מנהיג ומוביל – כיצד החברה שלך יכולה להמלט מ"מלכודת הדבש" של התאבנות והתקעות בעבר (חלק א')

בעולם העסקי הדינמי, המתפתח והחדשני של היום, הסכנה הכי גדולה לעסק שלכם היא לנוח על זרי הדפנה ולהתרפק על הישגי העבר, ללא כל ניסיון לרענן, לייעל ולשדרג את החברה שלכם. הנתונים היבשים מוכיחים נקודה זאת בצורה מאלפת.

אחוז מדהים ומזעזע של 88% מהחברות בדירוג ה – Fortune 500 (רשימת החברות האמריקאיות הגדולות והמכניסות ביותר) לשנת 1955 נעדרות מהדירוג העדכני כיום.

התאגידים הגדולים, הרווחיים והידועים ביותר, שכולם חשבו שילוו את חיינו לנצח, פשוט התמוססו במרוצת הזמן. אז  מה קרה לחברות המצליחות והמשפיעות ביותר של המשק האמריקני? חלקן פשטו את הרגל ונעלמו לתמיד, אחרות נתקלו לפתע בקשיים ונאלצו להתמזג עם חברות אחרות, והנותרות פשוט נשרו מהרשימה היוקרתית של כתב העת הנודע Fortune. אם רק לפני כמחצית המאה, תוחלת החיים הממוצעת של חברה ברשימה הנחשבת הייתה 75 שנים, כיום היא הצטמקה באופן משמעותי לפחות מ-15 שנים!

Screen-Shot-2014-02-17-at-6.36.58-PM

אם אנו רוצים שהחברה שלנו תשרוד ותשגשג לאורך זמן ממושך, והצלחתה לא תהיה אפיזודה זמנית וחולפת, עלינו להקפיד לשמור שלושה עקרונות. מדובר במסגרת עבודה ייחודית המורכבת משלושה מרכיבים מרכזיים שאותם יש ליישם ולאמץ. למדנו, שהחברות המבוססות שמצליחות לשרוד ולשגשג לאורך השנים, מבלי לתת למהמורות ולקשיים שונים לעצור אותן, מצטיינות ביישום קפדני ויעיל של שלוש פרקטיקות מהותיות ושלובות אחת בשנייה, שהפכו לעמוד התווך של תפיסתן העסקית:

עקרון 1: תשקיעו את מירב המאמצים כדי להפיק את המיטב מהמשאבים והכלים הקיימים של העסק שלכם, ותנווטו אותו לשיא היעילות והרווחיות בהווה.

עקרון 2: אל תהיו מקובעים בעבר ותפסיקו להיות שבויים של כל מה שעשיתם וכיצד התנהלתם עד עתה. תדעו  לזהות את התפיסות, המודלים העסקיים, הגישות והרעיונות שכבר לא רלונטיים יותר ורק מזיקים לחברה שלכם. אל תקפאו על השמרים, ואזרו אומץ לנטוש גם את מה שעבד פעם וחייתם על פיו תמיד.

עקרון 3: תלמדו לחשוב מחוץ לקופסא, לצאת מהשגרה, ולא לחשוש לחדש, לרענן ולפתח את המודל של העסק שלכם. תייצרו רעיונות חדשים ונועזים שלא ניסיתם אף פעם ותהפכו אותם למוצרים ושירותים חדשים שיקדמו את החברה שלכם, ישדרגו אותה ויתאימו אותה למציאות החדשה.

 

על מנת, שבשונה משאר החברות שזוכות רק ל"15 דקות של הצלחה" ולא שורדות לאורך זמן, החברה שלכם תצליח לשמור על רווחיותה והצלחתה בשווקים שונים ומשתנים, ובתנאי שוק מתפתחים ומתחדשים ללא הרף, עליכם לשמור על שלושה כללים מרכזיים אלה, להתנהל על פיהם ולהשריש אותם בעסק שלכם.

