כיצד חשיבה עיצובית תשנה את החדשנות במודל העסקי – חלק א'

כיצד חשיבה עיצובית תשנה את החדשנות במודל העסקי – חלק א'

אלכס אוסטרוולדר ואיב פינייר (מחברי Business Model Generation ומפתחי ה Business Model Canvas)

 

בפוסט הבא נסביר כיצד טכניקה שהתפרסמה בזכות אדריכלים כמו פרנק גרי, יכולה לשנות לחלוטין את הדרך שבה מנהיגים פותרים בעיות עסקיות בסביבה העסקית הדינאמית והמהירה של ימינו.

המנהיגים של היום עומדים בפני האתגר לקבל החלטות חשובות בסביבה עסקית דינאמית המשתנה במהירות. ההחלטות הללו הינן גורם קריטי להישרדותו של המודל העסקי הקיים ולחיפוש וגילוי של מנועי צמיחה עתידיים.

אולם, המצב הנוכחי של מנהיגים, אשר מצמצמים אפשרויות פעולה ובוחרים את האלטרנטיבה הטובה ביותר הקיימת, אינו תקין. התוצאה היא תרבות עסקית המעריכה פיתוח וליטוש של רעיון שלא נבדק אשר תורמת מעט מאוד למזעור נזקים ואי וודאות.

אנו מעוניינים לבחון גישה השאולה מעולם האדריכלות, הידועה בשם חשיבה עיצובית. חשיבה עיצובית הינה טכניקה המעודדת יצירת אלטרנטיבות ופותחת דלת לעולם של אפשרויות חדשות בנושא פתרון בעיות. במקום ללטש את הרעיון הראשוני, מאפשרת החשיבה העיצובית לאדריכלים ליצור אבי טיפוס רבים- מודלים חוזרים ונשנים של רעיון או הנחת יסוד אשר יש לבדוק וללמוד. הטכניקה ידועה בכך שהיא משמשת את האדריכל המפורסם פרנק גרי, כפי שניתחו והסבירו ריצ'רד בולנד ועמיתיו באוניברסיטת קייס ווסטרן. דוגלים בגישה זו גם הוגי דעות כמו רוג'ר מרטין, הדיקן לשעבר של בית הספר רוטמן לניהול באוניברסיטת טורונטו. אנחנו החלטנו ליישם חשיבה עיצובית בחיפוש ותיקוף של הצעות ערך ומודלים עסקיים.

אנו מאמינים שאם יותר ויותר עסקים יבחרו לאמץ את החשיבה העיצובית בתהליכי פתרון הבעיות שלהן, מנהיגים יהיו מוכנים יותר למציאת אלמנטים נסתרים ואי בהירות של סוגיות ברעיון מסוים: לחשוף הנחות יסוד שגויות לפני הוצאה לפועל של רעיון שטרם נוסה: ובסופו של דבר, לקבל החלטות חכמות יותר עבור העסק.

CZTFFSdWIAEG3eq

חברות יכולות לאמץ את תפיסת החשיבה העיצובית- שבה אפשרויות מתוכננות ומעוצבות ולא מלוטשות אך ורק כדי להיפטר מפגמים- על ידי יישום של חמשת העקרונות הבאים מעולם האדריכלות:

  1. להרגיש בנוח במצב צבירה נוזלי

המשתמשים בחשיבה עיצובית מאומנים במציאת אפשרויות של "מה יכול להיות". הם מאומנים להרגיש בנוח עם מצבי חוסר ודאות ולסלק את החוסר הודאות באמצעות למידה תוך כדי התהליך.

מקבלי החלטות בחברות גדולות מאומנים במציאת פתרונות בעולם מוגדר, ולהחליט על תכנית יחידה שתוצא לפועל. על כן, אין זה מפתיע שירגישו בחוסר נוחות עם הרעיון של יצירת אבי טיפוס, כשלונות, למידה ונסיונות חוזרים ונשנים. מדובר במצב נוזלי שקשה להתמודד איתו ושפשוט אינו טבוע בתרבות הנוכחית.

במטרה להשיג את המצב הנוזלי המדובר, יש צורך להרגיש בנוח עם פתרונות שעולים תוך כדי תהליך התכנון. המטרה היא גם לגרום לצוות שלכם להציג פתרונות לא מעובדים ומוקדמים שתשליכו הצידה ותחזרו עליהם שוב שוב. חייב להבין שהפתרונות שייושמו בסופו של דבר ייראו שונה מאוד מהאב טיפוס שהוצע ונוסה בתחילת הדרך.

נניח שאתם מקיימים סדנה בת שלושה ימים וחושבים שמצאתם פתרון. המציאות היא שהפתרון יימצא רק לאחר שנבנה אב טיפוס שנוסה, נבדק ושממצאיו נותחו במטרה להבין מהו הצעד הבא. ממה אתם נפטרים? מה אתם מתכננים ומעצבים כדי לנסות שוב או כדי לפתח? אתם חייבים לקבל את העובדה שהרעיון המקורי עשוי להיות שונה לחלוטין מהשלב הסופי. סמכו על תהליך התכנון והעיצוב ותנו לו להנחות אתכם. כפי שמזכירים לנו האדריכלים: אל תתאהב ברעיון הראשון שלך.

