E-mail: info@modelzdesign.com

תיאור הפרויקט

כדגכדג

חברת החשמל לישראל היא כבר לא מונופול חסין לתחרות. עד לסוף שנת 2017   כ- 50% מתצרוכת החשמל בישראל תסופק על ידי יצרנים פרטיים. שינוי מחשבתי עמוק נדרש על מנת לאפשר לחברה להתמודד בתנאים לא מוכרים,של תחרות ושוק הפועל בתנאי אי ודאות.

חטיבת המחשוב של חברת החשמל אימצה את שיטת החדשנות במודלים עסקיים כדי להפוך מיחידה תומכת בארגון, ליחידה המעצבת ערך חדש עבור לקוחות.

השינויים הרגולטורים ופעילות של הממשלה להפרטת משק החשמל, משבשים עבור חברת החשמל את הסביבה העסקית המוכרת. הסיטואציה החדשה הזאת מטרידה מזה זמן את כמה ממנהלי החברה. יוסי שנק, יזם ארגוני מובהק, שמנהל את חטיבת התקשוב החליט לאמץ גישה שונה.

האתגר: מחשיבה טכנולוגית לחשיבת מודלים עסקיים

חטיבת המחשוב של חברת החשמל מתמודדת בשנים האחרונות עם אתגרים תפעוליים ועסקיים מהותיים, שמקורם בדרישות הגבוהות שחברת החשמל נדרשת להן על ידי הרגולטור. הבשורות הטובות הן, שהאתגרים הללו יצרו באמ"ת (אגף מערכות מידע ותקשוב) מרכזי התמחות וידע ייחודיים, שרלוונטיים לספקיות אנרגיה בעולם כולו. הידע והמומחיות שנצברו בהגנה על תשתיות בפני מתקפות סייבר, ומערכות מחשוב העומדות ברגולציה מחמירה, רלוונטית גם למגוון רחב של ארגונים שמתמודדים שחשופים לנסיונות פגיעה הולכים וגוברים מידי יום.

אמ"ת, כאחראית על אספקת פתרונות המחשוב לכלל היחידות התפעוליות של חברת החשמל נדרשה ליצור הזדמנויות עסקיות חדשות המבוססות על משאבי הליבה הקיימים ויצירת הצעות ערך חדשות שיהוו מנועי צמיחה ורווח עבור החברה כבר בעתיד הקרוב.

הנהלת החטיבה היתה סקרנית להבין איך עיצוב מודלים עסקיים אפשרי על ידי אנשי מערכות מידע, ובקשה מmodelZ לעצב סדנה עבור 30 מנהלים מהחטיבה. בתום יומיים של לימוד עיצוב ערך ותרגום של משאבי מחשוב למעל 30 אופציות למודלים עסקיים, ובלי בלה בלה בלה.

הם החליטו לקחת את שיטת ה BMI (Business Model Innovation) צעד אחד קדימה. תכנית המחשוב הארגונית תבנה כולה כאוסף של מודלים עסקיים חדשניים יחד עם יתר חטיבות החברה.

דגדש

עושים סדר בהבנת הצעת הערך והמודל העסקי הקיים

צוות הארכיטקטים של modelZ בנה יחד עם צוות ההיגוי של החטיבה סדרת תהליכי עיצוב מודלים עסקיים שעוצבו במיוחד עבור החברה, במטרה ליצור שינוי דפוסי החשיבה הקיימים והטמעת חשיבה עסקית לשכבת המנהלים והעובדים בחטיבה ובשיתוף נציגים מכלל היחידות העסקיות בארגון (פרויקטים, יזמות, לקוחות, ייצור והולכה).

בתקופה של מספר חודשים הוכשרו למעלה מ- 250 מנהלים ועובדים בכלים ושיטות של עיצוב מודלים עסקיים (כמו קנבס המודל העסקי) ויצירת הצעות ערך עבור לקוחות פנימיים וחיצוניים לחברה. אוסף ההצעות לפרוייקטים החדשים בחברה נבנה בתהליכים של חשיבה משותפת – לקוחות אמ"ת מעצבים מודלים עסקיים עבור עצמם ואמ"ת משתלבת בהם כשותף מפתח יזמי. הסשנים כללו עשרות נציגים מעורבים שחייבו שפה משותפת כדי לנוע קדימה מהר. "בפעם הראשונה דברנו באותה שפה, כשאנחנו עומדים מול הקנבס ובונים מודל יחד" אמר אחד ממנהלי המחלקות.

