רעיון שאפשר לבדוק הוא רעיון טוב יותר מאשר רעיון טוב!

רעיונות טובים רעים ליזמים

היוזמה הכי מעצבנת שהיתה לי נראית פרדוכסלית, אבל זה נכון: רעיונות טובים הינם רעים ליזמים. בכנות.

בהתחלה, גם אני לא האמנתי. מה יכול להיות רע ברעיונות טובים? ואז, בעבודה שלי עם ארגונים ויזמים, התחלתי לשים לב אפילו יותר לכמה יוזמות חדשניות מוצלחות שצומחות ופורחות. שמתי לב שחברות שעודדו, דיברו וחגגו רעיונות טובים היו באופן קבוע וכמעט פתולוגי, לא מוצלחים. למען האמת, היה דיון רציני סביב רעיונות טובים ואיך לעשות אותם טובים יותר. אבל התוצאות בפועל בדרך כלל לא מפתיעות ולא מעניינות, כמו “זה נראה כמו רעיון טוב באותו הזמן.” חברות, צוותים אלה, וקבוצות אחרות עשו שיפורים לרעיונות טובים מרכזיים למען החדשנות שלהם.

בניגוד לכך, היזמים המוצלחים שעבדתי איתם בילו פחות זמן באיתור ובפיתוח רעיונות טובים ויותר זמן בבדיקת ההשערות שלהם. למעשה, צוותים וקבוצות אלה פתחו את ההשערה העסקית הניתנת לבדיקה במרכז מאמץ החדשנות שלהם.

כפי שאני מגדיר אותו “השערת היוזם”, זו בעצם אמונה שניתנת לבדיקה על יצירת ערך עתידי ללקוח. זה לא חיפוש אחר אמת או הבנה בסיסית; השערה עסקית מראה את ההתאמה בין פעולה מוצעת ותוצאה מבחינה כלכלית רצויה.

אם אין מדד או הבנה מפורשת לדבר החדש, איאפשר לקרוא לזה השערה עסקית. ואם זה לא בכתב, מוסכם, ואפשרי לשיתוף, זה לא יכול להקרא השערה. רעיונות טובים רבים נכשלים בכל סעיפי האישום לעיל.

השערה הניתנת לבדיקה יכולה להיות רעיון טוב מאוד, אבל רעיון טוב מאוד הוא רק לעתים נדירות השערה הניתנת לבדיקה. ההבדל הוא לא סמנטי.

DSC_0290

 

גם כשאין רגעי “אהא”!

שאלתי צוותי חדשנות קטנים בחברת הייטק גדולה לבוא עם שני הרעיונות הטובים ביותר שלהם טובים או ניסויים פשוטים כדי לבחון השערות עסקיות שהם חשבו שהבוסים שלהם היו מוצאים כחשובים. התוצאות הפתיעו אותי.

רבים מהרעיונות הטובים היו מאוד, מאוד טובים. הם היו בהחלט שווים פיתוח. אבל הניסויים וההשערות הניתנות לבדיקה שלהם היו מוכנים להפצה. הם עוררו סוג של דיון מונחה פעולה אחר לגמרי מאשר הרעיונות טובים. ואכן, כמה הניסויים הראו היבטים מסוימים של רעיונות טובים. ההבדל? אנחנו יכולים לעשות משהו איתם מעבר לדיבורים!

השערות הניתנות לבדיקה נראות מהירות יותר, ולמען אמת, שער טוב יותר לפעולה חדשנית.

לא היה שום רגע “אהא!”. אבל הייתה הכרה איטית שהגדרת השערה הניתנת לבדיקה דורשת יותר הקפדה מאשר לבוא עם רעיונות טובים כדי לשפר את המוצרים, שירותים ואו חוויות משתמש. זאת ועוד, השערה הניתנת לבדיקת מגיעה עם אחריות בנויה: ההשערה צריכה להיבדק. זה יעבור או ייכשל במבחן זה. באופן אידיאלי, תוכל ללמוד מזה בכל מקרה. אבל מה הדין וחשבון על רעיון טוב? העובדה שהרבה אנשים חושבים שזה רעיון טוב? זאת תחרות פופולריות.

המציאות הקשה היא שרעיונות טובים צריכים להיבדק. למה לא לעמוד על כך שאנשים שיעברו את הקשיחות והמשמעת של בניית השערה הניתנת לבדיקה? ככה רעיונות טובים יקבלו ערך אמיתי.

amazoncom-ceo-jeff-bezos

מאמזון ועד גוגל

אם אתה רוצה במהירות, בזול ובפרודוקטיבית להפוך את תרבות החדשנות של הארגון שלך, ולהמנע מכל דיון ברעיונות טובים ולגרום לאנשים להתחיל למסגר את הצעות החדשנות שלהם בצורה של השערה ניתנת לבדיקה. נסה את זה.

כמובן, אין שום דבר חדש בחשיבה במונחים של השערות הניתנות לבדיקה – תסתכלו בכל ראיון שנתן ג’ף בזוס של אמזון או כל ההיסטוריה של Google.

אבל היו לחברות אלה מייסדים שהעריכו את החשיבות של עיצוב ניסיוני והן עיצוב של ניסויים באופן אינטימי ואינטואיטיבי. הם הכירו בכך שכל אב-טיפוס שבנו היה גם השערה הניתנת לבדיקה. בפרפרזה על אחת מהאמרות המפורסמות ביותר בהיסטוריה הצבאית, “חובבני חדשנות מדברים רעיונות טובים; מומחי חדשנות מדברים השערות הניתנות לבדיקה” מי היית מעדיף להיות?

מתוך הארוורד ביזנס ריוויו, מייקל שרגה.

רוצים ללמוד עוד על איך מתקפים רעיונות מהר? קראו עוד על תיקוף מודלים עסקיים

אלי בעל 20 שנות נסיון בשש תעשיות בעולם העסקי, ועצב פתח ויישם מודלים עסקיים בסביבות סטרטאפ וחברות מבוססות. הוא בנה מיזמים מרעיון ועד הוצאה לפועל וחווה הצלחות וכשלונות. אלי משלב בעבודה את אהבתו לעיצוב, משחק ומנטורינג לאחרים. הוא סקרן לגלות אנשים ולקוחות ובעל אובססיה למודלים עסקיים ופיצוח ערך.