ה"עיקר" שהכי קשה להם לאמץ ולהתנהל על פיו, הוא כלל מספר 2. מנהלים רבים תקועים ומתנהלים על פי אותה תפיסה וגישה עסקית, שהם המציאו ופיתחו בעבר. הם חושבים שהיא תעבוד לנצח ואפשרית ליישום בכל מקום. לכן, הם לא באמת יכולים לאתגר את המודל העסקי הנוכחי שלהם, ולעבור תהליך התחדשות וחדשנות עסקי מקיף וכנה. הם מגבילים את עצמם לאותם תפיסות מיושנות, ומתרכזים בלהוציא אותם לפועל, או לנסות ולשכללם למראית עין תוך הכנסת שינויים ותיקונים חיצוניים בלבד. הם כופים את אותו הרעיון שהתאהבו בו פעם ואולי אף הביא אותם להצלחה לפני כמה שנים על המציאות הנוכחית, במקום להיות מסוגלים להיווכח שהמציאות השתנתה לגמרי ולהכיר בכך שהיא כופה על חברתם חידוש מקיף וכולל.

Fotolia-Nomad_Soul-82168028_Sub_700px

אם כן, כיצד אנו מאמנים ומתרגלים את עצמנו לקבל החלטות אמיצות ולנווט את העסק שלנו בהתאם לכלל מספר 2, אחד מהכלים החשובים והמהותיים ביותר בתהליך מוצלח ויעיל של חדשנות עסקית?

על מנת שהחברה שלנו תוכל לאמץ באופן מלא את עקרון מספר 2 ולהתמיד ביישומו, עלינו להפוך אותו לחלק מהתרבות ומהתפיסה הארגונית של העסק שלנו. אם אתם באמת רוצים לפתח מודל עסקי חדש או ליצור מוצר ושירות חדשניים שישאירו את העסק שלכם צעד אחד לפני המתחרים, ויענו באופן המקיף והטוב ביותר על צרכי השעה של הלקוחות שלכם, אתם חייבים להשריש את הכלל השני בחברה שלכם, ולהפוך אותו ל"דרך חיים" של העובדים שלכם.

על מנת שהארגון שלכם יוכל לבחון ולבדוק  את התנהלותו העצמית באופן מתמיד ובצורה אובייקטיבית, ולהיות מסוגל לחדש את פניו ולהתגבר על כל קושי במהירות וביעילות, עליכם להפסיק לחיות לפי ההצלחות, אמות המידה ודרכי הפעולה שאימצתם בעבר כחלק בלתי נפרד מהעסק שלכם, ולהיות מסוגלים להסתגל להווה. בתור הצמרת הבכירה של החברה שלכם, הנה שלושה כלים שיעזרו לכם במילוי משימה שאפתנית זאת:

עליכם ליצור נרטיב קולקטיבי עבור העובדים שלכם, שיסביר וימחיש להם כמה חשוב עיקרון ההתחדשות והחדשנות (כלל מספר 2) שהסברנו לעיל. שאיפה מתמדת לשיפור, רענון, התפתחות ושינוי צריך להיות חלק מהחזון העסקי שלכם.

ביומו הראשון בתפקיד, סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט החדש, הציג בפני העובדים שלו את בסיס הפילוסופיה והאסטרטגיה העסקית שהוא רוצה לראות בחברה, ושלח להם מסר בעל עוצמה שאינו משתמע לשתי פנים:

" למרות שכבר זכינו להצלחה אדירה, אנו תמיד רעבים להמשיך לפעול ולהשיג עוד יותר. התעשייה שלנו לא מכבדת מסורת ועבר מפואר, היא מעריכה רק חדשנות מתמדת".