גגגגגקקקקק

כדי לא לבזבז זמן מיותר על איסוף מידע ודוחו"ת , בשלב הראשון בכל תהליך מופו משאבים הקיימים בחברה וביחידות השונות שאיתם אפשר לייצר חדשנות עסקית במהלך הסשנים עצמם. "היו לנו בחדר בכל זמן נתון, אלפי שנות נסיון אדם לרשותנו, של מומחים מהשורה הראשונה בתחומיהם" אמר אסף צור, ארכיטקט עסקי             מ modelZ, “שלכל יועץ היה לוקח חודשים למפות, וכאן התמקדנו רק בשאלות החשובות – מה מייצר ערך ואיזה ערך?"

בשלב השני, צוותים מעורבים של נציגי הלקוחות הפנימיים של אמ"ת ואנשי החטיבה בדרגים שונים, יצרו יחד קנבסים של מודלים עסקיים, תוך כדי חשיבה רדיקלית על אופציות שלא עלו לפני כן. "היתה לנו ההזדמנות להבין שרעיון זה לא מודל עסקי, ולענות על תשע השאלות של קנבס המודל העסקי, הכרחי את כולנו להבין שאם אין בעיה ללקוח, אין ערך לפתרון, עד כמה שיהיה מתקדם" אמר אחד ממנהלי הפרויקטים האסטרטגיים.

מסתבר שחשיבת מודלים עסקיים היא לא מונופול

ההפתעה הגדולה הייתה בהטמעה המהירה של דרך המחשבה העסקית והבנת השיטות למידול עסקי ככלי ליצירת מנועי צמיחה וביסוס יתרון תחרותי אל מול השוק. מנהלי מוצר, אנשי שיווק, מנהלי פרויקטים, אנשי תוכנה ועוד נגשו באינטואיטיביות מהירה לכלים ומיד התחילו לעבוד עליהם.

צוות נציגי החדשנות העסקית של חטיבת המחשוב אסף את האופציות השונות, למפגשים בהם תורגמו המודלים לפרויקטי מחשוב שמרכיבים את מפת הדרכים האסטרטגית. מלאכת התרגום היתה כבר קלה יותר לצוות המיומן.

 

ומה הלאה? חדשנות מודלים עסקיים כתרבות

התהליך שנמשך מספר חודשים באופן בו הוא חוצה את כלל חברת החשמל לרוחב, אתגר את דרך החשיבה הקיימת ואפשר למשתתפים לנצל את כלל המשאבים הקיימים בארגון ליצירה מחודשת של מתן ערך בין היחידות השונות באופן שאף יצא מגבולות חטיבת התקשוב עצמה ויצר שיח ברמה האסטרטגית של גיבוש תוכניות עבודה.

חטיבת מחשוב של חברת החשמל (אמ"ת) בהובלתו של יוסי שנק, החלה בתהליך חוצה ארגון שמטרתו לייצר ערך עסקי עבור לקוחות החברה במעבר להפוך מיחידת עלות, ליחידה שיוצרת ערך יזמי לחברה כולה.

 

"חפשנו כלים שיגשרו מהר על הפערים בין אנשי החטיבה שלנו למקבילים שלהם בחטיבות האחרות כדי לקחת רעיונות מופשטים או טכנולוגיים ולייצר איתם מודלים עסקיים, מהר.

כשנחשפנו לחדשנות המודלים העסקיים ולקנבס המודל העסקי, קשה היה להאמין שאפשר בדף אחד לקבל תמונה אסטרטגית על פרויקטי מחשוב ומיזמים של החטיבה שלנו. אחרי סדנת עיצוב מודלים עסקיים שחברת מודל זי ערכה איתנו ומפגשים עם צוותים מגוונים מכל החטיבה, התוצאות הפתיעו. הפרקטיקה כאן היא היא משמעותית , אל מול תהליכי ייעוץ שלוקחים זמן רב מאד.סוף סוף חברנו בין ה Agile המחשובי לאסטרטגי."

רקאקראר

ספרו לנו על אתגר היזמות שלכם

Back to Top
Enter your Infotext or Widgets here...