותקצירי מדיניות, ומחקרים של פעילים והוגים בתחום, מצאנו 12 פרסומים שעוסקים באופן מפורש בסוגי מודלים עסקיים של כלכלה מעגלית. ביצענו ניתוח מורפולוגי של מקורות אלה, או בשפה פשוטה יותר, איתרנו דפוסים קבועים ותבניות שחזרו על עצמן במודלים העסקיים המתוארים בפרסומים השונים. עקרונות כמו התמקדות בשירותים במקום מוצרים רגילים, שימוש בחומרי גלם ידידותיים לסביבה וניתנים למחזור, תמחור על פי תפקוד, ועוד. סיכמנו את הממצאים בטבלה מורפולוגית שמתארת את סוגי המודלים העסקיים העיקריים שמתבססים על עקרונות כלכלה מעגלית.
בתרשים לקחנו בחשבון את העובדה שמודל עסקי מורכב בדרך כלל מהמרכיבים הבאים:
• הצעת ערך ( התועלת שמוצעת ללקוח)
• הפעילויות לאספקת הערך ללקוח ( הדרך לספק את ההצעה לצרכן)
• פעילויות ליצירת הערך ( גיוס מימון ומשאבים נדרשים)
• הגישה ללכידת הערך (האופן שבו החברה תצליח להרוויח מהמוצר או השירות)

הטבלה המורפולוגית שיצרנו יכולה להפוך בקלות למקור השראה ועזר בלתי נדלה לצוותי חדשנות ופיתוח, שיכולים להתבסס על מגוון בלתי נגמר של אפשרויות שונות. מצאנו 6 מוצרים ו-9 שירותים שונים שתוכלו לבחור מביניהם עבור הצעת הערך החדשנית שאתם עובדים עליה. פתרונות אלה כוללים רעיונות כמו שימוש חוזר במוצרים מחודשים ומעבר לשירותים בתשלום.
כמובן שניתן לשלב בין האפשרויות השונות באינספור דרכים שונות, על פי הצרכים והיעדים של העסק שלכם. לדוגמה, תוכלו להציע מוצרים מחודשים ( בדומה לחברת (Back Market ובמקביל שירותי איסוף של מוצרים ישנים ופגומים ( משהו שהיא עובדת עליו כרגע).
החדשות הטובות הן שניתן למצוא מספר עצום של צירופים שונים שתוכלו לבחור ביניהם בעת עיצוב המודל העסקי המהפכני הבא שלכם. למרות שקנה המידה של המחקר שלנו יחסית מצומצם, חישוב פשוט מראה שניתן למצוא מספר יוצא דופן של 4,445,280 אפשרויות עיצוב שונות. המגוון יוצא הדופן הזה הופך את הסקירה שלנו לכלי פלא לעיצוב מהיר ויעיל של פתרונות עסקיים חדשים.


לא צריך לקחת את המספר הזה יותר מדי ברצינות, כמובן שחלק מהשילובים בלתי אפשריים ולא הגיוניים, אבל הוא נועד להמחיש את שתי העובדות החשובות הבאות:
• תחום עיצוב מודלים עסקיים חדשניים בהתאם לעקרונות ולמאפיינים של כלכלה מעגלית הולך וצובר תאוצה בזמן האחרון. לכן, אולי קשה לעשות סקירות מהסוג הזה, אבל חייבים להשקיע זמן ומאמץ כי החשיבות שלהן באמת גדולה.
• עם מגוון כל כך רחב של רעיונות מקוריים ופתרונות ייחודיים, השמיים הם הגבול. המציאות עולה על כל דמיון, ומרחב התמרון האינסופי חייב לעודד חוקרים ויזמים מכל הסוגים לפתוח את הראש, להפגין יצירתיות ותעוזה, ולחשוב על דרכים טובות להפוך את החברות והתאגידים מסביבנו להרבה יותר ברי קיימא וידידותיים לכוכב הלכת שעליו כולנו חיים.

אז מה הלאה?
הסקירה הזאת היא רק חלק קטן ממחקר גדול יותר המוקדש לדפוסי מודלים עסקיים ברי קיימא שנערך על ידי הקתדרה לקיימות ואחריות תאגידית של הבית ספר הגבוה למסחר ומנהל עסקים – ESCP, אחד ממוסדות הלימוד היוקרתיים והמוערכים ביותר באירופה השוכן בברלין. לדוגמה, צוותים שוקדים על ניתוח אוסף רחב וכללי יותר של 45 דפוסים שונים על מנת לחקור את הקשר בין קיימות למודלים עסקיים חדשניים, התפקיד והרלוונטיות של תבניות אלה בחיזוק הפתיחות והשקיפות של החברה ובשדרוג ההזדהות של קהל הלקוחות ויכולת ההשפעה והמעורבות שלהם, כמו גם על קידום צריכה בת קיימא. 45 דפוסי המודלים העסקיים שמצאנו כבר הוטמעו למערכת עיצוב ופיתוח מתקדמת שתקל על עבודתם של צוותי חדשנות העובדים על מודלים ברי קיימא.