  1. אמץ את הלך הרוח של מתחילים

אדריכלים כמו פרנק גרי מתחילים כל פרויקט עם דף נייר חלק. אם גרי היה ניגש לכל רעיון חדש כשהוא נשען על עיצובים קודמים, אז כל הבניינים שלו בוודאי היו נראים אותו דבר. אבל מה בנוגע לניסיון, האם אין לו חשיבות? יש. גרי צבר ידע מפרויקט לפרויקט אשר מסייע לתהליך החשיבה בהעלאת רעיונות עיצוב חדשים. יש צורך בידע והלך רוח רענן שיחברו יחד. לא מדובר בבחירה בזה או באחר.

דרך אחת לאמץ תפיסה של מתחילים היא להטיל ספק בהנחות היסוד הבסיסיות שעליהן מסתמך הרעיון העסקי. באמצעות הטלת ספק בהנחות אלו ניתן לחשוף אלמנטים שייתכן שאיש לא חשב עליהם.

חברות כמו אובר ו- Airbnb לא תכננו פשוט עוד מונית או בתי מלון. שתי החברות הטילו ספק בצורך בבעלות על מוניות או נדל"ן: וכך, כל אחת בתורה, שתיהן הפכו לספקיות שירותים מוערכות ביותר בתעשיות התחבורה והתיירות. בהארטי אירטל, ענק התקשורת ההודי, הטיל ספק בצורך של חברות תקשורת לבעלות על תשתיות (אשר עלולות להיות יקרות מאוד). במקום זאת, הם תכננו מודל שמאפשר להשתמש ברשת של ארגונים אחרים במטרה לגדול בעצמם.

קחו בחשבון אפיקים חיצוניים שיכולים להחדיר תפיסה חדשה לאתגרים של העסק שלכם, ולהרחיב את יכולתכם להגיע לקהלי יעד חדשים. הטילו ספק בכל, במיוחד בהנחות היסוד, ולעולם אל תיקחו דבר כמובן מאליו.

CZTFAcfXEAEp6VF

  1. אמצו את הכלים הנכונים

יצירת אבי טיפוס הינו התהליך של בניית מודלי מחקר מהירים, זולים ולא מעובדים במטרה ללמוד אודות הכדאיות, יכולת הביצוע ויכולת הקיום של פתרונות חלופיים. כל העיצובים של גרי התחילו בתור שרטוטים כלליים שקימטו ואז זרקו לפח כדי להתחיל מחדש.

למה לבנות אב טיפוס שלא יהיה בשימוש? אלו אביזרים שיאפשרו לך לצבור תובנות משתמשים או לקוחות ומשובים, לאו דווקא כאלו שבאמת ייבנו. זכרו: בניית אבי טיפוס מהווה תרגיל של חקירה.

עסקים יכולים ללמוד רבות מהגישה הזו מאחר והיא מעודדת קבוצות להתחיל עם רעיון כללי, להיפטר ממנו ואז להתחיל מחדש. הנקודה החשובה היא שכל אחד מאבי הטיפוס הכלליים מאפשר לקבוצה לפתח תפיסות שונות. גרי מעולם לא סטה מגישה זו מאחר ושרטוט אחד או דגם אחד מציגים רעיון שאפשר לדון בהם בקרב הקבוצה, אולם מטרתו אינה להסביר או לקבוע כיצד הרעיון ייצא לפועל. הסקיצות מאפשרות לקבוצה להגיב לדבר מה מוחשי.

בעולם העסקי, סקיצה על מפית יכולה לסייע לקבוצות וצוותי עבודה לגבש במהירות רעיונות שניתן לדון בהם. אצלנו ב- Strategyzer, עיצבנו כלים כמו קנבס המודל העסקי וקנבס הצעת הערך במטרה לספק שפה משותפת לתקשורת בנושאים מורכבים והפיכתם למוחשיים. הדגמים שלכם עשויים להוות מוצרים מינימליים (minimum viable product) כמו דפי נחיתה, מאפייני מוצר חדשים או מסע לקוח (תאור של הדרך שעובר לקוח בחוויה או תהליך מסוים מנקודת המבט שלו).

ICZTE9OZWcAEJLuG

 

בחלק הבא של הפוסט נראה כיצד כלים מודרניים יעזרו לחשיבה עיצובית להביא תוצאות.

אם אתה רוצה לגלות לקוחות ולפענח אותם לעומק אולי תיקוף מודלים עסקיים הוא מה שאתה מחפש. צור איתנו קשר ונשמח לעבוד על כך יחד.

אלי בעל 20 שנות נסיון בשש תעשיות בעולם העסקי, ועצב פתח ויישם מודלים עסקיים בסביבות סטרטאפ וחברות מבוססות. הוא בנה מיזמים מרעיון ועד הוצאה לפועל וחווה הצלחות וכשלונות. אלי משלב בעבודה את אהבתו לעיצוב, משחק ומנטורינג לאחרים. הוא סקרן לגלות אנשים ולקוחות ובעל אובססיה למודלים עסקיים ופיצוח ערך.