חברת IDEO אומרת שעתיד העיצוב הוא מעגלי

מדריך חדש למעצבים מעודד אותם ליצור מוצרים הנשארים בלולאות סגורות ומודלים עסקיים המבטלים בזבוז.

כאשר נמל התעופה סכיפהול באמסטרדם החליף את התאורה במקום, הוא לא שילם עבור נורות. במקום זאת, נמל התעופה משלם עבור האור כשירות – וחברת פיליפס, אשר עיצבה את המערכת, אחראית על מיחזור או שימוש חוזר בכל דבר שנשבר.

 זוהי דוגמא לצמיחת העיצוב המעגלי. מעצבים הינם באופן מסורתי חלק לינארי במשק – יוצרים מוצרים מחומרי גלם אשר מגיעים בסופו של דבר למזבלה. אך הם מתחילים לשקול מחדש את המערכת כולה ולעצב מוצרים עם חומרים אשר יכולים לשמש בלולאות סגורות.

מדריך העיצוב המעגלי, כלי חדש מאת IDEO וקרן אלן מקארתור, ארגון העובד עם חברות כמו גוגל על מנת לעבור לכלכלה עגולה, מסביר איך זה עובד.

אדל פטרס, sustainability

“עסקים כבר לא יכולים להתעלם מהעלות של המודל המסורתי ‘לקחת, לעשות, להשליך’, גם מבחינת כדור הארץ וגם כשורה התחתונה שלהם,” אומר כריס גרנתאם, אשר הוביל את העבודה של IDEO על המדריך ממשרדם בלונדון.

באמצעות 24 מודולים, מעצבים וחברות יכולים לחקור כיצד לעצב עבור כלכלה מעגלית, החל מחשיבה מחודשת של מודלים עסקיים על מנת לקחת השראה מהטבע.

“העיצוב הינו חלק מרכזי במעבר הזה לכלכלה מעגלית,” גרנתאם אומר. “כתוצאה מכך, כל מעצב העובד בסביבה מסחרית מודרנית חייב להבין את עקרונות המפתח ולהיות מסוגל ליישם אותם בעבודתו.”

זה דורש שינוי מחשבתי. “מעצבים ויזמים נוטים להכיר עיצוב עבור משתמש קצה,” הוא אומר. “עיצוב מעגלי אפקטיבי מסתכל מעבר למחזור חיי מוצר בודד עבור משתמש יחיד, אלא עיצוב מערכת גדולה היוצרת ערך רב יותר, בכך שהיא מאפשרת שימושים מרובים בחומר.”

 

כאשר פיליפס תכננה את המודל “אור כשירות”, החברה יצרה גופי תאורה מותאמים אישית עם רכיבים היכולים להיות מוחלפים באופן אינדיבידואלי, תוך חיסכון בחומר והפיכת חיי הנורות לארוכים יותר ב-75%.

 

מאחר שעיצוב מחדש של מוצרים – או עסקים שלמים – הוא מרתיע, המדריך מעניק תרגילים מעשיים על מנת לסייע לצוותים להתחיל.

“אנו מקווים כי מדריך זה יעניק למעצבים בכל רמת ניסיון את הביטחון הדרוש להם על מנת להתחיל להפוך רעיונות לפעולות,” גרנתאם אומר. “כמובן, איננו מצפים ליצור מומחים בן לילה – במקום זאת, המדריך צריך להתחיל תהליך אשר יוביל בהתמדה ליישום עקרונות מעגליים.”

בעתיד, מעצבים צעירים צפויים להתחיל את הקריירה שלהם כשהם כבר בקיאים בעיצוב מעגלי. טים בראון, מנכ”ל IDEO, משווה זאת לדור הראשון של מעצבים שגדל עם מחשבים.
“נתחיל לראות מעצבים בקרוב מאוד, אני חושב, שיהיו אינטואיטיביים בנוגע למעגליות,” הוא אומר בסרטון קצר באתר.

יעל מומחית בניהול אנשים, שיפור ביצועים עסקיים, עיצוב אסטרטגי, שיפור תהליכי עבודה, שיווק ומכירות, ניהול כספים, גיוס ושימור לקוחות. היא משלבת עיצוב וביצוע באופן מעשי וידועה כמי שאוהבת תוצאות ברורות וחדות. במודל זי, יעל מלווה לקוחות ביישום המודל העסקי שלהם לכל חלקי הארגון.