12 שגיאות קריטיות שצריך להמנע מהן כשהופכים רעיון למודל עסקי עובד

מעולם לא היה קל יותר או זול יותר לבנות מוצרים ושירותים חדשים, אך להיות חדשן מוצלח, יזם בתוך חברה קיימת או מחוצה לה, זה עדיין קשה להפליא. בפוסט הזה, אחלוק רשימה של טעויות שצריכים להמנע מהן כאשר הופכים רעיון לעסק חדש. בואו נראה.

1. אתם מחפשים אחר הרעיון המושלם
אל תבזבזו זמן בהמתנה או בחיפוש אחר הרעיון המושלם. יש מיתוס הנוגע לערכם של רעיונות. אנשים מאמינים כי רעיון מעולה יוביל, ללא ספק, לעסק מוצלח. במציאות, הרעיון המקורי שלכם פחות משמעותי להצלחת המיזם ממה שאתם חושבים. מה שמשנה הוא היכולת שלכם לקחת רעיון ולהתאים אותו להצעת ערך שהלקוחות מעוניינים בה, ולמודל עסקי הפועל בהתבסס על תובנות שנאספו מהשטח מהלקוחות ומהשותפים.

12_Mistakes_to_Avoid_When_Turning_An_Idea_Into_A_Business
2. אתם מתבלבלים בין ההזיה שלכם לחזון
זכרו כי כאשר עשרה יזמים חוץ-חברתיים או תוך-חברתיים חושבים שיש להם חזון גדול, לאחד או לאחת מהם יש דבר-מה מבטיח ביד, בעוד תשעת האחרים הוזים. קל לשכנע את עצמך שהלקוחות יפלו אחד על השני בשביל להשיג את המוצר או את השירות, כשסביר להניח שהם לא יעשו זאת. אל תבזבזו את זמנכם בעיבוד החזון שלכם לתוכנית עסקית. במקום זה, בדקו אמפירית עם לקוחות ועם שותפים אם לחזון שלכם יש בסיס לעמוד עליו. המיזם Better Place הוא דוגמה טובה לחברה שהתחילה עם חזון נועז, תוכנית עסקית נהדרת, וגייסה מעל ל-800 מיליון דולר רק כדי להכשל בהמשך.

12_Mistakes_to_Avoid_When_Turning_An_Idea_Into_A_Business1
3. אתם מתאהבים ברעיון הראשון שלכם
אל תתאהבו ברעיון הראשון שלכם; לעיתים רחוקות הוא מתברר כטוב ביותר. בנו אב-טיפוס של הצעות ערך שונות מהותית ושל מודלים עסקיים אלטרנטיביים לפני שתינעלו על אפשרויות מסויימות. הנה טיפ חשוב לבניית אב-טיפוס: שמרו על הרעיונות שלכם ברמת הסקיצה הגסה וברמה גבוהה, כיוון שכך הסבירות שלהם להתפתח בשלב הבדיקות עולה (ראה טעות מספר 1).

12_Mistakes_to_Avoid_When_Turning_An_Idea_Into_A_Busines2s
4. אתם מתרכזים על המוצר והטכנולוגיות על חשבון המודל העסקי
יש כינוי ליזמים תוך/חוץ-חבתריים שכל כך מרוכזים במוצר שלהם, שהם מזניחים את המודל העסקי שלהם: ה”בלתי-מודעים”. מוצר מוצלח הוא הכרחי, אך הוא לא מספיק על מנת שהמיזם שלכם ישרוד וישגשג. מיזם שפועל בזכות כספי משקיעים יוכל לשרוד רק זמן מסויים. יזמים צריכים לקבל את האמת המרה: מודל עסקי רע יגרום למוצר נהדר להכשל. אתם צריכים לשזור את המוצר שלכם במודל עסקי רווחי החוזר על עצמו וניתן למדרוג.


5. חסר לכם סיפור ברור של המודל העסקי
אתם בונים מספר הצעות ערך, יוצרים כמה אפיקי הכנסות, ואתם פועלים בכל כך הרבה חזיתות שונות שניהיה קשה להבין מה בדיוק אתם עושים. חסר לכם סיפור ברור של המודל העסקי. בסיפור ברור של המודל העסקי, אבני הבניין של המודל העסקי שלך פועלות ביחד על מנת לבצע אסטרטגיה אחת שחושבה היטב מראש, והיא תיצור, תספק ותלכוד ערך. ארגון עם סיפורים ברורים של המודל העסקי שלהם מכילים מעין “תעלות מגן” שיוכלו לשמור על העסק מפני מתחרים.
המודל העסקי המקורי של נספרסו הציג סיפור מרתק: הוא הציע הצעת ערך שנעלה משתמשים (מכונות הקפה של נספרסו) ומוצר מתכלה שסיפק הכנסות חוזרות מאותם הלקוחות (דרך מכירת הקפסולות). המודל העסקי השלם עובד ביכוון ההוצאה לפועל של האסטרטגיה הזאת, שגרמה לחברה להצליח.

12_Mistakes_to_Avoid_When_Turning_An_Idea_Int4o_A_Business
6. אתם אובססיביים כלפי מתחרים, לא כלפי לקוחות
אתם יכולים להנדס התקפות או העתקות מהמתחרים. יתכן שזה יעניק יתרון זמני לחברה שלכם. אבל הדרך היחידה לנצח בתחרות נגד שחקנים אחרים היא באמצעות יצירת הצעת ערך שתתאים לצרכי הלקוחות שלכם בצורה מושלמת ושילובה במודל עסקי מעולה. רכזו את מאמציכם בהבנת הרצונות של הלקוחות, ובנו את זה עבורם.