microsoft-has-a-strange-new-mission-statement

בניסיונו לעורר השראה ולהמריץ את העובדים בזמן מכריע ורב חשיבות בשביל החברה, המנכ"ל הטרי, עודד את עובדיו להיות מסוגלים להתנתק מכל מה שעשו והשיגו בעבר, ולהיות מסוגלים לשחוט את ה"פרות הקדושות" שהיו חלק מהארגון. במקום להסתמך ולעקוב באדיקות אחרי אותם עקרונות, ליישם את אותן תוכניות עסקיות ארכאיות ואותם שירותים ומוצרים מוכרים, נאדלה מדריך את עובדיו לשאוף להשיג יותר, לחפש רעיונות נועזים ולא שגרתיים, ולהתקדם לתחומים חדשים. הוא דוחף אותם להעדיף גישה של חדשנות והתפתחות, על פני תפיסה שמרנית של שמירה על הקיים וציות מוחלט ועיוור לכללים ולתפיסות המוסכמות והמקובלות של החברה. מאוחר יותר, הוא ממשיך להעצים ולחזק את תפיסת העולם שהוא מנסה להנחיל לעובדיו:

הכרחי שכל אחד מאיתנו יהיה בעל מספיק אומץ ותעוזה על מנת להתפתח ולהשתנות כאינדיבידואל. אנחנו חייבים להתקדם ולאתגר את עצמנו כל הזמן, איזה רעיון מהפכני אני יכול להביא לעולם?לאיזה תובנה חדשה אני יכול להגיע? כיצד אני יכול לשנות  מקצה לקצה את חייו של אינדיבידואל כלשהוא? איך אני הופך את חייו של הלקוח שלי לנוחים יותר וגורם לו אושר וסיפוק? איזו מיומנות חדשה אני יכול ללמוד? איזה צוות עובדים חדש אני יכול לעזור לבנות? באיזה דוגמה אני יכול להטיל ספק ואיזה מוסכמה אני יכול לנפץ?"

בשני האי-מיילים הללו, נדאלה מטמיע את העיקרון השני שהצגתי, והופך אותו לחלק מרכזי מהמדיניות, תפיסת העולם והחזון העסקי של חברת מייקרוסופט. בלב המדיניות שהוא מנסה להתוות לחברה עומדת השאיפה המתמדת לבחון את הרעיונות הקיימים ולדעת להתנתק מהם בעת הצורך. יש להטיל ספק במדיניות הקודמת, להיזהר מהסטטוס-קוו ולשאוף להעלות רעינות חדשים ולא שגרתיים, לפרוץ לאפיקים חדשים, להיות קשובים לדרישות ולצרכים העדכניים והעכשווים של הלקוחות והשוק ולשאוף להתחדש ללא הרף.

בתור מנהל בכיר בחברה שלך, האם גם אתה יכול לקבל השראה מהמסרים של נדאלה ולחשוב על דרכים ליצור נרטיבים שיהפכו חדשנות, התפתחות והתקדמות מתמדת לדרך החיים של העובדים שלך ולדרך ההתנהלות של העסק שלך?

אתם צריכים לשמש דמות לחיקוי ולהראות דוגמא אישית לעובדים שלכם. אל תחששו מלקבל החלטות מהפכניות ונועזות ברוח העיקרון השני של התנתקות מכבלי העבר והתחדשות מתמדת. בעת הצורך, עודדו את העובדים שלכם לחשוב בצורה דומה ותרשו להם לקבל החלטות אמיצות ופורצות דרך, המנוגדות לערכים המקובלים של חברתכם.

בחלק ב' של הפוסט נביא מקרה שתוכלו להזדהות איתו.

אלי בעל 20 שנות נסיון בשש תעשיות בעולם העסקי, ועצב פתח ויישם מודלים עסקיים בסביבות סטרטאפ וחברות מבוססות. הוא בנה מיזמים מרעיון ועד הוצאה לפועל וחווה הצלחות וכשלונות. אלי משלב בעבודה את אהבתו לעיצוב, משחק ומנטורינג לאחרים. הוא סקרן לגלות אנשים ולקוחות ובעל אובססיה למודלים עסקיים ופיצוח ערך.