5
7. אתם מתרכזים ב”האם אפשר לבנות את זה?” במקום ב”האם כדאי לבנות את זה?”
השמיעו את האזעקה כאשר הקבוצה שלכם מתלהבת מאתגרים טכנולוגיים וממוצרים בעלי עיצוב יפהיפה מבלי לשאול כיצד והאם נוצר ערך משמעותי עבור הלוקחות. אתם מסתכנים בבזבוז זמן, אנרגיות וכסף על מוצרים חדשניים שלשוק לא אכפת מהם. בררו אם השוק רוצה את זה לפני שאתם מבררים אם אתם יכולים לבנות את זה. זה נשמע כמו היגיון בריא, אבל זה בהחלט אינו מנהג נפוץ.

The+risk+of+business+plans
8. אתם בונים ללקוחות את מה שהם רוצים
אני יכול לשמוע אתכם חושבים, “מה זאת אומרת, אל תבנו ללקוחות את מה שהם רוצים? חשבתי שהם השופטים הכי חשובים של הרעיון שלי!”. חשוב לזכור כי הלקוחות לא תמיד מתנהגים באופן בו הם אמרו שיתנהגו. הפידבק שלהם מספק הבחנה מעמיקה, אך אי אפשר לקחת את דעתם כפי שהיא. היו מרוכזי-לקוחות, אך התחילו לבנות רק אחרי שיהיו בידיכם ראיות לכך שהלקוחות מוכנים לשלם כפי שאמרו (באמצעות מבדקי קריאה לפעולה).

6
9. הניסיונות המוקדמים שלכם יקרים
ניסויים עוזרים לכם לאשש את ההנחה שעליה מתבסס הרעין שלכם. אך בגלל שחוסר הוודאות בשיאו כאשר אתם מתחילים, סביר להניח שההנחה שלכם שגויה. תצטרכו להמשיך לבדוק עד שתלמדו מה הלקוחות רוצים. תצטרכו להיות חכמים בכל הנוגע להקצאת המשאבים – הכסף והאנשים יהיו מוגבלים, ולא תוכלו לדעת כמה ניסיונות ידרשו על מנת לאשש את הרעיון שלכם. התמודדו תחילה עם הנחות קריטיות העלולות להשמיד את העסק שלכם באמצעות בדיקות מהירות וזולות. הגדילו את ההוצאות רק כאשר תיהינה בידיכם ראיות או תובנות שיוכיחו כי הרעיון שלכם יעבוד.

7
10. אתם מעבירים את הבדיקות למיקור חוץ
יזם תוך-חברתי או חוץ-חברתי טוב יחשוב על המיזם שלו בתור ה”בייבי” שלו. עכשיו, דמיינו את עצמם מבצעים את מלאכת ההורות בקפדנות, ומבקשים ממישהו אחר לבצע את העבודה הקירטית לעזור לילד שלכם להפוך למבוגר מוצלח? כאשר אתם מעבירים את בדיקת הרעיונות שלכם למיקור חוץ, אתם בעצם עושים את אותו הדבר. אתם מבקשים ממישהו אחר ללמוד על הלקוחות בתחום שלכם ולחפש את הצעת הערך ואת המודל העסקי שיעבוד עבור הפרוייקט שלכם. הלימוד שאתם מקבלים מבדיקת הרעיונות שלכם בשטח הם עקרוניים להצלחה ארוכת-טווח של המיזם. אתם לא יכולים להעביר אותה למיקור חוץ, זוהי עבודתם של המייסדים ושל צוות המוצר.

1422690680842
11. תזמון רע
עסקים אינם פועלים בוואקום, אלא בתוך הקשר. המודל העסקי שלך והצעת הערך שלך יכולים להיות מעולים, אך הם לא יצליחו אם הסביבה לא מוכנה לכך. דוגמה נפוצה לכך היא עסק המגיע בשלב מוקדם מידי, כאשר השוק אינו גדול מספיק, ולכן הוא לא יוצר את המשיכה הנדרשת. המקרה ההפוך הוא הגעה מאוחרת מידי לשוק, כאשר ישנם יותר מידי מתחרים מבוססים בעלי מודלים כלכליים עוצמתיים. זמינות המשאבים, מגמות הרגולטורים, התשתית הכלכלית וכוחות חיצוניים נוספים יכולים לשפר או להרוס את ההצלחה של המיזם שלך.

7_ways_tank_business_models(2)
12. ביצוע גרוע
אתם רודפים אחרי לידים לא-איכותיים, המוצר שלכם לא עובד טוב, שכרתם את הקבוצה הלא נכונה. אתם עושים הרבה דברים, אבל עדיין מתקשים להוציא לפועל את התוכנית שלכם. ביצוע רע יהרוג את העסק שלכם אם לא תגיבו במהירות. השתמשו במודל הכוכב של גלבריית’ על מנת להעריך את המצב הנוכחי, והשוו אותו עם המודל העסקי והצעת הערך שאיששתם. מהן הבעיות הקריטיות המונעות מכם לבטא את התוכניות שלכם? תקנו אותן לפני שמאוחר מידי להציל את העסק שלכם.

9

יעל מומחית בניהול אנשים, שיפור ביצועים עסקיים, עיצוב אסטרטגי, שיפור תהליכי עבודה, שיווק ומכירות, ניהול כספים, גיוס ושימור לקוחות. היא משלבת עיצוב וביצוע באופן מעשי וידועה כמי שאוהבת תוצאות ברורות וחדות. במודל זי, יעל מלווה לקוחות ביישום המודל העסקי שלהם לכל חלקי הארגון.